Czwarty tydzień ciąży – zmiany i rozwój zarodka w czwartym tygodniu Czwarty tydzień ciąży – zmiany i rozwój zarodka w czwartym tygodniu

Czwarty tydzień ciąży – zmiany i rozwój zarodka w czwartym tygodniu

W czwartym tygodniu ciąży zapłodniona komórka jajowa dopiero zagnieżdża się w błonie śluzowej macicy. Zarodek przypomina jeszcze zlepek pęcherzyków, ale w związku z tym, że podziały komórek na tym etapie są bardzo intensywne, rozwija się on bardzo szybko. Dlatego mimo że jest to początkowy etap ciąży, warto mieć świadomość, jakie zmiany zachodzą w tym czasie w organizmie i jak się na nie przygotować.
Czytaj dalej »
Trzeci tydzień ciąży – zmiany i rozwój zarodka Trzeci tydzień ciąży – zmiany i rozwój zarodka

Trzeci tydzień ciąży – zmiany i rozwój zarodka

Przez pierwsze tygodnie ciąży kobieta może nawet nie mieć świadomości, że w jej organizmie rozwija się nowe życie. Tymczasem to właśnie czas ciąży, w tym 3. jej tydzień, mogą być kluczowe dla całej przyszłości dziecka. Zobacz, jak zmienia się płód w tym okresie, i dowiedz się, jaki wpływ na rozwój malucha ma to, co jesz.
Czytaj dalej »
Jak obliczyć, kiedy są dni płodne? Jak obliczyć, kiedy są dni płodne?

Jak obliczyć, kiedy są dni płodne?

Cykl miesiączkowy kobiety liczymy od pierwszego dnia krwawienia do ostatniego dnia poprzedzającego kolejną menstruację. Rytmy krwawień kobiet różnią się między sobą. Co więcej - cykle tej samej kobiety także nie są identyczne. Dlatego też przypisywanie owulacji na 14 dzień od miesiączki jest często błędnym założeniem. Jak obliczyć dni płodne?
Czytaj dalej »
Pierwsze dwa tygodnie ciąży - objawy Pierwsze dwa tygodnie ciąży - objawy

Pierwsze dwa tygodnie ciąży - objawy

Według metody określania terminu porodu, którą posługują się ginekolodzy (tak zwanej reguły Naegelego), za początek ciąży uznaje się pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Pierwsze dwa tygodnie ciąży to specyficzny czas – zaliczany jest umownie do ciąży, chociaż... w ciąży kobieta tak naprawdę jeszcze nie jest. W tym czasie komórka jajowa, z której może powstać zarodek, dojrzewa w jajniku, a organizm przygotowuje się do zapłodnienia. Objawy, które wiele kobiet utożsamia z początkiem ciąży, jeszcze nie występują. Mimo to już od początku ciąży (a najlepiej jeszcze na etapie starań o dziecko) należy zadbać o zdrowy styl życia. Warto pomyśleć o zdrowej diecie i ewentualnie odpowiedniej suplementacji.
Czytaj dalej »
Planujesz ciążę? Pamiętaj o kwasie foliowym! Planujesz ciążę? Pamiętaj o kwasie foliowym!

Planujesz ciążę? Pamiętaj o kwasie foliowym!

Nie od dziś wiadomo, że kwas foliowy jest niezwykle istotny dla ciąży. Jakim chorobom zapobiega kwas foliowy i jak dostarczyć go do organizmu przyszłej mamy?
Czytaj dalej »
Suplementy dla ciężarnej: DHA, kwas foliowy, jod – czy coś jeszcze? Suplementy dla ciężarnej: DHA, kwas foliowy, jod – czy coś jeszcze?

Suplementy dla ciężarnej: DHA, kwas foliowy, jod – czy coś jeszcze?

Co zrobić, aby dostarczyć organizmowi wszystkich substancji niezbędnych do urodzenia zdrowego maluszka? Na co powinna zwracać uwagę każda ciężarna kobieta?
Czytaj dalej »