Szkoła rodzenia – czy warto skorzystać z jej pomocy?

19/03/2021


  • Poród

Szkoły rodzenia stają się coraz bardziej popularne ponieważ niewiele jest ośrodków publicznych prowadzących bezpłatne zajęcia (najczęściej w ramach różnych programów polityki prorodzinnej). Powstaje także wiele prywatnych placówek. Zajęcia najlepiej rozpocząć na przełomie drugiego i trzeciego trymestru ciąży, czyli mniej więcej w 24.–25. tygodniu ciąży2. Jednak warto pamiętać, że aby dostać się w odpowiednim momencie do upatrzonej szkoły rodzenia, trzeba dużo wcześniej zarezerwować sobie w niej miejsce.

Czym właściwie jest szkoła rodzenia?

Stereotypowa szkoła rodzenia kojarzy się nam ze scenami filmowymi, w których  ciężarne siedzą na piłkach, a asystują im przerażeni przyszli ojcowie. Sama nazwa „szkoła rodzenia” może być dla niektórych bardzo myląca, ponieważ sugeruje, że cały cykl zajęć przygotowuje właśnie do tego jednego dnia porodu. Co ciekawe, ankiety przeprowadzane wśród przyszłych rodziców pokazały, że oczekują oni, by zajęcia przygotowały ich bardziej do pierwszych dni w nowej roli. Chcieliby nauczyć się podstawowych czynności, które będą wykonywać każdego dnia przy noworodku3. Również naprzeciw tym oczekiwaniom wychodzą programy szkół rodzenia.

Zajęcia w szkole rodzenia mają także na celu przybliżyć rodzicom wyzwania związane z ciążą w jej końcowym etapie oraz przebieg porodu i połogu. Następnie omawiane są kwestie odpowiedniego karmienia, opieki nad noworodkiem i później niemowlęciem oraz rozwoju dziecka w pierwszych miesiącach życia1,2. Zajęcia teoretyczne z reguły są poszerzone o praktykę. Kobieta poznaje zasady ćwiczeń oddechowych, które później będzie mogła wykorzystać podczas porodu oraz technikę odciągania pokarmu. Oboje przyszli rodzice mogą też na manekinach nauczyć się zasad bezpiecznego podnoszenia dziecka z łóżeczka i odkładania go, przebierania, przewijania czy kąpieli1,2,4.

Korzyści wynikające z uczestnictwa w zajęciach

Zajęcia w szkole rodzenia nie są obowiązkowe i wiele mam doskonale radzi sobie podczas porodu i w późniejszej opiece nad noworodkiem bez wcześniejszego przeszkolenia. Bardzo chętnie korzystają z niej natomiast rodzice oczekujący pierwszego dziecka, którzy liczą, że po zajęciach poczują się pewniejsi siebie. Obserwacje położnych wskazują na fakt, że pary, które uczestniczyły w zajęciach, lepiej współpracują w trakcie porodu i po nim, wykorzystując poznane ćwiczenia ze szkoły rodzenia1,3.

Przyszli rodzice, zwłaszcza mieszkający w większych miastach, mogą wybrać odpowiednią dla siebie szkołę rodzenia z ogromnej oferty. Niektóre to małe szkółki z bardzo indywidualnym podejściem do każdej pary, gdzie dużo czasu poświęca się na dyskusje. Inne pary decydują się na większe szkoły, które podczas swoich zajęć skupiają się na prowadzeniu wykładów i zapraszaniu dużej liczby ciekawych gości (położnych, lekarzy, psychologów, terapeutów). Jedne szkoły ukierunkowane są bardziej na zajęcia gimnastyczne, inne na radzenie sobie z emocjami rodzącej poprzez stosowanie aromaterapii czy muzykoterapii. Nie da się jednoznacznie stwierdzić, która forma zajęć jest najlepsza – przyszli rodzice muszą wybrać taką, która najbardziej odpowiada ich charakterom i oczekiwaniom1,2,4.

Kiedy zapisać się do szkoły rodzenia? Specjaliści sugerują, że najlepszym momentem na rozpoczęcie zajęć, będzie około 24-25. tydzień ciąży2. Pamiętajmy jednak, że nie należy czekać z zapisami do ostatniej chwili.  Im dana szkoła rodzenia ma lepszą opinię, tym z większym wyprzedzeniem należy zainteresować się rekrutacją.

Zaprzyjaźnijmy się

Jedną z podstawowych korzyści, o której rzadko się wspomina, jest nawiązywanie nowych znajomości. W szkole rodzenia przyszli rodzice mają szansę poznać pary będące w identycznej sytuacji, borykające się z takimi samymi problemami i obawami. Na podstawie badań stwierdzono, że kobiety będące w ciąży i płynnie przechodzące w rolę matki bardzo potrzebują wsparcia innych pań w tej samej sytuacji4,5.

Pomaga to im zachować równowagę psychiczną w trudnej sytuacji związanej z porodem i późniejszą opieką nad noworodkiem. Gdy pary zaprzyjaźnią się w czasie trwania zajęć w szkole rodzenia, zwiększa to ich pewność siebie i ułatwia radzenie sobie w nowej roli rodziców5.

 

Opracowano na podstawie:

1. P. Gajewski (red.), Położnictwo i ginekologia, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2016

2. http://ciaza.mp.pl/przebiegciazy/72195,przygotowanie-do-porodu-i-opieki-nad-dzieckiem-iitrymestr-ciazy (dostęp: 02.11.2020)

3. I. Ahlden et al., Parents’ expectations about participating in antenatal parenthood education classes, „The Journal of Perinatal Education” 2012, nr 21, s. 11–17

4. C.S. Brixval et al., The effect of antenatal education in small classes on obstetric and psycho-social outcomes, „Systematic Review” 2015, nr 28, s. 4–20

5. M.L. Nolan et al., Making friends at antenatal classes: a qualitative exploration of friendship across the transition to motherhood, „The Journal of Perinatal Education” 2012, nr 21 (3), s. 178–185

Powrót do listy artykułów