Pierwsze objawy ciąży

27/09/2023


W pierwszych tygodniach ciąża daje niejednoznaczne objawy, które łatwo pomylić np. z PMS lub w ogóle zlekceważyć. Trzeba pamiętać, że każda kobieta może w różnym stopniu odczuwać wczesne symptomy zapłodnienia. U niektórych pań objawy będą mocno nasilone, a u innych przebiegną łagodnie. Jakie są pierwsze objawy ciąży i kiedy można je zauważyć?

Pierwsze objawy ciąży – kiedy można je zauważyć?

Kobieta jest w stanie dostrzec u siebie pierwsze objawy ciąży nawet kilkanaście dni po zapłodnieniu. Wszystko dlatego, że już od momentu zapłodnienia w kobiecym organizmie zachodzą zmiany. Trzeba jednak od razu zaznaczyć, że wczesne symptomy ciąży mogą mieć subiektywny charakter i każda pani będzie je odczuwać inaczej.

U przyszłych mam mogą pojawić się zaparcia i zgaga, a także większa tkliwość piersi i częste zmiany samopoczucia. Ale nie każda kobieta będzie mieć takie same objawy i nie każda będzie je odczuwać w tym samym stopniu.

Oprócz wspomnianych wyżej subiektywnych oznak ciąży istnieją również objawy obiektywne. Chodzi tu o zmiany w obrębie szyjki macicy i pochwy. Żeby mieć pewność, że doszło do zapłodnienia, najlepiej udać się do lekarza i zrobić badanie USG.

Jakie są pierwsze objawy ciąży?

Kiedy dochodzi do zapłodnienia komórki jajowej, w ciele kobiety rozpoczynają się zmiany hormonalne. Dla niektórych pań w pierwszych tygodniach ciąży mogą być one nieodczuwalne. U innych będą bardzo wyraźne, a czasem wręcz uciążliwe. Jakie są pierwsze objawy ciąży?

  • Brak miesiączki

Brak krwawienia miesięcznego to dla wielu kobiet pierwszy sygnał, że mogą być w ciąży. Krwawienie się nie pojawia, ponieważ po zapłodnieniu dochodzi do wzrostu produkcji progesteronu i estrogenów. Trzeba jednak pamiętać, że u niektórych kobiet może dojść do niewielkiego plamienia nawet w trakcie ciąży.

  • Poranne mdłości

Poranne mdłości to przypadłość, która dotyka ponad połowę przyszłych mam. Mdłości pojawiają się ok. 4.–6. tygodnia ciąży i trwają do 14.–16. tygodnia.

  • Tkliwość piersi

Kiedy zwiększa się poziom estrogenów i progesteronu, dochodzi do obrzęku piersi, które stają się tkliwe i bolesne. To objaw, który może pojawić się już w 6. tygodniu ciąży.

  • Częste oddawanie moczu

U ciężarnej kobiety dochodzi do powiększenia macicy, która uciska pęcherz moczowy. Wzrasta też produkcja moczu. To wszystko powoduje, że kobieta częściej niż zwykle oddaje mocz.

  • Zaparcia

Gdy zwiększa się stężenie progesteronu w organizmie, dochodzi do zmniejszenia napięcia mięśniówki gładkiej jelita grubego. To powoduje, że perystaltyka jelit zostaje osłabiona i zwiększa się wchłanianie wody, co w rezultacie prowadzi do zaparć.

  • Drażliwość i obniżenie samopoczucia

Wahania nastroju i większa niż zwykle drażliwość to bardzo częste objawy ciąży. Najczęściej ustępują ok. 16. tygodnia od zapłodnienia.

  • Podwyższona temperatura

Temperatura powyżej 37ºC, utrzymująca się przez co najmniej 3 tygodnie po jajeczkowaniu, może wskazywać na ciążę. Wzrost temperatury jest spowodowany przez oddziaływanie progesteronu na ośrodek termoregulacji w podwzgórzu.

  • Zwiększona ilość wydzieliny z pochwy

Kiedy wzrasta stężenie hormonów, organizm kobiety zaczyna produkować więcej wydzieliny z pochwy. Najczęściej ma ona postać gęstego śluzu, który chroni rozwijający się w macicy zarodek.

Pierwsze objawy ciąży – kiedy wykonać test ciążowy?

Pierwszych objawów ciąży można spodziewać się w okresie, w którym powinna pojawić się miesiączka. Jeśli się nie pojawi, a kobieta zaobserwuje u siebie inne symptomy mogące świadczyć o ciąży, warto wykonać test. Test ciążowy najlepiej zrobić po upływie co najmniej 10 dni od potencjalnego zapłodnienia, czyli mniej więcej w dniu planowanej miesiączki. Zrobienie go wcześniej może dać niemiarodajny i fałszywie negatywny wynik.

Od momentu zapłodnienia w organizmie kobiety stopniowo wzrasta poziom hormonu beta HCG. Żeby test był w stanie wykryć ciążę, poziom hormonu musi być odpowiednio wysoki. W przypadku wykonywania testu pierwszego dnia planowanej miesiączki jego wiarygodność sięga blisko 100%. Jeśli doszło do zapłodnienia, kobieta powinna szczególnie zadbać o siebie. Warto, żeby sięgnęła po witaminy dla kobiet w ciąży, które będą dobrym uzupełnieniem codziennej diety.

 

Bibliografia:

https://www.allecco.pl/artykuly/pierwsze-objawy-ciazy-jak-rozpoznac-i-kiedy-wystepuja.html (dostęp: 26.07.23)

https://www.aptekaolmed.pl/blog/artykul/pierwsze-objawy-ciazy-jakie-sa-i-kiedy-wystepuja,45.html (dostęp: 26.07.23)

https://diag.pl/pacjent/artykuly/wczesne-objawy-ciazy-jak-rozpoznac-ciaze/ (dostęp: 26.07.23)

 

Powrót do listy artykułów