Wybierz kategorię

 

Wybierz kategorię

Porady dotyczące ciąży, porodu i zdrowia

Witaminy dla kobiet starających się o dziecko - o czym muszą pamiętać? Witaminy dla kobiet starających się o dziecko - o czym muszą pamiętać?

Witaminy dla kobiet starających się o dziecko - o czym muszą pamiętać?

Każda kobieta w ciąży powinna o siebie dbać. Liczy się zdrowa dieta, ruch oraz regularne przyjmowanie odpowiednich preparatów. Nawet na etapie starania się o dziecko, przyszła mama musi zatroszczyć się o swoje samopoczucie. Sprawdź, jakie witaminy dla kobiet planujących ciążę są najlepsze.
Czytaj dalej »
Ile dni po stosunku można zrobić test? Ile dni po stosunku można zrobić test?

Ile dni po stosunku można zrobić test?

Pierwsze objawy ciąży takie, jak podwyższona temperatura czy nudności często bywają nieoczywiste i dość łatwo je niewłaściwie zinterpretować. Metodą, która pozwoli jednoznacznie stwierdzić, czy jesteś w ciąży, jest wykonanie testu ciążowego. Ile dni po stosunku zrobić test ciążowy, aby uzyskany wynik był wiarygodny?
Czytaj dalej »
Pierwsze ruchy dziecka - kiedy się pojawiają? Pierwsze ruchy dziecka - kiedy się pojawiają?

Pierwsze ruchy dziecka - kiedy się pojawiają?

Ciąża to bez wątpienia niezwykły czas dla obojga rodziców wyczekujących pojawienia się na świecie malucha. Chwilą, która oprócz obrazu USG urealnia obecność dziecka są jego pierwsze ruchy przypominające subtelne muśnięcia odczuwalne przez mamę. Choć początkowo są bardzo delikatne, to z czasem, gdy bobas rośnie i przybiera na wadze, stają się coraz bardziej wyczuwalne. Jak rozpoznać pierwsze ruchy dziecka i kiedy się pojawiają?
Czytaj dalej »
Cukrzyca ciążowa – sprawdź, jak się odżywiać Cukrzyca ciążowa – sprawdź, jak się odżywiać

Cukrzyca ciążowa – sprawdź, jak się odżywiać

Cukrzyca ciążowa (ang. gestational diabetes mellitus, GDM) to hiperglikemia wykryta po raz pierwszy w czasie ciąży i ustępująca po porodzie. Na ogół nie powoduje ona wyraźnych objawów, jednak zbyt duże stężenie glukozy we krwi ciężarnej może być groźne zarówno dla przyszłej mamy, jak i dla dziecka, przyczyniając się do wystąpienia stanu przedrzucawkowego czy makrosomii u płodu. Dowiedz się, jak przebiega leczenie cukrzycy ciążowej i jak powinna wyglądać dieta.
Czytaj dalej »
Ciąża donoszona – kiedy można ją tak określać? Termin porodu w ciąży donoszonej Ciąża donoszona – kiedy można ją tak określać? Termin porodu w ciąży donoszonej

Ciąża donoszona – kiedy można ją tak określać? Termin porodu w ciąży donoszonej

Ciąża donoszona to ciąża, której rozwiązanie nastąpiło po osiągnięciu pełnych 37 tygodni jej trwania (37+0). To właśnie na tym etapie zminimalizowane zostaje ryzyko powikłań wcześniaczych (powstałych w wyniku porodu przedwczesnego). U każdej pacjentki dąży się więc do utrzymania ciąży co najmniej do wspomnianego terminu. Dlaczego „donoszenie” ciąży jest tak ważne? Czym grozi poród przedwczesny lub rozwiązanie „po terminie”?
Czytaj dalej »
Podróże w ciąży – czy są bezpieczne? Podróże w ciąży – czy są bezpieczne?

Podróże w ciąży – czy są bezpieczne?

Podróżowanie w ciąży – zwłaszcza na długich dystansach, samolotem, autem czy pociągiem – wciąż wzbudza wiele wątpliwości wśród przyszłych mam. Co do zasady, w ciążach niepowikłanych chorobami matki lub dziecka, podróże są jak najbardziej dozwolone i bezpieczne. Nie oznacza to jednak, że zmiany ciśnienia czy unieruchomienie w jednej pozycji przez kilka godzin nie niosą za sobą dyskomfortu dla kobiety. Kiedy zatem podróżowanie w ciąży jest dozwolone? Jak przygotować się do dłuższej jazdy lub lotu, spodziewając się dziecka?
Czytaj dalej »