Ćwiczenia w wodzie w ciąży?

23/02/2023


 • Ciąża
 • Zdrowie

Aktywność fizyczna w ciąży to temat, który budzi wątpliwości wielu przyszłych mam. Choć uprawianie sportu jest elementem zdrowego stylu życia i pozytywnie wpływa na organizm, ciężarne muszą być w tej kwestii szczególnie ostrożne. Na szczęście istnieją ćwiczenia bezpieczne zarówno dla mamy, jak i dziecka. Należą do nich między innymi aktywności wykonywane w wodzie. Dlaczego warto odwiedzać basen w czasie ciąży?

Spis treści:

Wejście do wody pozwala zapomnieć o ciąży

Ciąża jest czasem oczekiwania na narodziny nowego członka rodziny i daje przyszłym rodzicom wiele radości, jednak stanowi też duże obciążenie dla organizmu kobiety. Wiele mam szuka ulgi od dolegliwości takich jak bóle kręgosłupa czy stawów, obrzęki czy konieczność zmagania się ze zwiększoną wagą. Pomocne okazują się właśnie ćwiczenia w basenie. Co ważne, taka aktywność nie jest przeznaczona tylko dla pływaczek. Mogą z niej korzystać również kobiety, które nie umieją pływać, gdyż tak naprawdę już samo wejście do wody uaktywnia mięśnie i pobudza je do pracy bez obciążania organizmu.

Wystarczy, że ciężarna położy się przodem na wodzie z deską lub makaronem, a ciało zacznie kontrolować swoją równowagę. Za ćwiczenie można też uznać oddychanie w wodzie—opór cieczy stymuluje odpowiedzialne za ten proces mięśnie. Wejście do basenu wpływa odprężająco i rozluźniająco, a działające w wodzie prawa fizyki pozwalają choć przez chwilę odpocząć od ciąży. Ten rodzaj aktywności jest polecany szczególnie tym ciężarnym, które nie uprawiały wcześniej sportu.

Ćwiczenia na basenie w ciąży jako sposób na dobre samopoczucie

Dobre samopoczucie przyszłej mamy przekłada się na rozwój dziecka, dlatego warto dbać w ciąży o wszystkie swoje potrzeby. Ogólnemu zadowoleniu z pewnością nie sprzyja nuda i bezczynność, dlatego pójście na basen po konsultacji z lekarzem może być świetnym sposobem na spędzenie wolnego czasu. Pływanie ma korzystny wpływ na stan zdrowia ciężarnej:

 • przynosi ulgę w dolegliwościach takich jak żylaki kończyn i sromu,
 • pomaga w utrzymaniu prawidłowej masy ciała,
 • zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy i nadciśnienia,
 • zapobiega zaburzeniom snu.

Ponadto regularne ćwiczenia w wodzie dla kobiet w ciąży usprawniają mięśnie miednicy i brzucha, co może sprawić, że poród naturalny przebiegnie szybciej i bez komplikacji. Warto wiedzieć, że przebywanie w wodzie – a zwłaszcza ruch – powoduje poprawę jędrności skóry.

Ćwiczenia w wodzie w ciąży są bezpieczne dla matki i dziecka. Decydując się na wizytę na basenie, należy pamiętać o zabraniu antypoślizgowych klapków i wybraniu jak najmniej obleganej pory na pływanie. Obiekty basenowe dbają o oczyszczanie wody, dlatego ciężarna nie musi martwić się o bakterie i drobnoustroje – warto jednak wiedzieć, że cieplejsza woda może niekorzystnie wpłynąć na przebieg ciąży.

Dbanie o rozwój płodu poprzez ćwiczenia w wodzie dla ciężarnych

Okres przed ciążą, w jej trakcie i podczas karmienia piersią wymaga od młodej mamy dbania przede wszystkim o siebie – w ten sposób zapewni swojemu dziecku dobre warunki do rozwoju. Ćwiczenia w wodzie dla kobiet w ciąży to jeden z elementów składających się na zdrowy styl życia. Co ważne, należy dostosować je przede wszystkim do swojej ogólnej kondycji fizycznej – na inną częstotliwość i intensywność treningów mogą sobie pozwolić osoby aktywne, a na inną te prowadzące dotychczas siedzący tryb życia.

Codzienne funkcjonowanie w ciąży wspomaga też odpowiednia suplementacja. Przyszłe mamy, a także mamy karmiące mogą zainteresować się dodatkowym źródłem składników przyczyniających się do utrzymania prawidłowości procesów zachodzących w organizmie i matki, i płodu, czyli kapsułkami Mama DHA Premium +. Preparat zawiera DHA, EPA, witaminę D, kwas foliowy i jod. Są to składniki rekomendowane przez ekspertów do suplementowania podczas ciąży i karmienia piersią. 

Dobrze dobrane ćwiczenia, zdrowe odżywianie, odpowiednia suplementacja i regularne badania to elementy, które mają znaczący wpływ na przebieg ciąży, dlatego warto je wdrożyć.

 

Źródła:

 1. https://www.femibion.com/pl-pl/ciaza/cwiczenia-w-wodzie-idealna-forma-ruchu-dla-ciezarnych
 2. https://www.fizjoczar.pl/basen-dla-kobiet-w-ciazy/
 3. https://hydropool.pl/cwiczenia-na-basenie-w-ciazy-tez-mozesz-byc-aktywna/
 4. https://mamadha.pl/aktywnosc-fizyczna-w-ciazy-na-co-mozesz-sobie-pozwolic
 5. https://szkolarekin.pl/blog/plywanie-w-czasie-ciazy-czy-jest-bezpieczne
 6. https://szpitalmadalinskiego.pl/pl/dla-pacjenta/programy-edukacyjne/cwiczenia-dla-kobiet-w-ciazy-i-pologu
 7. https://www.roksanakryk.pl/aktywnosc-w-ciazy/
Powrót do listy artykułów