Ciążą – okres, który warto zaplanować

Położnicy mają taki bon mot: „ciąża planowana to ciąża udana”. I to prawda – do tego okresu należy dobrze się przygotować; decyzję o macierzyństwie powinnaś podjąć świadomie. Dzięki temu będzie łatwiej i Tobie, i maluszkowi w Twoim łonie. Niech Twoje ciało stanie się dla dziecka bezpiecznym schronieniem, ponieważ od tego zależy całe jego przyszłe życie. (1)

 

Przebadaj się, zanim zajdziesz w ciążę

 

Planujesz ciążę? Wcześniej przebadaj się gruntownie. Zacznij od wizyty u ginekologa – zastanów się nad wyborem lekarza, który przeprowadzi Cię przez ten wyjątkowy okres w życiu. Wybierz osobę, którą możesz obdarzyć dużym zaufaniem i powierzyć jej zdrowie własne i maleństwa. (1)

Na początku specjalista zbierze wywiad, dokładnie Cię przebada, może zalecić też dodatkowe badania diagnostyczne, np. USG narządu rodnego, badania biochemiczne krwi i moczu. Na tej podstawie oceni, czy istnieją czynniki, które mogłyby stać się przyczyną niepowodzeń prokreacyjnych. Jeśli to konieczne – ustali właściwe postępowanie, które pozwoli je wyeliminować lub zredukować. (1)

Nie zapomnij o wizycie u stomatologa – to bardzo ważny element okresu przedkoncepcyjnego. Zmiany próchnicze i choroby przyzębia w czasie ciąży mogą przyczynić się do miejscowych, a nawet uogólnionych infekcji, groźnych dla maluszka. Pamiętaj, że ciężarnym lekarze odradzają badania radiologiczne stosowane w diagnostyce stomatologicznej. Dlatego wszelkie patologie powinnaś wyleczyć, zanim podejmiesz decyzję o macierzyństwie. (1)

Zadbaj o dietę, uzupełnij szczepienia

 

Kobietom ciężarnym nie wolno podawać żadnych szczepionek, dlatego zadbaj o nie wcześniej – okres karencji powinien wynosić kilka miesięcy. Należy zaznaczyć, że dla płodu szczególnie groźne są choroby o etiologii wirusowej, dlatego lekarze przypominają pacjentkom planującym ciążę o szczepieniach przeciwko różyczce, nagminnym zapaleniu przyusznic (czyli śwince), ospie, a także grypie i wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. (1)

Wiesz, że nieprawidłowa masa ciała może utrudniać zajście w ciążę? Jeśli to konieczne – postaraj się wcześniej ją unormować. Postaw na zróżnicowaną, dobrze zbilansowaną dietę, która dostarcza odpowiednie ilości witamin, mikro- i makroelementów. Zadbaj, by dziecko czuło się w Twoim ciele jak najlepiej – nie pal, nie spożywaj alkoholu, unikaj wszelkich używek i substancji psychoaktywnych. Twój partner również nie może po nie sięgać – w przeciwnym wypadku zwiększa się ryzyko poronienia, porodu przedwczesnego, wad rozwojowych i małej masy urodzeniowej u maluszka. Dla Twojego maluszka ciąża, a także miesiące, które ją poprzedzają, to kapitał na całe życie. (1)

O czym pamiętać przed ciążą?

 

W okresie przedkoncepcyjnym pamiętaj o przyjmowaniu odpowiednich dawek kwasu foliowego (w dawce 0,4 mg dziennie). Dzięki niemu ośrodkowy układ nerwowy dziecka będzie się prawidłowo rozwijał. Oczywiście, o kwasie foliowym nie należy zapominać również w czasie ciąży – istnieją specjalne preparaty, które poleca się przyszłym matkom i kobietom karmiącym piersią. Do zalecanych suplementów diety należy MamaDha, w którego składzie (oprócz folianów) znaleźć można też m.in. kwas dokozaheksaenowy (DHA), jod, witaminę D3 i magnez. To zrównoważona kompozycja kwasów tłuszczowych Omega-3, witamin i minerałów, które prawidłowo zaopatrują i wzmacniają organizm matki oraz wspierają wzrost i rozwój młodego organizmu. Zanim po nią sięgniesz, skonsultuj się z lekarzem. (1,2)

Pamiętaj o regularnej aktywności fizycznej – warto zapisać się na basen. Pływanie zwiększa wydolność fizyczną, pomaga uregulować procesy przemiany materii oraz wzmacnia grupy mięśniowe narażone na przeciążenia w czasie ciąży. (1)

 

Przemyśl decyzję o macierzyństwie!

Decyzję o macierzyństwie powinny poprzedzać 12-miesięczne przygotowania obojga rodziców do poczęcia i narodzin zdrowego maluszka. Dzięki prawidłowo zaplanowanemu okresowi przedkoncepcyjnemu możesz zwiększyć szansę zapłodnienia, ograniczyć czynniki ryzyka niepowodzeń położniczych, a nawet złagodzić typowe dolegliwości, na które cierpią kobiety ciężarne. (1)

 

 

 

1. Barczyński B. Przygotowanie do ciąży. http://ciaza.mp.pl/poczecie/61877,przygotowanie-do-ciazy Data dostępu: 16.06.2017

2. Mama DHA (preparat złożony) – kapsułki. https://bazalekow.mp.pl/lek/89247,Mama-DHA-kapsulki Data dostępu: 16.06.2017

 

Suplement diety