Wybierz kategorię

 

Wybierz kategorię

Porady dotyczące ciąży, porodu i zdrowia

Śluz w ciąży. Jaki jest śluz przed okresem, po zapłodnieniu i przed porodem? Śluz w ciąży. Jaki jest śluz przed okresem, po zapłodnieniu i przed porodem?

Śluz w ciąży. Jaki jest śluz przed okresem, po zapłodnieniu i przed porodem?

Śluz szyjkowo-pochwowy pełni niezwykle ważną funkcję w zakresie zdrowia rozrodczego kobiety. Jego ochronne właściwości wzmagają się zwłaszcza w trakcie ciąży, gdy organizm przyszłej mamy (w tym jej drogi rodne) jest bardziej niż zwykle narażony na rozwój infekcji intymnych. W jaki sposób śluz szyjkowy zmienia się wraz z zapłodnieniem? Jak wygląda przed porodem i czy można odróżnić go od upławów, oznaczających zakażenie dróg rodnych? Czym spowodowane jest różowe, zielone bądź żółte zabarwienie śluzu i jakie objawy powinny skłonić ciężarną do szybkiej wizyty u ginekologa?
Czytaj dalej »
Co oznacza plamienie przed okresem i jakie są jego przyczyny? Co oznacza plamienie przed okresem i jakie są jego przyczyny?

Co oznacza plamienie przed okresem i jakie są jego przyczyny?

Plamienie przed datą rozpoczęcia miesiączki (a wiec przed pierwszym dniem cyklu menstruacyjnego) może być powodem do niepokoju – choć tak naprawdę w wielu przypadkach stanowi naturalną reakcję organizmu na różne okoliczności. Plamienia międzymiesiączkowe występują chociażby w przypadku wprowadzania nowego rodzaju antykoncepcji, w okresach wzmożonego stresu czy podczas podróży. Czy w momencie pojawienia się plamień zawsze należy zgłosić się do lekarza? Jakie choroby mogą powodować wystąpienie tego objawu?
Czytaj dalej »
Cytomegalia (CMV) – objawy i leczenie Cytomegalia (CMV) – objawy i leczenie

Cytomegalia (CMV) – objawy i leczenie

Cytomegalia to jedna z zakaźnych chorób wirusowych, która powszechnie występuje w środowisku. Rezerwuarem oraz nosicielem wirusa CMV jest człowiek. Różne szacunki wskazują, że zarażonych jest od 50 do nawet 80-90% populacji. Jak przebiega cytomegalia i dla kogo jest szczególnie groźna?
Czytaj dalej »
Karmienie piersią – co warto wiedzieć na początek? Karmienie piersią – co warto wiedzieć na początek?

Karmienie piersią – co warto wiedzieć na początek?

Karmienie piersią to jeden z tych aspektów macierzyństwa, wokół którego przez lata narosło wiele mitów i który wciąż budzi kontrowersje w zakresie diety mamy karmiącej, sposobu karmienia noworodka i innych istotnych kwestii. Jak odnaleźć się w gąszczu informacji dotyczących najważniejszych zasad karmienia piersią? Ile powinno trwać jedno karmienie, co ile przystawiać dziecko do piersi i po jakim czasie najlepiej je odstawić?
Czytaj dalej »
Helicobacter pylori a ciąża. Jak wykryć tę bakterię? Helicobacter pylori a ciąża. Jak wykryć tę bakterię?

Helicobacter pylori a ciąża. Jak wykryć tę bakterię?

Helicobacter pylori (H. pylori) jest powszechnie występującą w społeczeństwie bakterią, zasiedlającą powierzchnię komórek błony śluzowej żołądka. Dowiedziono, że zwiększa ona ryzyko rozwoju choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, zapalenia żołądka, a dodatkowo jest czynnikiem ryzyka wystąpienia nowotworu żołądka. Na szczęście nie zawsze zakażenie H. pylori jest tożsame z wystąpieniem konkretnego schorzenia. Czy omawiana bakteria jest jednak bardziej niebezpieczna dla kobiet w ciąży lub pacjentek starających się o dziecko? Jak wykrywa się ją u ciężarnych i na czym polega jej leczenie?
Czytaj dalej »
Zespół HELLP – przyczyny, objawy, leczenie zespołu HELLP w ciąży i po porodzie Zespół HELLP – przyczyny, objawy, leczenie zespołu HELLP w ciąży i po porodzie

Zespół HELLP – przyczyny, objawy, leczenie zespołu HELLP w ciąży i po porodzie

Zespół HELLP jest niezwykle groźnym dla zdrowia i życia kobiety powikłaniem ciążowym. Do tej pory specjaliści nie są zgodni co do tego, czy stanowi on następstwo stanu przedrzucawkowego, czy może jest oddzielną jednostką chorobową. Niezależnie jednak od klasyfikacji, zespół HELLP powinien być szybko diagnozowany i leczony, ponieważ może skutkować nawet śmiercią pacjentki. W jaki sposób rozpoznaje się ten stan? Jakie są czynniki ryzyka wystąpienia zespołu HELLP i jak wygląda jego leczenie?
Czytaj dalej »