12. tydzień ciąży – który to miesiąc? USG prenatalne w 12. tygodniu, wygląd brzucha i ruchy dziecka

10/12/2021


  • Ciąża

12. tydzień ciąży to końcówka I trymestru (3 miesiąc ciąży). Dziecko potrafi już ssać swój kciuk, a wielkość płodu jest porównywana do rozmiarów średniego jabłka. Zobacz, jak w tym czasie zmienia się Twój maluszek oraz jak ciąża na tym etapie może wpłynąć na Twoje samopoczucie.

 

12. tydzień ciąży – jak wygląda dziecko? Rozwój płodu w końcówce 3 trymestru

 

12. tydzień ciąży to czas, gdy dziecko waży już około 14 gramów i mierzy 7,5 centymetra. Jego wielkość porównuje się do średniego jabłka. Na tym etapie rozwoju kształtuje się nerw wzrokowy, który połączy gałkę oczną z mózgiem. Nerki zwiększają filtrację. Struny głosowe dziecka osiągają swoją ostateczną formę. W 12. tygodniu ciąży dziecko połyka też płyn owodniowy. W literaturze medycznej zwraca się uwagę na to, że płód reaguje na smak takiego płynu. Można zauważyć też wzmocnienie kośćca oraz integrację przez przysadkę mózgową układu nerwowego oraz hormonalnego. Intensywnie rozwijają się zmysły. U płodu pojawiają się też cebulki włosów.

 

Płód doskonali też swoje umiejętności związane z przetrwaniem poza organizmem matki. Uczy się więc ssania oraz oddychania. Podejmuje też pierwsze próby ruchów oddechowych poprzez klatkę piersiową. Płci dziecka nie można jeszcze w 100% określić, ale doświadczony lekarz może ją już wstępnie oszacować na podstawie prenatalnych badań genetycznych.

 

USG w 12. tygodniu ciąży – co można zobaczyć?

 

W 12. tygodniu ciąży na USG można dostrzec, jak dziecko porusza rączkami i nóżkami – prostuje je i podciąga, rusza biodrami, stopami i palcami. Usprawnia również ruchy swojej głowy. Ćwiczy także mięśnie mimiczne, napinając je i rozluźniając. W tej fazie rozwoju płodu można zaobserwować także ruch gałkami ocznymi i ściąganie brwi. Na tym etapie ciąży dziecko jest bardzo aktywne ruchowo. Dodatkowym pobudzeniem do ruchów dziecka jest śmiech, kichanie czy kaszel przyszłej matki. Dziecko jest tak ruchliwe, że nieprzerwanie może poruszać się przez około 7,5 minuty. Na odpoczynek potrzebuje najwyżej 5,5 minuty.

 

Na USG widoczne są bardzo różnorodne ruchy maluszka. Ruchy takiego trzymiesięcznego płodu stają się na tyle intensywnie, że można mówić o tym, iż wręcz tańczy w macicy.

 

Na tym etapie ciąży możliwe jest także wykluczenie wielu wad płodu. Wówczas lekarz może dokładnie obejrzeć dziecko i ocenić budowę jego ciała. To tak zwane USG prenatalne. Lekarz ocenia w nim między innymi tak zwaną przezierność karkową. Jeżeli odkryje jej zwiększenie, wyśle przyszłą mamę na bardziej dokładne testy.

 

Kobieta ciężarna – jak możesz czuć się w 12. tygodniu ciąży?

 

Dolegliwości, które towarzyszyły Ci na początku ciąży, na przykład wymioty czy nudności, powoli zaczynają ustępować. Pojawi się natomiast duży apetyt i większa wrażliwość na smaki i zapachy. Pamiętaj, by jeść częściej mniejsze porcje. U wielu kobiet obserwuje się większą ilość wydzielanej śliny. Trzeba jeszcze lepiej dbać o zęby, by uniknąć na przykład próchnicy i zapalenia przyzębia. Niektóre mamy stwierdzają też większą ilość wydzieliny z pochwy, która jednak nie powinna być powodem do niepokoju, o ile jest przezroczysta i nie powoduje swędzenia.

