Co to jest pregnezja? Przedstawiamy amnezję ciążową
17/02/2023
17/02/2023
Pregnezja, baby brain, amnezja ciążowa – każda z tych nazw odnosi się do zaburzenia poznawczego, które towarzyszy ponad połowie ciężarnych. Amnezja w ciąży może odpowiadać za przykre, a często i krępujące kłopoty z pamięcią, takie jak mylenie imienia znajomej osoby, uciekanie z pamięci losowych słówek, zapominanie o obowiązkach czy poczucie dezorientacji i problemy z koncentracją. A dokładniej – co to jest pregnezja? Czy można jakoś załagodzić jej objawy? Wyjaśniamy!
Spis treści:
Termin „pregnezja” najlepiej tłumaczy określenie „amnezja w ciąży”; nazwa ta pochodzi zresztą od angielskich „pregnancy” (ciąża) i „amnesia” (amnezja). To zatem nic innego jak zespół objawów dotyczących problemów z pamięcią i koncentracją, który może towarzyszyć ciężarnym. Kobiety w tym wyjątkowym okresie swojego życia często uskarżają się na to, że dotychczasowe aktywności wymagające pracy mózgu sprawiają im spore trudności; i to nawet jeśli wcześniej wykonywały je z automatu. Przyszłe mamy mogą odczuwać kłopoty dotyczące funkcji poznawczych oraz motoryki dużej i małej, takie jak:
Odpowiedź na pytanie, co to jest pregnezja, nie została jeszcze postawiona z medycznego punktu widzenia. Choć nie ulega wątpliwości, że ogromna liczba przyszłych mam mówi o problemach z koncentracją, pamięcią czy motoryką, to specjaliści wciąż nie odkryli jednoznacznych przyczyn występowania amnezji i ciąży.
W 2018 roku na łamach australijskiego dziennika medycznego „Medical Journal of Australia” zostały jednak opublikowane bardzo ciekawe wyniki aż 20 badań dotyczących zaburzeń funkcji poznawczych w czasie ciąży, przeprowadzonych przez J. Davies, J. A. Lum, H. Skouteris, L. K. Byrne oraz M. J. Hayden. W badaniach wzięło udział 709 kobiet w ciąży (grupa badana) oraz 521 kobiet niebędących w ciąży (grupa kontrolna). Wnioski były następujące:
Godne uwagi są również wyniki kontrolowanego badania funkcjonowania neuropsychologicznego kobiet w ciąży i po porodzie, którego autorami są: D. M. Logana, K. R. Hill, R. Jones, J. Holt-Lunstad oraz M. Larsona. W tym przypadku 42 kobiety, z czego część była w 3. trymestrze ciąży, a część około 3 miesiące po porodzie, poddano badaniom pod kątem kondycji ich pamięci, zdolności do utrzymywania uwagi, skupienia się, umiejętności wzrokowo-przestrzennych oraz funkcji wykonawczych, a także nastroju oraz ogólnej jakości życia. Wyniki zostały porównane z takimi samymi badaniami przeprowadzonymi na grupie kontrolnej składającej się z kobiet niebędących ani w ciąży, ani niedługo po porodzie. Wnioski były następujące:
Czy da się coś zrobić, by nie stracić głowy w wyniku pregnezji? Ponieważ przyczyny tak zwanego baby brain nie są do końca znane, to nie odkryto jeszcze również, jak dokładnie sobie radzić z objawami amnezji w ciąży. Jednak lekarki z teksańskiego centrum medycznego UT Southwestern Medical Center, położna i ginekolog R. Horsager-Boehrer oraz psychiatrka L. Lacritz w swojej publikacji „Is ‘pregnancy brain’ real or just a myth?” (z ang. „Czy »mózg ciążowy« jest prawdziwy, czy tylko mit?”) wskazują kilka metod, które mają wspomagać pracę mózgu w okresie pregnezji:
Warto również pamiętać o suplementacji, której organizm w ciąży potrzebuje. Lekarze są zgodni co do tego, że przyszłe mamy powinny przyjmować suplement diety z kwasem DHA. To jeden z najważniejszych składników diety kobiet ciężarnych oraz w okresie laktacji, kwas DHA wspomaga bowiem utrzymanie prawidłowego funkcjonowania mózgu matki, a także prawidłowego rozwoju mózgu u płodu i niemowląt karmionych piersią.
Bibliografia: