Wybierz kategorię

 

Wybierz kategorię

Porady dotyczące ciąży, porodu i zdrowia

Kalkulator wagi niemowlaka – ile powinien przybierać? Kalkulator wagi niemowlaka – ile powinien przybierać?

Kalkulator wagi niemowlaka – ile powinien przybierać?

Kalkulator wagi i długości niemowlaka pozwala na ustalenie, czy maluch rozwija się prawidłowo pod względem fizycznym. Narzędzie to jest oparte na siatkach centylowych, czyli wykresach, na których przedstawia się rozkład danej cechy (np. wagi czy długości ciała) w zależności od wieku i płci. Dowiedz się, jak odczytywać dane z kalkulatora wzrostu i wagi dziecka oraz kiedy konieczne jest skonsultowanie się z pediatrą.
Czytaj dalej »
Jak hormony wpływają na zachowanie ciężarnej kobiety? Jak hormony wpływają na zachowanie ciężarnej kobiety?

Jak hormony wpływają na zachowanie ciężarnej kobiety?

Ciąża to niezwykły czas w życiu kobiety. Te dziewięć miesięcy oczekiwania na dziecko jest zarówno pięknym, jak i bardzo trudnym okresem dla pań. Wówczas dochodzi do drastycznego stężenia wielu hormonów, co sprawia, że zmienia się nie tylko ciało kobiety, ale także jej zachowanie.
Czytaj dalej »
Ból podbrzusza w ciąży – co może oznaczać? Ból podbrzusza w ciąży – co może oznaczać?

Ból podbrzusza w ciąży – co może oznaczać?

W jaki sposób rozpoznać ból podbrzusza o charakterze fizjologicznym, a kiedy udać się do lekarza? Co może powodować ból na poszczególnych etapach ciąży? Odpowiedzi na te i inne pytania związane z najczęstszymi przyczynami bólu brzucha u kobiet ciężarnych znajdziesz poniżej. Zapraszamy do lektury!
Czytaj dalej »
Toksoplazmoza w ciąży – objawy, leczenie, profilaktyka Toksoplazmoza w ciąży – objawy, leczenie, profilaktyka

Toksoplazmoza w ciąży – objawy, leczenie, profilaktyka

Toksoplazmoza w ciąży to jedno z największych zagrożeń dla płodu. Zakażenie pierwotniakiem Toxoplasma gondii może bowiem doprowadzić do pojawienia się tak zwanej toksoplazmozy wrodzonej u płodu – choroby charakteryzującej się wieloma wadami rozwojowymi i uszkodzeniami narządowymi. W jaki sposób chronić się przed zarażeniem toksoplazmozą w ciąży? Jak zweryfikować, czy pacjentka aktualnie przechodzi infekcję, czy może nabyła odporność w przeszłości? Co składa się na diagnostykę oraz leczenie toksoplazmozy w ciąży w poszczególnych trymestrach? Poznaj najważniejsze informacje o toksoplazmozie i sprawdź, jak uchronić przed zarażeniem siebie i swoje nienarodzone dziecko.
Czytaj dalej »
Objawy porodu – jak rozpoznać, że zbliża się poród? Objawy porodu – jak rozpoznać, że zbliża się poród?

Objawy porodu – jak rozpoznać, że zbliża się poród?

Organizm ciężarnej zazwyczaj sygnalizuje, że rozwiązanie ciąży zbliża się wielkimi krokami. Przyszła mama już kilka tygodni przed porodem może odczuwać skurcze przepowiadające czy zauważać odchodzenie czopu śluzowego bądź obniżenie się brzucha. Jednak warto pamiętać, że nie zawsze tak jest. U części kobiet objawami porodu są dopiero regularne skurcze porodowe czy odejście wód płodowych.
Czytaj dalej »
10. tydzień ciąży – zmiany, rozwój płodu, USG 10. tydzień ciąży – zmiany, rozwój płodu, USG

10. tydzień ciąży – zmiany, rozwój płodu, USG

W 10. tygodniu ciąży kobieta zwykle już wie, że zostanie matką – to czas, gdy kończy się proces organogenezy i dynamicznie rozwija się twarz dziecka. Przyjrzyj się razem z nami zmianom zachodzącym w rozwoju płodu na tym etapie ciąży, a także sprawdź, jak wtedy może czuć się kobieta.
Czytaj dalej »