 

W 12. tygodniu ciąży możesz czuć się bardziej śpiąca, ale może rozpierać Cię również energia. Pozwól sobie na to, by aktywność fizyczną dostosować do swoich potrzeb. Jeżeli trzeba, dłużej śpij i wypoczywaj.

 

12. tydzień ciąży – brzuch i jego wzrost

 

Brzuch w 12. tygodniu ciąży nie jest jeszcze duży, ale można dostrzec już wyraźne jego zaokrąglenie. Ostateczna wielkość brzucha zależy od względów genetycznych i indywidualnych cech mamy. Niemniej, ten etap ciąży to dobry moment na wymianę ubrań na większe. Pamiętajmy jednak, by nie porównywać się z innymi kobietami będącymi w pierwszym trymestrze czy w 12 tygodniu ciąży – zdjęcia przyszłych mam dostępne w internecie, wykonane w tym właśnie okresie, wyraźnie pokazują, że brzuszki mogą mieć różny kształt i wielkość (dotyczy to oczywiście każdego etapu ciąży).

 

Wraz z powiększającym się brzuszkiem, przyszła mama może doświadczyć powszechnego problemu – a więc swędzenia skóry w tym właśnie obszarze. Taka dolegliwość wynika nie tylko z rozciągania się skóry, ale również z jej suchości, dlatego warto na co dzień zadbać o dostarczenie jej dawki nawilżenia i okluzji (zabezpieczającej przed odparowywaniem wody z naskórka). Codzienne smarowanie brzuszka olejkiem lub balsamem przyniesie ulgę w swędzeniu, a jednocześnie uelastyczni i zregeneruje skórę.

 

Jak dbać o siebie w 12. tygodniu ciąży?

 

Należy pamiętać, by przez całą ciążę, a szczególnie w pierwszych jej tygodniach, dbać o dietę lub o odpowiednią suplementację. I trymestr, który wieńczy. 12. tydzień ciąży, jest bowiem czasem najbardziej dynamicznych zmian rozwojowych dziecka. Już nigdy, w całym toku życia ludzkiego, nie dojdzie do tak szybkiego rozwoju, jak w I trymestrze. Dlatego tak istotna jest między innymi rola przyjmowania witamin dla kobiet w ciąży (w tym witaminy D oraz kwasów DHA). W przypadku, kiedy dieta nie pokrywa w pełni zapotrzebowania na te substancje, można je uzupełniać, przyjmując suplement diety MamaDHA Premium+. Jak informuje Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników, suplementacja tych substancji wspiera utrzymanie zdrowia matki i dziecka.

 

12. tydzień ciąży to niesamowity czas dla kobiety. Kończy się wówczas I trymestr ciąży, a przed przyszłą mamą perspektywa II trymestru, który określany jest najpiękniejszym okresem ciąży. W tym niezwykłym czasie kobieta powinna pamiętać o dbaniu o siebie. Jej troska o swoje zdrowie będzie miała ogromny wpływ także na rozwój maluszka.

 

Na podstawie:

  • Zofia Kończewska-Murdzek, Maria Murdzek-Wierzbicka, Rozwój dziecka w łonie matki, „Kwartalnik Naukowy Fides et Ratio” 29, 2017, nr 1, s. 118–119.
  • Ewelina Stefanowicz, Suplementacja witaminy D u kobiet w ciąży, https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/przebiegciazy/61928,suplementacja-witaminy-d-u-kobiet-w-ciazy (dostęp: 19.07.2021).
  • M. Wytyczak-Partyka, Kalendarz ciąży tydzień po tygodniu [w:] Medycyna Praktyczna, 14.03.2017.
  • Dr n. med. A. Bacz, Przebieg ciąży: pierwsze 12 tygodni [w:] Medycyna Praktyczna, 20.02.2017.
  • M. Biela, dr n. med. M. Szafarowska, Diagnostyka ciąży [w:] Ginekologia po Dyplomie 02/2017.
Powrót do listy artykułów