Planujesz ciążę? Pamiętaj o kwasie foliowym! Planujesz ciążę? Pamiętaj o kwasie foliowym!

Planujesz ciążę? Pamiętaj o kwasie foliowym!

Nie od dziś wiadomo, że kwas foliowy jest niezwykle istotny dla ciąży. Jakim chorobom zapobiega kwas foliowy i jak dostarczyć go do organizmu przyszłej mamy?
Czytaj dalej »
Suplementy dla ciężarnej: DHA, kwas foliowy, jod – czy coś jeszcze? Suplementy dla ciężarnej: DHA, kwas foliowy, jod – czy coś jeszcze?

Suplementy dla ciężarnej: DHA, kwas foliowy, jod – czy coś jeszcze?

Co zrobić, aby dostarczyć organizmowi wszystkich substancji niezbędnych do urodzenia zdrowego maluszka? Na co powinna zwracać uwagę każda ciężarna kobieta?
Czytaj dalej »
Zmiany w organizmie ciężarnej kobiety Zmiany w organizmie ciężarnej kobiety

Zmiany w organizmie ciężarnej kobiety

Już w początkowych tygodniach ciąży w organizmie kobiety zachodzą zmiany związane z przestrajaniem gospodarki hormonalnej, wzrostem stężenia sterydów łożyskowych i powiększaniem się macicy, która zaczyna wypełniać jamę otrzewnową. Hormony podczas ciąży dosłownie szaleją. Dlaczego? Otóż ciąża to prawdziwa rewolucja w anatomii, fizjologii i metabolizmie. Dzięki zmianom adaptacyjnym ciąża i poród przebiegają prawidłowo.
Czytaj dalej »
Poród przedwczesny – czynniki ryzyka Poród przedwczesny – czynniki ryzyka

Poród przedwczesny – czynniki ryzyka

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia co roku w wyniku przedwczesnego porodu na świat przychodzi około 15 mln dzieci. Stanowi to od 5 do 18% wszystkich porodów na świecie1. Poród przedwczesny, mimo postępu w dziedzinie ginekologii i położnictwa, nadal jest wyzwaniem dla specjalistów, ponieważ nie istnieją skuteczne metody jego rozpoznania2. Jakie czynniki wpływają na występowanie porodów przedwczesnych? Czy i kiedy bezpieczny jest taki poród?
Czytaj dalej »
Suplementacja witaminy D przed ciążą, w jej trakcie oraz po niej Suplementacja witaminy D przed ciążą, w jej trakcie oraz po niej

Suplementacja witaminy D przed ciążą, w jej trakcie oraz po niej

Każda przyszła mama zdaje sobie sprawę z tego, jak ważna jest suplementacja niezbędnych składników odżywczych, nie tylko w trakcie ciąży, ale również przed zapłodnieniem. W skład preparatów przeznaczonych dla kobiet starających się o dziecko najczęściej wchodzą kwas foliowy, jod i żelazo. Relatywnie niewiele natomiast mówi się o korzyściach płynących z suplementacji witaminy D, której niedobory stwierdza się u większości z nas, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Co jeszcze warto wiedzieć?
Czytaj dalej »
Dieta kobiety karmiącej, czyli jakich składników potrzebuje mama karmiąca Dieta kobiety karmiącej, czyli jakich składników potrzebuje mama karmiąca

Dieta kobiety karmiącej, czyli jakich składników potrzebuje mama karmiąca

Dieta matki karmiącej powinna być bogata w szereg składników odżywczych, witamin i mikroelementów. Tylko odpowiednio zbilansowany codzienny jadłospis, wzbogacony ewentualnie o dobrą suplementację, stanowi gwarancję zachowania zdrowia dla mamy i karmionego piersią niemowlęcia.
Czytaj dalej »