20. tydzień ciąży – zmiany, USG, brzuch 20. tydzień ciąży – zmiany, USG, brzuch

20. tydzień ciąży – zmiany, USG, brzuch

20. tydzień to już połowa ciąży, a więc graniczny, wyjątkowy moment dla wszystkich ciężarnych. Który to miesiąc ciąży? Jak w tym czasie zmienia się organizm naszego dziecka i co można zobaczyć podczas badania USG w 20. tygodniu ciąży?
Czytaj dalej »
19. tydzień ciąży – zmiany, USG, brzuch 19. tydzień ciąży – zmiany, USG, brzuch

19. tydzień ciąży – zmiany, USG, brzuch

19. tydzień ciąży to już niemal półmetek tego wyjątkowego okresu. Płód w tym czasie intensywnie się rozwija i rośnie, co sprawia, że brzuch przyszłej mamy jest już wyraźnie zaznaczony. Co możemy zobaczyć na USG w 19. tygodniu? Jakie zmiany w tym okresie zachodzą w organizmie kobiety?
Czytaj dalej »
18. tydzień ciąży – zmiany, USG, brzuch 18. tydzień ciąży – zmiany, USG, brzuch

18. tydzień ciąży – zmiany, USG, brzuch

18. tydzień ciąży to kolejny niesamowity czas przed spotkaniem z maluchem. To już prawie półmetek. Część mam, zwłaszcza tych, które już rodziły, może wyraźnie czuć ruchy dziecka. Kobiety w pierwszej ciąży mogą na to czekać nawet do 24. tygodnia (przeciętnie do 20.). Jakie zmiany towarzyszą kobiecie i dziecku na tym etapie? Przyjrzyjmy się temu w poniższym artykule.
Czytaj dalej »
17. tydzień ciąży – zmiany, USG, brzuch 17. tydzień ciąży – zmiany, USG, brzuch

17. tydzień ciąży – zmiany, USG, brzuch

17. tydzień ciąży to moment, w którym duża część przyszłych mam odczuwa pierwsze ruchy dziecka. Maluch wciąż się rozwija i rośnie coraz szybciej, podobnie jak kobiecy brzuch w związku z powiększającą się macicą. Podczas badania USG można obserwować coraz ciekawsze obrazy, na których mały człowiek łapie pępowinę, zaciska piąstki i robi miny.
Czytaj dalej »
16. tydzień ciąży – zmiany, USG, brzuch 16. tydzień ciąży – zmiany, USG, brzuch

16. tydzień ciąży – zmiany, USG, brzuch

16. tydzień ciąży to czas, gdy płeć dziecka jest już zazwyczaj dokładnie widoczna na USG, choć zawsze jest ryzyko pomyłki. Dziecko może już słyszeć dźwięki i reagować na światło. Mimo że u kobiet w pierwszej ciąży wyczuwalne ruchy dziecka pojawią się około 20. tygodnia, niektóre kobiety odczuwają już teraz tak zwane motyle w brzuchu. W tym okresie należy pamiętać o prawidłowym odżywianiu oraz ewentualnym uzupełnianiu niedoborów witaminy D czy kwasów DHA.
Czytaj dalej »
15. tydzień ciąży – zmiany, USG, brzuch 15. tydzień ciąży – zmiany, USG, brzuch

15. tydzień ciąży – zmiany, USG, brzuch

Od 15. tygodnia ciąży dziecko systematycznie zaczyna ssać kciuk. Płód jest już na tyle duży, że ciąża zaczyna być widoczna dla osób postronnych. Dziecko wyczuwa już nastrój matki. Zobacz, jak w 15. tygodniu ciąży rozwija się Twoje dziecko.
Czytaj dalej »