Co pomaga zajść w ciążę?

17/05/2023


  • Planowanie ciąży

Decyzja o macierzyństwie należy do najważniejszych decyzji w życiu. Dlatego właśnie powinna być przemyślana, a przyszła mama musi być pewna, że pragnie dziecka. Przygotowania warto zacząć jeszcze przed podjęciem starań o potomstwo. Warto wykonać odpowiednie badania i wspomóc swój organizm w tym wymagającym procesie. Jak to zrobić? Sprawdź, co pomaga zajść w ciążę!

Spis treści:

Jak wspomóc zajście w ciążę? Zadbaj o swój stan zdrowia

Przed zajściem w ciążę powinnaś się dokładnie przebadać, ponieważ wszelkie nieprawidłowości w Twoim organizmie będą miały wpływ na Twoje dziecko. Wykonanie odpowiednich testów wcześniej da Ci czas na wyeliminowanie ewentualnych problemów zdrowotnych. Czy łatwo zajść w ciążę? Jeśli znasz swój organizm, będzie to dla Ciebie prostsze, dlatego powinnaś zacząć od własnego zdrowia.

Warto poddać się przede wszystkim badaniom krwi takim jak:

  • morfologia z rozmazem i oznaczeniem grupy krwi – uzyskasz obraz ogólnego stanu swojego zdrowia oraz sprawdzisz, czy nie zagraża Ci anemia lub stan zapalny, a dzięki oznaczeniu grupy krwi i czynnika Rh u Ciebie i partnera sprawdzisz, czy nie zagraża Ci konflikt serologiczny, zaś w razie potencjalnego konfliktu zareagujesz odpowiednio;
  • oznaczenie poziomu cukru – w ten sposób można wcześnie wykryć hiperglikemię i kontrolować ewentualny rozwój cukrzycy ciążowej;
  • badanie poziomu TSH – hormon TSH odpowiada za prawidłową pracę tarczycy, co jest szczególne ważne w 1 trymestrze ze względu na wpływ gruczołu na rozwój układu nerwowego płodu;
  • test na kiłę i HIV – w ramach profilaktyki;
  • test na obecność WZW typu B oraz przeciwciał – w razie potrzeby możesz doszczepić się przed porodem i uniknąć zakażenia.

Dodatkowe badania przed ciążą

Jak jeszcze wspomóc zajście w ciążę? Możesz wykonać badanie moczu, które pozwala na wykrycie ewentualnych infekcji dróg moczowych, a także badania ginekologiczne, czyli USG narządu rodnego i cytologię. Warto zainteresować się też badaniami genetycznymi, zwłaszcza jeśli schorzenia o tym podłożu występują w Twojej rodzinie.

Przed rozpoczęciem starań o dziecko powinnaś też zdiagnozować i w razie rozpoznania podjąć leczenie choroby Hashimoto czy PCOS (zespołu policystycznych jajników), ponieważ utrudniają one zajście w ciążę. Na co dzień możesz wdrożyć odpowiednie nawyki – zdrowe odżywianie, suplementacja witaminy D i innych składników, odstawienie używek oraz aktywność fizyczna pozwolą Ci zachować dobrą kondycję.

Co pomaga zajść w ciążę? Kontroluj cykl menstruacyjny

Dokładne poznanie cyklu menstruacyjnego pozwoli Ci ustalić, kiedy występują u Ciebie dni płodne. To ważne, ponieważ właśnie wtedy masz największą szansę na zapłodnienie. Taką obserwację warto zacząć już kilka miesięcy przed podjęciem starań o dziecko, ponieważ regularne cykle ma tak naprawdę niewiele kobiet. Co pomaga zajść w ciążę?

Znajomość własnego ciała pozwoli Ci przewidzieć moment owulacji nawet wtedy, kiedy ulegnie przesunięciu. Możesz wspomagać się w tym procesie specjalnymi narzędziami. To między innymi tradycyjny kalendarzyk, w którym zaznaczasz dzień rozpoczęcia miesiączki i obliczasz długość cyklu. Aby o tym nie zapominać, skorzystaj z aplikacji na telefon (tzw. period trackerów), np. Flo czy Mój kalendarz miesiączkowy. Warto poświęcić czas i codziennie mierzyć temperaturę ciała oraz obserwować śluz szyjkowy, który możesz zobaczyć na bieliźnie.

