Ile dni po stosunku można zrobić test?

16/04/2024


  • Ciąża

Pierwsze objawy ciąży takie, jak podwyższona temperatura czy nudności często bywają nieoczywiste i dość łatwo je niewłaściwie zinterpretować. Metodą, która pozwoli jednoznacznie stwierdzić, czy jesteś w ciąży, jest wykonanie testu ciążowego. Ile dni po stosunku zrobić test ciążowy, aby uzyskany wynik był wiarygodny?

Jak działają testy ciążowe?

Podejrzewasz, że możesz być w ciąży? W takiej sytuacji skorzystaj z domowego testu ciążowego – kupisz go w każdej aptece czy drogerii. Testy tego typu wykrywają w próbce moczu podjednostkę beta gonadotropiny kosmówkowej (tzw. hormonu beta-hCG). Hormon ten jest naturalnie wytwarzany przez organizm kobiet ciężarnych – a dokładniej, przez komórki zarodka, a z czasem łożyska. Cały proces zaczyna się już po kilku-kilkunastu dniach od zapłodnienia. Co ciekawe, poziom beta-hCG najszybciej przyrasta w pierwszej fazie ciąży (do około 12. tygodnia). Musisz jednak pamiętać, że aby test mógł wykryć podwyższony poziom hormonu, jego stężenie powinno być na odpowiednio wysokim poziomie. Jeśli niecierpliwisz się i nie możesz się już doczekać wiarygodnego wyniku na domowym teście ciążowym, możesz zbadać poziom beta-hCG we krwi – hormon ten pojawia się w niej wcześniej niż w moczu.

Ile dni po stosunku zrobić test ciążowy?

Aby wynik domowego testu ciążowego był wiarygodny, najlepiej wykonać go w dzień spodziewanej miesiączki, czyli około 14 dni po owulacji. Jeśli zrobisz go wcześniej, możesz otrzymać wynik fałszywie ujemny. Gdy już wykonasz test i zobaczysz wynik negatywny, powtórz go dla pewności np. kilka dni później. Jeżeli pomimo negatywnego wyniku miesiączka się nie pojawi, zapisz się na wizytę u ginekologa.

Zastanawiasz się, czy po 5 dniach od stosunku można zrobić test ciążowy? Można, ale nie uzyskasz wiarygodnego wyniku. Proces zapłodnienia komórki jajowej może trwać około 24 godzin. Plemniki są w stanie przeżyć w ciele kobiety nawet 72 godziny. Poza tym, hormon beta-hCG pojawi się w moczu najwcześniej po upływie 9-11 dni od zapłodnienia. Jego stężenie będzie początkowo podwajać się co 2-3 dni, aż osiągnie maksymalny poziom między 40. a 90. dniem ciąży – potem zacznie stopniowo maleć.

Zobacz także:

>> Jak obliczyć, kiedy są dni płodne?

Ile dni po stosunku można zrobić test ciążowy z krwi?

Wiesz już, że najszybciej (na kilka dni przed miesiączką) wiarygodny wynik testu ciążowego uzyskasz, badając poziom beta-hCG z krwi. Decydując się na test ciążowy z krwi, możesz nie tylko dowiedzieć się, czy jesteś w ciąży, ale także poznać dokładne stężenie hormonu, dzięki czemu będziesz wiedzieć, czy jego przyrost jest właściwy.

Implementacja zarodka trwa kilka dni i zaczyna się zazwyczaj około tydzień po zapłodnieniu. Całkowite zagnieżdżenie następuje między 11. a 12 dniem. Gdy do tego dojdzie, stężenie beta-hCG diametralnie wzrośnie i w pierwszych tygodniach ciąży będzie podwajać się co około 48 godzin. Z tego względu, badanie stężenia gonadotropiny kosmówkowej pozwala oszacować wiek ciąży. Na badanie możesz zapisać się zarówno w swojej przychodni, jak i w prywatnym laboratorium.

Jak zrobić test ciążowy w domu?

Wykonanie testu ciążowego w domu nie jest trudne. Wystarczy, że z porannej próbki moczu (rano stężenie hormonu gonadotropiny kosmówkowej jest najwyższe) odmierzysz kilka kropel, następnie np. za pomocą dołączonej pipety umieścisz je w przeznaczonym do tego okienku. Krople moczu przedostaną się na płytkę, która jest pokryta specjalną błoną z przeciwciałami znakowanymi barwnikiem, wiążącymi hCG.

Gdy w okienku zobaczysz dwie kreski (pierwszą w obszarze kontrolnym „C”, drugą w wynikowym „T”), oznaczać to będzie, że jesteś w ciąży. W pierwszych dniach ciąży druga kreska może być blada – po powtórzeniu testu np. kolejnego dnia, obie mogą mieć już równie intensywny kolor.

Jedna kreska oznacza wynik negatywny (brak ciąży).

Na rynku znajdziesz także testy elektroniczne – działają analogicznie, przy czym w okienku z wynikiem,  ciążę będzie oznaczać kreska w odpowiednim polu, znak plus (+) lub napis „tak” (szczegółowe informacje na temat interpretacji wyników znajdziesz każdorazowo w dołączonej instrukcji).

Pozytywny wynik testu – co dalej?

Twój test ciążowy pokazał dwie kreski? Gratulacje, będziesz mamą! W ciągu 2-3 tygodni udaj się do ginekologa, by mógł Cię zbadać i potwierdzić prawidłowo rozwijającą się ciążę. W momencie, gdy stężenie beta-hCG wynosi około 1000 mlU/ml, lekarz powinien już dostrzec pęcherzyk ciążowy. Gdy hormon przekroczy stężenie 10 000 mlU/ml, podczas badania USG można będzie już prawdopodobnie dostrzec czynność serca dziecka.

Pamiętaj, by zarówno na etapie planowania ciąży, jak i w trakcie ciąży odpowiednio o siebie dbać. Codziennie stosuj np. witaminy dla kobiet w ciąży. Wprowadź dobre nawyki żywieniowe, zatroszcz się o optymalną suplementację, różnorodną dietę oraz odpowiednią ilość snu. Dodatkowo pamiętaj o aktywności fizycznej, rezygnacji z używek oraz unikaniu stresu.

Przeczytaj również:

Suplementy diety w ciąży – jakie wybrać?
Jak odżywiać się w ciąży?

 

Bibliografia:

https://www.pbkm.pl (dostęp: 14.06.2023)

Powrót do listy artykułów