Jakich składników nie zaleca się w ciąży?
6/06/2023
- Zdrowie
6/06/2023
To, w jaki sposób odżywia się kobieta ciężarna i czy dostarcza organizmowi wszelkich niezbędnych składników odżywczych oraz witamin, ma ogromne znaczenie nie tylko dla jej zdrowia i przebiegu ciąży, ale także dla rozwoju dziecka. Dlatego też towarzystwa naukowe zalecają wszystkim przyszłym mamom suplementację określonych witamin (mowa o kwasie foliowym, witaminie D3, DHA i jodzie). Tymczasem niektóre substancje mogą być szkodliwe – dowiedz się, jakich witamin i minerałów nie wolno przyjmować w ciąży?
Spis treści:
Prawidłowy poziom witamin i minerałów w ciąży jest niezbędny zarówno w kontekście zdrowia matki, jak i jej nienarodzonego dziecka. W tym okresie zmienia się zapotrzebowanie organizmu kobiety na składniki odżywcze. Co istotne, prawidłowe odżywianie i suplementacja w ciąży pozwalają także na stworzenie rezerw na okres karmienia piersią[1].
Do najważniejszych składników, o których obecność w diecie powinna zadbać przyszła mama, należą: kwas foliowy, witamina D3, kwas dokozaheksaenowy (DHA) i jod. Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników w rekomendacjach dotyczących suplementacji u ciężarnych wskazuje na konieczność przyjmowania witamin dla kobiet w ciąży zawierających te 4 składniki czynne[2].
Choć zapotrzebowanie na witaminy i mikroelementy wzrasta w ciąży, to warto wiedzieć, że przyjmowanie niektórych składników w nadmiernych ilościach może być szkodliwe. Wśród nich znajdują się:
Wiedza na temat wpływu leków stosowanych przez kobietę na płód jest bardzo ograniczona, ponieważ nie przeprowadza się badań klinicznych na ciężarnych. Jedyne dane, jakie posiadamy, to te zdobyte w ramach badań w hodowlach komórkowych oraz na zwierzętach. Dlatego też podstawową zasadą jest przyjmowanie leków tylko wówczas, gdy korzyści dla matki przewyższają ewentualne ryzyko dla dziecka. Przed zażyciem jakiegokolwiek preparatu przyszła mama powinna skonsultować się z farmaceutą lub lekarzem.
Warto także pamiętać, że preparaty ziołowe również mogą być niebezpieczne dla ciężarnych, np. mogą stymulować mięśnie gładkie macicy czy działać przeczyszczająco. W ciąży nie można stosować m.in.: żeń-szenia, chmielu, jałowca pospolitego, ziela krwawnika, liści senesu, serdecznika pospolitego[6].
Źródła:
[1] M. Makowska-Donajska, L. Hirnle, Suplementacja witamin i składników mineralnych podczas ciąży, „Ginekologia i Perinatologia Praktyczna” 2017, t. 2, nr 4, s. 166–172.
[2] M. Zimmer, P. Sieroszewski, P. Oszukowski i in., Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników dotyczące suplementacji u kobiet ciężarnych, „Ginekologia i Perinatologia Praktyczna” 2020, t. 5, nr 4, s. 170–181.
[3] M. Makowska-Donajska, L. Hirnle, Suplementacja witamin…, s. 168.
[4] M. Makowska-Donajska, L. Hirnle, Suplementacja witamin…, s. 168.
[5] M. Zimmer, P. Sieroszewski, P. Oszukowski i in., Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników…, s. 171.
[6] M. Pietroń, Leki w ciąży – klasyfikacje leków stosowanych u kobiet ciężarnych, „doz.pl” [online], https://www.doz.pl/czytelnia/a15967-Leki_w_ciazy__klasyfikacje_lekow_stosowanych_u_kobiet_ciezarnych, [dostęp:] 22.05.2022.