Wyprawka dla ciężarnej – gotowa lista produktów

Każda kobieta ciężarna pragnie dać swojemu dziecku wszystko to, co najlepsze. Z tego powodu jeszcze na długo przed porodem zastanawia się, jakie produkty powinna kupić. Właśnie z myślą o przyszłych mamach przygotowaliśmy gotową listę produktów, które muszą znaleźć się w wyprawce dla mamy i maluszka.

 

Wyprawka dla mamy i maluszka – 10 obowiązkowych produktów

1. Łóżeczko i przewijak

Choć niektóre niemowlęta śpią w jednym łóżku z rodzicami, to warto wiedzieć, że takie rozwiązanie nie jest zalecane przez lekarzy, ponieważ zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia śmierci łóżeczkowej. Łóżeczko powinno też być pewnego rodzaju azylem dla maluszka i miejscem, w którym będzie czuł się bezpiecznie. Ponadto w łóżeczku dziecko śpi nie tylko w nocy, ale również w ciągu dnia – w czasie drzemki.

Kupując łóżeczko, zwróć uwagę na to, by posiadało wszelkie wymagane atesty. Musi mieć również materac i najlepiej także ochraniacz na szczebelki. Ten ostatni możesz ewentualnie dokupić później, gdy maluszek stanie się bardziej ruchliwy. Natomiast rzeczą przydatną od samego początku jest przewijak. Dzięki niemu nie tylko bezpieczniej i wygodniej przewiniesz dziecko, ale przede wszystkim odciążysz swój kręgosłup, który i tak w najbliższych miesiącach będzie nadwyrężony

2. Wózek

Współcześnie rodzice mają ogromny wybór pierwszych pojazdów dla maluszka. W sklepach dostępne są wózki na tradycyjnych kołach, pompowanych, plastikowych, składane do niewielkich rozmiarów, w formie samej gondoli, typu 2w1 (gondola + spacerówka) lub 3w1 (gondola + spacerówka + fotelik). Konkretny rodzaj wózka powinnaś dopasować przede wszystkim do własnych oczekiwań, upodobań i potrzeb.

3. Pampersy i ubranka

Na początku w zupełności wystarczą Ci dwie lub trzy duże paczki pieluszek i zapas ubranek na pierwsze dwa miesiące. Dzięki temu zaraz po urodzeniu dziecka nie będziesz musiała przejmować się takimi zakupami.

4. Ubrania do karmienia

Jeżeli planujesz karmić dziecko piersią, to zainwestuj w kilka biustonoszy i bluzek do karmienia. Są one nie tylko niezwykle wygodne podczas noszenia w domu, ale również nieocenione na spacerze, ponieważ pozwalają szybko przystawić dziecko do piersi, bez pokazywania zbyt dużej ilości nagiego ciała

5. Produkty higieniczne dla mamy – wyprawka do szpitala

Mama powinna posiadać kilka produktów higienicznych, które przydadzą jej się szczególnie w pierwszych dniach po porodzie. Są to: podpaski higieniczne grube, majtki jednorazowe siateczkowe, podkłady na łóżko.

6. Produkty higieniczne dla maluszka

Maluszek potrzebuje chusteczek nawilżonych, wacików, pałeczek do uszu dla niemowląt oraz gazików do przemywania pępuszka.

7. Suplementy diety dla mamy

Przyszła mama nie powinna zapominać o suplementach diety. Szczególnie polecamy preparat Mamadha, który posiada bardzo dobry skład, dostarczający mamie i dziecku wszystkich potrzebnych składników odżywczych. Ważne jest również przyjmowanie witaminy D, której niedobór jest niebezpieczny dla dziecka i płodu (1).

8. Butelki i akcesoria

Nawet dzieci karmione piersią powinny posiadać przynajmniej jedną butelkę, która będzie potrzebna na przykład latem, do dopajania dziecka wodą. Przyda się także smoczek uspokajający – tak na wszelki wypadek.

9. Wanienka i kosmetyki

Mała wanienka i kosmetyki do kąpieli będą potrzebne zaraz po powrocie do domu ze szpitala, dlatego również muszą się znaleźć w wyprawce.

10. Fotelik samochodowy

Jeżeli nie zdecydujesz się na zakup wózka razem z fotelikiem samochodowym, to pamiętaj, że musisz kupić go oddzielnie. Nie tylko ze względu na możliwość otrzymania mandatu w przypadku kontroli, ale przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo Twojego dziecka.

Oto gotowa, podstawowa lista niezbędnych produktów. Zapisz ją sobie lub udostępnij, aby nie zgubić!

 

 

  1. Misiorowska J., Misiorowski W. Rola witaminy D w ciąży http://www.czytelniamedyczna.pl/4979,rola-witaminy-d-w-ciazy.html data dostępu 2.10.2017

 

Suplement diety