Witaminy dla ciężarnej: dha, kwas foliowy, jod – czy coś jeszcze?

Jakie witaminy w ciąży są zalecane ? Co zrobić, aby dostarczyć organizmowi wszystkich składników, niezbędnych do urodzenia zdrowego maluszka? Na co powinna zwracać uwagę każda kobieta ciężarna?

 

Obecnie kobiety ciężarne są coraz bardziej świadome tego, w jak wyjątkowym okresie swojego życia się znajdują. Większość z nich doskonale zdaje sobie sprawę, że jest to czas, w którym powinny szczególnie o siebie zadbać.

Dbanie o siebie w ciąży to przede wszystkim stosowanie zdrowej, zbilansowanej diety dostarczającej wszystkich potrzebnych składników odżywczych, wysypianie się, unikanie stresów i przyjmowanie suplementów dla kobiet w ciąży.

Witaminy w ciąży – idealna dieta

Jak powinna wyglądać idealna dieta dla ciężarnej? Przede wszystkim musi być bogata w DHA, kwas foliowy i jod, ale nie tylko. Ważna jest również witamina D3 i magnez.

DHA

Należy do grupy kwasów tłuszczowych Omega-3, przez co pozytywnie wpływa na stan zdrowia mamy oraz rozwijającego się dziecka. Odpowiednia ilość DHA zmniejsza ryzyko niedorozwoju, objawiającego się np. chorobami układu nerwowego czy narządu wzroku (1). Daje również większą gwarancję donoszenia ciąży, czyli urodzenia dziecka w terminie, a także pozwala uniknąć depresji poporodowej.

Kwas foliowy

Kwas foliowy jest jednym z najbardziej znanych składników niezbędnych dla kobiet w ciąży. Organizm nie potrafi go samodzielnie wytworzyć. Kwas foliowy jest tak bardzo ważny, że powinien być przyjmowany nie tylko w ciąży, ale również na długo przed nią – najlepiej nawet przez cały okres rozrodczy kobiety. Dzięki temu w momencie zajścia w ciąże przyszła mama mogłaby mieć pewność, że ilość tego kwasu w jej organizmie jest wystarczająca, aby zapobiec ryzyku wystąpienia wad cewy nerwowej u dziecka czy innym problemom zdrowotnym (np. rozszczepu podniebienia).

Jod

Jod jest kolejnym ważnym pierwiastkiem, który należy przyjmować w ciąży. Dzięki niemu można uniknąć wystąpienia kłopotów z tarczycą u dziecka. Regularnie przyjmowany dodatkowo poprawia samopoczucie kobiety ciężarnej, likwidując zmęczenie, zdenerwowanie i bóle głowy. Warto wiedzieć, że zapotrzebowanie na jod w ciąży zawsze wzrasta, ponieważ musi go wystarczyć zarówno dla matki, jak i dla dziecka, a dodatkowo w ciąży występuje wzmożona utrata jodków z organizmu (2).

Potas

Niedobór potasu doprowadza do zaburzeń pracy serca, problemów z utrzymaniem równowagi kwasowo-zasadowej oraz może powodować problemy trawienne, np. zaparcia.

Witamina D3

Witamina D3 wspomaga funkcjonowanie wielu narządów oraz budowę kości. Dodatkowo poprawia pracę układu odpornościowego i bierze udział w podziale komórek.

Magnez

Dzięki magnezowi można utrzymać dobrą gospodarkę mineralną kości oraz prawidłowe przewodnictwo nerwowo-mięśniowe. Jest on ważny również ze względu na samopoczucie kobiety ciężarnej, ponieważ zmniejsza stres i dodaje energii.

Żelazo

Żelazo dla ciężarnych nie jest zalecane, ponieważ jego nadmiar może doprowadzić do powstania cukrzycy ciążowej, stanu przedrzucawkowego oraz przedwczesnego porodu. Suplementację żelazem zaleca się tylko tym kobietom, u których występuje niedokrwistość. O konieczności przyjmowania żelaza w ciąży zawsze decyduje lekarz.

W Europie niedokrwistość występuje u 10% kobiet w wieku rozrodczym. W krajach rozwijających się ten odsetek jest zdecydowanie większy. Sytuacja wygląda podobnie w przypadku kobiet w ciąży (3).

Zalecane suplementy diety w ciąży

Obecnie jednym z najbardziej zalecanych suplementów diety dla kobiet w ciąży jest preparat Mamadha lub Mamadha Premium +. Obydwa suplementy są bogate w niezbędne składniki w rekomendowanych dawkach oraz nie zawierają tych, które nie są zalecane dla ciężarnych. Stanowią najlepsze rozwiązanie dla każdej przyszłej mamy, która chce zadbać o zdrowie swoje i swojego dziecka.

 

  1. http://mamadha.pl/ data dostępu: 2.10.2017
  2. Czerwińska E., Walicka M., Marcinowska-Suchowierska E. Zaburzenia czynności tarczycy u kobiet w ciąży i po porodzie http://www.czytelniamedyczna.pl/3403,zaburzenia-czynnosci-tarczycy-u-kobiet-w-ciazy-i-po-porodzie.html data dostępu: 2.10.2017
  3. Falkowska A., Ostrowska L. Niedokrwistość u kobiet ciężarnych http://www.czytelniamedyczna.pl/3574,niedokrwistosc-u-kobiet-ciezarnych.html data dostępu: 2.10.2017
Suplement diety