Jak rozpoznać pierwsze objawy ciąży?

Zwykle pierwszym objawem, który sugeruje ciążę, jest brak miesiączki. Implantacja zarodka pobudza produkcję tzw. hormonów ciążowych – ich aktywność wywołuje początkowe, często dość dyskretne, symptomy, które wskazują na ten stan, np. mdłości, wymioty, drażliwość, chwiejność nastroju, bolesność piersi. (1,2)

Przypuszczalne objawy ciąży – co to takiego?

 

Przypuszczalne objawy ciąży pojawiają się w pierwszych tygodniach po zapłodnieniu. Ujawniają się pod wpływem hormonów płciowych i gonadotropiny łożyskowej, które oddziałują przede wszystkim na pracę układu nerwowego, gruczołów piersiowych i pęcherza moczowego. (1)

Początek ciąży wiąże się też z bolesnością piersi, ich nadmierną tkliwością, czasem też świądem okolic brodawek. Obserwuje się również zaburzenia mikcji, związane z powiększaniem macicy i uciskiem na pęcherz moczowy. Częste oddawanie moczu to jedna z tych dolegliwości, które ustępują samoistnie w II trymestrze ciąży. Przyszłym mamom we wczesnej ciąży doskwiera też nadmierna senność i męczliwość, w niektórych przypadkach dochodzi do omdleń. (1)

Poranne nudności i wymioty mogą utrzymywać się przez kilka godzin. Często wywołują je lub nasilają bodźce węchowe, np. świeżo parzona kawa czy dezodorant. Kobiety ciężarne zauważają również zmiany preferencji kulinarnych – często dość radykalne. Przyszłe mamy sięgają po produkty, których wcześniej nie lubiły lub jadły rzadko. Z drugiej strony – innym, przypuszczalnym objawem ciąży jest niechęć do niektórych pokarmów, a także używek. (1)

 

Prawdopodobne objawy ciąży – stwierdza je lekarz

 

Prawdopodobne objawy ciąży można stwierdzić obiektywnie w badaniu ginekologicznym, niektóre wymagają przeprowadzenia szczegółowych badań (we wziernikach, dwuręcznych). Ich obecność wskazuje na wysokie prawdopodobieństwo zapłodnienia i implantacji zarodka, ale nadal są to symptomy niewystarczające, by potwierdzić stan w sposób pewny. (1)

Do prawdopodobnych objawów ciąży należy brak miesiączki, do którego prowadzi duże stężenie estrogenów i progesteronu oraz zahamowanie czynności wydzielniczej podwzgórza i przysadki. Ale nie wolno zapominać, że może to wiązać się też z antykoncepcją hormonalną, zaburzeniami owulacji czy zahamowaniem czynności jajników. Ponadto obserwuje się powiększanie piersi i powstawanie rozstępów ciążowych. (1,2)

 

Prawdopodobne objawy ciąży: większy obwód brzucha i dodatni test

 

12.-14. tydzień ciąży daje kolejny objaw: powiększający się obwód brzucha na skutek przemieszczenia jelit przez macicę oraz jej wzrostu. Macica powiększa się i rozpulchnia (tzw. objaw Hegara), a pochwa i przedsionek pochwy ulegają zasinieniu (objaw Labhardta). Hiperpigmentacja zwykle cofa się po porodzie. (1)

O początku ciąży świadczą dodatnie wyniki testów ciążowych, wykrywające obecność gonadotropiny kosmówkowej (ß-hCG). To hormon produkowany przez trofoblast, którego obecność w moczu można stwierdzić ok. 7 dni po zapłodnieniu (przy pomocy testów paskowych). W przypadku wątpliwości klinicznych dodatkowo oznacza się stężenie ß-hCG w surowicy krwi. (1)

Pewne objawy ciąży – czyli… na pewno zostaniesz mamą!

 

Pewne objawy ciąży to symptomy, na podstawie których lekarza może rozpoznać ciążę. Do takiej diagnozy upoważnia wysłuchanie czynności serca płodu przy pomocy stetoskopu (na ogół od 16. tygodnia ciąży), wyczucie ruchów płodu (od ok. 24. tygodnia ciąży u szczupłych pacjentek) oraz wizualizacja płodu w badaniu USG (3 tygodnie po zapłodnieniu). (1)

Przyszłe mamy powinny szczególnie o siebie dbać i pamiętać m.in. o stosowaniu prawidłowej diety, dostarczającej odpowiednie ilości witamin, mikro- i makroelementów. W wielu przypadkach zaleca się ich uzupełnianie, np. przyjmowanie suplementu diety, jak MamaDha, który zawiera m.in. kwas foliowy, jod i witaminę D3. Przyjmowanie preparatu należy skonsultować z lekarzem. (1,2,3)

 

Twój maluszek w badaniu USG

W 5. tygodniu ciąży uwidacznia się ultrasonograficzne echo zarodka – wtedy zwykle można też dokonać pomiaru odległości ciemieniowo-siedzeniowej. Gdy wymiary te przekraczają 6 milimetrów (ok. 6. tygodnia ciąży) w USG stwierdza się obecność czynności serca (90-120 uderzeń na minutę), które świadczy o prawidłowo rozwijającej się ciąży. (1)

 

 

 

1. Barczyński B. Jak rozpoznać ciążę? http://ciaza.mp.pl/poczecie/61883,jak-rozpoznac-ciaze Data dostępu: 16.06.2017

2. Skrzypulec-Plinta V. Najwcześniejsze objawy kliniczne ciąży. http://ciaza.mp.pl/lista/105625,najwczesniejsze-objawy-kliniczne-ciazy Data dostępu: 16.06.2017

3. Mama DHA (preparat złożony) – kapsułki. https://bazalekow.mp.pl/lek/89247,Mama-DHA-kapsulki Data dostępu: 16.06.2017

 

 

 

Suplement diety