Dlaczego kobiety ciężarne muszą zażywać specjalne suplementy diety?

Ciąża to wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety. To także specyficzny czas, kiedy jej organizm musi wyżywić dodatkową osobę, czyli jeszcze nienarodzone dziecko, dostarczając mu wszelkich niezbędnych składników odżywczych. Jak można się łatwo domyślić, w ciąży drastycznie wzrasta zapotrzebowanie na składniki odżywcze, a przede wszystkim na witaminy i minerały. Pojawia się również potrzeba dostarczania składników, które wcześniej nie były aż tak istotne – jak np. kwas foliowy. Dlatego tak ważnie jest stosowanie specjalnych suplementów diety, stworzonych z myślą o kobietach ciężarnych.

Suplementy diety zalecane do stosowania w ciąży

W aptekach można dostać różnorodne suplementy diety, ale kobiety ciężarne powinny stosować tylko te, które są właśnie dla nich przeznaczone. Dlaczego? Powodów jest wiele. Przede wszystkim suplementy dla ciężarnych posiadają inną zawartość składników mineralnych i witamin niż suplementy, które są ogólnie przeznaczone dla dorosłych. Jest ona większa, ponieważ jedna dzienna dawka suplementu musi „zatroszczyć się” nie tylko o matkę, ale również o dziecko rozwijające się w jej łonie. Dodatkowo w takich suplementach znajdziemy składniki, które zazwyczaj nie występują w preparatach ogólnie dostępnych dla dorosłych, jak np. kwas foliowy. Kolejną ważną kwestią jest brak niektórych witamin, szkodliwych dla płodu w większych ilościach, jak np. witamina A.

Kwas foliowy – suplementacja w ciąży (1)

Suplementacja kwasem foliowym w ciąży jest bardzo istotna, tym bardziej, że organizm nie potrafi samodzielnie go wytworzyć. Lekarze zalecają, by kobiety planujące powiększenie rodziny cały czas przyjmowały kwas foliowy, ponieważ powinno się go dostarczać organizmowi przynajmniej na 3 miesiące przed zajściem w ciążę. Kwas foliowy zmniejsza o 75% ryzyko powstania wad układu nerwowego u dziecka, czyli np. bezmózgowia czy przepukliny oponowo-mózgowej. Zapobiega również niedorozwojowi łożyska oraz rozszczepowi wargi i podniebienia.

Kwas foliowy można też dostarczyć organizmowi z naturalnym pokarmem. Duża jego zawartość występuje w warzywach i owocach, jajach, żółtych serach i produktach pełnoziarnistych.

Witamina A – czy suplementacja w ciąży jest potrzebna?

Kobiety oczekujące na potomstwo powinny zwrócić również uwagę na witaminę A. Jej przedawkowanie jest groźne dla rozwijającego się płodu, bo (tak samo jak niedobór kwasu foliowego), może przyczynić się do powstania rozszczepu podniebienia. Nadmiar witaminy A ogólnie doprowadza do powstawania wad płodu, a nawet stwarza zagrożenie poronienia, dlatego kobiety ciężarne powinny unikać spożywania produktów bogatych w tę witaminę, takich jak wątróbka, żółty ser czy masło.

Specjalne suplementy dla kobiet w ciąży (np. Mamadha) są stworzone z myślą o kobietach ciężarnych, czyli zawierają wszystkie ważne dla nich składniki, a przede wszystkim kwas foliowy, witaminę D3, magnez i jod. Dodatkowo są pozbawione składników, które przy przedawkowaniu mogłyby okazać się niebezpieczne, jak np. witamina A.

 

Jakie suplementy diety w ciąży warto wybrać?

Lekarze coraz częściej zalecają witaminy z DHA, które są stosunkowo nowym suplementem diety na rynku, ale niezwykle wartościowym dla kobiet w ciąży. Przykładem takiego preparatu jest np. Mamadha Premium +, który zawiera zwiększoną dawkę DHA oraz inne niezbędne składniki. DHA (nienasycony kwas tłuszczowy z grupy Omega-3) wspiera rozwój centralnego układu nerwowego maluszka i zmniejsza ryzyko przedwczesnego porodu.  

Kobiety, które planują zajść w ciążę powinny przyjmować przynajmniej kwas foliowy, a najpóźniej w momencie przypuszczenia, że są w ciąży – także specjalne suplementy diety dla kobiet ciężarnych. Należy je zacząć przyjmować jeszcze przed udaniem się na pierwszą wizytę ginekologiczną potwierdzającą ciążę, ponieważ im wcześniej organizm otrzyma potrzebną dawkę jodu, DHA, magnezu, witaminy D3 i kwasu foliowego, tym większa szansa na urodzenie zdrowego dziecka.

  1. Hozyasz K. Kwas foliowy – zarys tematu. Źródła witaminy, zapobieganie wadom wrodzonym http://www.czytelniamedyczna.pl/494,kwas-foliowy-zarys-tematu-Zrodla-witaminy-zapobieganie-wadom-wrodzonym.html data dostępu 2.10.2017
Suplement diety