Suplementy diety w ciąży – jakie wybrać?

25/11/2022


  • Dieta przyszłej mamy
  • Zdrowie

Wraz z ciążowym brzuszkiem rośnie zapotrzebowanie organizmu przyszłej mamy i dziecka na składniki odżywcze. Można je uzupełniać, stosując odpowiednie suplementy diety. Podpowiadamy, na jakie składniki w ich składzie zwrócić szczególną uwagę.

Jakie suplementy w ciąży stosować? Z dobrym składem!

Suplementy diety dla ciężarnych mogą mieć różną postać. Przyjmuje się je zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. Bogaty w składniki aktywne suplement diety MamaDHA Premium+ zawiera odpowiednio dobraną kompozycję składników, które wspierają organizm kobiety planującej ciążę, będącej w ciąży i karmiącej piersią oraz prawidłowy rozwój płodu i dziecka karmionego piersią.

Kwas DHA, czyli kwas dokozaheksaenowy

Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników rekomenduje suplementację co najmniej 200 mg DHA dziennie u wszystkich ciężarnych, a u kobiet spożywających małe ilości ryb w ciąży i okresie przygotowania do ciąży co najmniej 600 mg dziennie.

U dziecka kwas dokozaheksaenowy odpowiada za:

  • prawidłowy rozwój mózgu i płodu i niemowlęcia karmionego mlekiem matki;
  • prawidłowy rozwój oczu;

Kwas foliowy

Zwykła dieta często nie jest w stanie pokryć dziennego zapotrzebowania na kwas foliowy w ciąży. Produkty spożywcze tracą go podczas gotowania czy smażenia, a nawet podczas kontaktu ze światłem słonecznym. U kobiet przygotowujących się do ciąży i u ciężarnych zapotrzebowanie na kwas foliowy jest znacznie większe niż u pozostałych osób i nie sposób dostarczyć organizmowi potrzebnej ilości bez suplementów diety.

MamaDHA Premium+ zawiera wysoko przyswajalną formę kwasu foliowego, gotową do bezpośredniego wykorzystania przez organizm, czyli L-metylofolian wapnia. Ta forma przeznaczona jest przede wszystkim dla kobiet planujących ciążę, będących w ciąży (również zagrożonej porodem przedwczesnym) oraz karmiących piersią. U rozwijającego się płodu kwas foliowy zmniejsza ryzyko wystąpienia wad cewy nerwowej. Korzystny efekt występuje w przypadku codziennego uzupełniającego spożycia 400 μg kwasu foliowego przez co najmniej jeden miesiąc przed poczęciem i maksymalnie trzy miesiące po poczęciu.

Witamina D3

Wiele witamin i minerałów jest niezbędnych do prawidłowego przebiegu ciąży i dla rozwijającego się płodu. Bardzo ważne jest zbilansowane dostarczanie ich do organizmu. Niestety, samodzielnie nie jesteśmy w stanie stwierdzić, jaka ich ilość będzie odpowiednia, by Z tego względu suplementy diety są nieocenionym sposobem wspierania zdrowia ciężarnej i dziecka. W czasie ciąży organizm wykazuje zwiększone zapotrzebowanie na większość witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, szczególnie witaminy D3. Wspomaga ona wzrost i rozwój kości u dzieci, wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego i bierze udział w podziale komórek.

Jod

W diecie kobiety spodziewającej się dziecka powinna także wzrosnąć dawka jodu. Co ciekawe, przyswajanie jodu nie następuje jedynie w przewodzie pokarmowym, ale może on być również absorbowany przez drogi oddechowe. Dlatego też oprócz suplementów diety nie tylko ciężarnym zaleca się częstsze wizyty nad morzem, gdzie pierwiastek ten występuje w wysokim stężeniu w powietrzu. Jod wspiera prawidłowe funkcjonowanie tarczycy i produkcję wydzielanych przez nią hormonów. Pomaga także w funkcjonowaniu układu nerwowego i w utrzymaniu prawidłowych funkcji poznawczych.

Suplement diety MamaDHA Premium+ zawiera tylko składniki zalecane dla zdrowia matki i dziecka przez ekspertów, w rekomendowanych ilościach. Dziennie zaleca się przyjmowanie dwóch kapsułek suplementu diety. Mamadha Premium+ najlepiej przyjmować podczas posiłku, o dowolnie wybranej porze.

 

Powrót do listy artykułów