Jak zajść w ciążę? Dużym wsparciem w kontrolowaniu cyklu menstruacyjnego są także testy owulacyjne. Taki test można kupić bez recepty w drogerii lub w aptece. Działa on podobnie jak test ciążowy i pokazuje wynik na podstawie próbki moczu. Przyrząd określa zawartość hormonu luteinizującego, którego poziom znacznie wzrasta tuż przed owulacją. Jest wygodny, dokładny i nie trzeba wykonywać go każdego dnia.

Jak współżyć, by szybko zajść w ciążę?

Kiedy wiesz już, w którym momencie cyklu masz największe szanse na zapłodnienie, musisz wraz z partnerem przejść do czynów. Pamiętaj jednak, że regularne współżycie 2–3 razy w tygodniu może przynieść lepsze efekty niż czekanie do owulacji. Najlepiej współżyć co 2–3 dni, by zachować wysoką jakość nasienia u mężczyzny.

Co pomaga zajść w ciążę, jeśli chodzi o seks? Według badań naukowych nie istnieje pozycja, w której szansa na zapłodnienie jest większa. Dlatego możecie robić to tak, jak lubicie. Nie traktujcie seksu jako obowiązku – zbliżenia nadal powinny być dla Was przyjemne i niewymuszone. Ważnym czynnikiem podczas starań o dziecko jest kobiecy orgazm. Kiedy go osiągniesz, skurcze pochwy ułatwią plemnikom przebycie drogi do komórki jajowej.

Jak zajść w ciążę, dbając o dietę?

Przed ciążą warto zadbać o suplementację określonych składników odżywczych, które wpływają na prawidłowy rozwój dziecka. Wśród witamin dla kobiet w ciąży warto wymienić w szczególności witaminę D3. Odpowiedni poziom tego składnika pozwala na utrzymanie zdrowych kości, a także na prawidłowy rozwój kości i zębów u dziecka.

Co więcej, witamina D3 wspiera funkcjonowanie układu odpornościowego oraz mięśni i wpływa na proces podziału komórek.

W tym czasie warto sięgnąć po suplement diety MamaDHA Premium+. Oprócz witaminy D3 produkt zawiera zalecane dzienne ilości jodu, kwasu foliowego i DHA, które również są bardzo ważne na etapie planowania ciąży. Składniki wspierają prawidłowy rozwój mózgu u płodu, pomagają w produkcji krwi czy w prawidłowym funkcjonowaniu tarczycy. Z tego powodu suplementacja jest dobrym pomysłem jeszcze przed ciążą.

 

Źródła:

  • Baja Karina, Badania przed ciążą – o czym należy pamiętać? https://www.allecco.pl/artykuly/badania-przed-ciaza-o-czym-nalezy-pamietac.html.
  • Dietary Folate and Reproductive Success Among Women Undergoing Assisted Reproduction, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4172634/.
  • https://mamadha.pl/.
  • Karowicz-Bilińska A., DHA – wpływ na organizm matki i płodu oraz zalecane źródła https://podyplomie.pl/ginekologia/33173,dha-wplyw-na-organizm-matki-i-plodu-oraz-zalecane-zrodla.
  • Obuchowska A., Wójcik J., Stanydło A., Obuchowska K., Ozga A., Kimber-Trojnar Ż., Leszczyńska-Gorzelak B., Assessment of students’ knowledge on iodine supplementation by women planning pregnancy. “Journal of Education, Health and Sport” 2020, T. 10, nr 9, s. 270–277.
  • The Role of Vitamin D in Fertility and during Pregnancy and Lactation: A Review of Clinical Data, https://www.mdpi.com/1660-4601/15/10/2241
  • Żebrowska K., Jak szybko zajść w ciążę https://www.pbkm.pl/pregnancy-zone-2/kalendarz-ciazy/jak-szybko-zajsc-w-ciaze.
Powrót do listy artykułów