Baby Blues a depresja poporodowa

7/04/2023


  • Zdrowie

Narodziny dziecka to wydarzenie radosne i wyczekiwane. Nie oznacza to jednak, że młoda mama (i tata!) nie ma prawa do gorszych chwil i przytłaczających emocji. Nowy członek rodziny to także nowa odpowiedzialność i obowiązki, które mogą być wyczerpujące – zarówno fizycznie, jak i psychicznie. To dlatego wielu mamom towarzyszy poczucie smutku, czyli Baby blues. Niektóre kobiety chorują też na depresję poporodową. Czy to to samo? Jak odróżnić te dwa stany? Przeczytaj poniższy artykuł, aby się dowiedzieć.

Spis treści:

Obniżenie samopoczucia po porodzie – czym jest Baby blues?

Określenia Baby blues używamy do nazwania smutku poporodowego. Jego obecność wiąże się z narodzinami dziecka, a tym samym również z nową rolą życiową oraz nowymi zobowiązaniami. Taki stan emocjonalny może wystąpić w ciągu 10 dni po rozwiązaniu ciąży. Szacuje się, że największe nasilenie objawów Baby blues ma miejsce w 4 i 5 dniu po porodzie. Co ważne, zaburzenie to jest krótkotrwałe i powinno samoistnie ustąpić po dwóch tygodniach. Jeśli poczucie smutku towarzyszy młodej mamie dłużej, warto skonsultować się z lekarzem. Taki przedłużający się Baby blues może być symptomem depresji poporodowej, nie są to jednak te same zjawiska.

Nie wiadomo, jakie są dokładne przyczyny stanu opisywanego jako Baby blues. Eksperci wskazują zmiany hormonalne jako głównego winowajcę smutku poporodowego. Po rozwiązaniu ciąży w organizmie kobiety spada poziom progesteronu oraz kortykotropiny, a podnosi się poziom prolaktyny i oksytocyny. Te gwałtowne zmiany wywołują zaburzenia w działaniu układu nerwowego. Do ważnych przyczyn Baby bluesa należą też niepewność i stres, a także dolegliwości związane z połogiem czy problemy przy karmieniu piersią.

Czy Baby blues i depresja poporodowa to to samo?

Baby blues i depresja poporodowa to dwa różne zaburzenia. O ile pierwsze z nich ma raczej łagodny przebieg i samoistnie ustępuje po krótkim czasie, o tyle drugie jest poważną chorobą, której objawy utrzymują się nawet przez pół roku. Pod względem symptomów depresja poporodowa i smutek poporodowy są bardzo podobne, jednak depresji towarzyszy więcej dolegliwości. Do wspólnych objawów tych zaburzeń można zaliczyć:

  • nerwowość,
  • smutek,
  • lękliwość,
  • niewyjaśnione poczucie utraty,
  • rozkojarzenie,
  • płaczliwość,
  • kłopoty ze snem,
  • przewlekłe zmęczenie,
  • poczucie winy,
  • brak koncentracji,
  • przygnębienie,
  • zaburzenia apetytu.

Odpowiednie wsparcie i wyrozumiałość ze strony bliskich pomagają młodym mamom przetrwać krótki czas Baby bluesa. W przypadku depresji poporodowej nie jest to jednak takie łatwe. Co więcej, depresja może pojawić się znacznie później, bo według niektórych badaczy nawet do roku od narodzin dziecka. Choroba ta jest efektem czynników biologicznych, psychologicznych i społeczno-ekonomicznych. Wśród jej przyczyn warto wymienić np. wcześniejsze epizody depresji, ciążę zagrożoną, negatywne podejście do ciąży, bardzo młody wiek, niskie przychody czy brak wsparcia partnera. Do najbardziej wyrazistych objawów depresji poporodowej należą:

  • Poczucie braku emocji,
  • Przekonanie o własnej beznadziejności,
  • Złe samopoczucie fizyczne bez przyczyn somatycznych,
  • Izolacja,
  • Nawracające myśli o śmierci dziecka i własnej,
  • Myśli samobójcze,
  • Zaburzony kontakt z noworodkiem.

Wszelkie niepokojące symptomy warto konsultować ze specjalistą, który pomoże ustalić, co dzieje się w psychice młodej mamy i udzieli jej profesjonalnej pomocy psychologicznej lub terapeutycznej.

Jak wspierać młodą mamę po porodzie?

Ciąża i poród to trudne doświadczenia, które wyczerpują organizm i zostawiają ślad w psychice. W przypadku podejrzenia, że młoda mama doświadcza Baby bluesa lub ma objawy depresji poporodowej należy zachowywać się delikatnie. Kluczem jest wyrozumiałość i cierpliwość. Trzeba powstrzymać niedowierzanie czy rozczarowanie, nie wolno oceniać złego samopoczucia młodej matki. Warto zapewnić jej odpowiednie wsparcie – wyręczać ją w części obowiązków i dowiedzieć się jak najwięcej o tego rodzaju zaburzeniach. Mile widziane jest okazywanie troski, nawet poprzez pytanie, jak się czuje lub wręczenie ulubionych kwiatów. Pomocne może okazać się też wspieranie organizmu poprzez suplementy diety dla ciężarnych, zwłaszcza zawierających duże ilości DHA. Jeśli świeżo upieczona mama przejawia objawy depresji, trzeba zapewnić jej profesjonalną pomoc. Warto zgłosić się do psychiatry, poradni zdrowia psychicznego lub ośrodka interwencji kryzysowej.

 

Bibliografia:

  1. https://pacjent.gov.pl/jak-zyc-z-choroba/mloda-matka-w-depresji (dostęp z dn. 20.03.2023)
  2. https://twarzedepresji.pl/o-depresji-poporodowej/(dostęp z dn. 20.03.2023)
  3. https://porody.medicover.pl/poradniki/porod/baby-blues-czyli-przygnebienie-poporodowe-przyczyny-objawy-i-leczenie/(dostęp z dn. 20.03.2023)
  4. https://spokojwglowie.pl/baby-blues/#jak (dostęp z dn. 20.03.2023)
  5. https://www.apteka-melissa.pl/blog/artykul/baby-blues-i-depresja-poporodowa-objawy-i-sposoby-leczenia,518.html(dostęp z dn. 20.03.2023)
  6. https://enel.pl/enelzdrowie/ciaza-i-dziecko/depresja-poporodowa-a-baby-blues-jakie-sa-roznice(dostęp z dn. 20.03.2023)
  7. https://www.medonet.pl/zdrowie,baby-blues---hormony--przyczyny--
  8. pomoc,artykul,1733919.html#kobieta-podczas-baby-blues-jak-jej-pomoc(dostęp z dn. 20.03.2023)

 

 

Powrót do listy artykułów