Planujesz ciążę? Pamiętaj o kwasie foliowym!

6/04/2021


  • Planowanie ciąży
  • Dieta przyszłej mamy
  • Zdrowie

Nie od dziś wiadomo, że kwas foliowy jest niezwykle istotny dla ciąży. Jakim chorobom zapobiega kwas foliowy i jak dostarczyć go do organizmu przyszłej mamy?

Kwas foliowy – ciąża

Warto wiedzieć, że organizm człowieka nie potrafi samodzielnie wytworzyć kwasu foliowego, dlatego tak ważne jest dostarczenie go wraz z pożywieniem, a w przypadku niedoborów, zmiana nawyków żywieniowych, dostosowanie diety czy uzupełnienie  poprzez przyjmowanie odpowiednich suplementów diety (np. MamaDHA).  W ciąży zapotrzebowanie na ten składnik znacznie wzrasta i niezwykle trudne jest przyjęcie go w odpowiedniej ilości wraz z pożywieniem.  

Gdzie w postaci naturalnej występuje kwas foliowy?

Kluczowe jest stosowanie odpowiednio zbilansowanej diety. Kobiety ciężarne powinny tak układać swoje codzienne menu, by znalazło się w nim jak najwięcej produktów zawierających kwas foliowy  i inne zalecane składniki.

Najlepszymi przykładami naturalnych produktów spożywczych bogatych w kwas foliowy są: pomarańcze, banany, drożdże piwne, soczewica, soja, fasola, szpinak, brukselka, brokuły, groszek, natka pietruszki, szparagi, ryż, żółtka jaj i orzechy ziemne.

Kiedy zacząć uzupełniać kwas foliowy?

Lekarze zalecają dbanie o właściwą podaż kwasu foliowego już na etapie planowania ciąży, by w momencie zajścia w ciążę poziom tego kwasu w organizmie kobiety był odpowiednio wysoki. Zwykle lekarze prowadzący ciąże zalecają, aby kobieta w przypadku niedoborów, rozpoczęła przyjmowanie preparatów z kwasem foliowym najpóźniej 3 miesiące przed zajściem w ciążę.

A co, jeśli właśnie dowiedziałaś się, że jesteś w ciąży, a do tej pory nie wiedziałaś o konieczności przyjmowania tej witaminy? Odpowiedź jest prosta – jak najszybciej zadbaj o właściwy jej poziom!

Zdrowa ciąża to nie tylko kwas foliowy, ale również witamina D, jod, kwasy omega-3 oraz żelazo1. Wszystkie te substancje można znaleźć w preparatach dla kobiet w ciąży.

Przed czym chroni kwas foliowy?

Znaczenie kwasu foliowego jest ogromne – przede wszystkim dla zdrowia rozwijającego się płodu. Niski poziom folianów u matki jest czynnikiem ryzyka rozwoju wad cewy nerwowej u rozwijającego się płodu. Korzystny efekt występuje w przypadku codziennego uzupełniającego spożycia dawki wynoszącej 400 μg kwasu foliowego przez co najmniej jeden miesiąc przed poczęciem i maksymalnie trzy miesiące po poczęciu. Nie można zapominać również o tym, że kwas foliowy wspomaga prawidłowa produkcję krwi, bierze udział w procesie podziału komórek oraz sprzyja prawidłowemu funkcjonowaniu układu odpornościowego.

Ile kwasu foliowego w ciąży należy przyjmować?

Kobiety planujące powiększenie rodziny powinny przyjmować 0,4 mg kwasu dziennie. Jest to tzw. dawka profilaktyczna. Natomiast panie, którym już udało się zajść w ciążę, powinny skonsultować dawkowanie kwasu ze swoim lekarzem prowadzącym.  

Kwas foliowy jest jedną z podstawowych substancji, których nie może zabraknąć u kobiet planujących powiększenie rodziny, będących w ciąży czy już karmiących piersią. Jego właściwości prozdrowotne są nieocenione, dlatego wielu lekarzy już podczas pierwszej wizyty ginekologicznej potwierdzającej ciążę zaleca przyjmowanie preparatów z kwasem foliowym. Niestety w Polsce wiele kobiet (aż 77%) wciąż nie przyjmuje we właściwej dawce kwasu foliowego przed zajściem w ciążę, pomimo iż lekarze od dawna to zalecają1.

 

 Opracowano na podstawie:

1.    https://www.termedia.pl/gastroenterologia/Zdrowie-matki-kluczowe-dla-zdrowia-dziecka,11901.html (dostęp: 04.03.2021)

Powrót do listy artykułów