Jak rozpoznać pierwsze objawy ciąży?

18/03/2021


  • Planowanie ciąży
  • Ciąża

Przyszłe mamy często zastanawiają się, kiedy pojawiają się pierwsze objawy ciąży. Zwykle silnym sygnałem jest brak miesiączki. Implantacja zarodka pobudza produkcję tzw. hormonów ciążowych – ich aktywność wywołuje początkowe, często dość dyskretne symptomy, które wskazują na ten stan, np. mdłości, wymioty, drażliwość, chwiejność nastroju, bolesność piersi1,2.

Przypuszczalne objawy ciąży – co to takiego?

Przypuszczalne objawy ciąży pojawiają się w pierwszych tygodniach po zapłodnieniu. Ujawniają się pod wpływem hormonów płciowych i gonadotropiny łożyskowej, które oddziałują przede wszystkim na pracę układu nerwowego, gruczołów piersiowych i pęcherza moczowego1. Za pierwsze oznaki ciąży uważa się również:

  • bolesność piersi, ich nadmierną wrażliwość, czasem też świąd okolic brodawek,
  • nadmierną senność i męczliwość (w niektórych przypadkach dochodzi do omdleń1),
  • zaburzenia mikcji związane z powiększaniem się macicy i uciskiem na pęcherz moczowy.

Warto wiedzieć

Częste oddawanie moczu to jeden z wczesnych objawów ciąży, który ustępuje samoistnie w drugim trymestrze ciąży.

 

Poranne nudności i wymioty mogą utrzymywać się przez kilka godzin. Przeważnie wywołują je lub nasilają bodźce węchowe, np. świeżo parzona kawa czy dezodorant. Kobiety ciężarne zauważają również zmiany preferencji kulinarnych – często dość radykalne. Przyszłe mamy sięgają po produkty, których wcześniej nie lubiły lub które jadły rzadko. Z drugiej strony – innym przypuszczalnym symptomem jest niechęć do niektórych pokarmów, a także używek1. Mając świadomość, kiedy są pierwsze objawy ciąży, już wtedy warto zadbać o prawidłową suplementację z pomocą preparatu MamaDHA Premium+.

Prawdopodobne objawy ciąży – stwierdza je lekarz

Można je stwierdzić obiektywnie w badaniu ginekologicznym, chociaż czasem konieczne jest przeprowadzenie badań szczegółowych (dwuręcznych, we wziernikach). Wczesne objawy ciąży wskazują na wysokie prawdopodobieństwo zapłodnienia i implantacji zarodka, ale nadal są to symptomy niewystarczające, by potwierdzić stan w sposób pewny1. Do prawdopodobnych objawów ciąży należy brak miesiączki, do którego prowadzi duże stężenie estrogenów i progesteronu oraz zahamowanie czynności wydzielniczej podwzgórza i przysadki. Ale nie wolno zapominać, że może to wiązać się też z antykoncepcją hormonalną, zaburzeniami owulacji czy zahamowaniem czynności jajników. Do pierwszych oznak ciąży zalicza się ponadto powiększanie się piersi i powstawanie rozstępów ciążowych1,2.

Wczesne objawy ciąży: większy obwód brzucha i dodatni test

W okresie od 12. do 14. tygodnia pojawiają się kolejne oznaki ciąży: powiększający się obwód brzucha na skutek przesunięcia jelit przez macicę oraz jej wzrost. Macica powiększa się i rozpulchnia (tzw. objaw Hegara), a pochwa i przedsionek pochwy ulegają zasinieniu (objaw Labhardta).

Warto wiedzieć

Hiperpigmentacja przeważnie cofa się po porodzie1.

 

Wczesne objawy ciąży zwykle potwierdzane są dodatnimi wynikami testów ciążowych, wykrywającymi obecność gonadotropiny kosmówkowej (ß-hCG). To hormon produkowany przez trofoblast. Jego obecność w moczu można stwierdzić ok. 7 dni po zapłodnieniu (za pomocą testów paskowych). W przypadku wątpliwości klinicznych dodatkowo oznacza się stężenie ß-hCG w surowicy krwi.

Pewne objawy ciąży – czyli… na pewno zostaniesz mamą!

Pewne objawy ciąży to symptomy, na podstawie których lekarz może rozpoznać ciążę. Do takiej diagnozy upoważnia:

  • wysłuchanie czynności serca płodu za pomocą stetoskopu (na ogół od 16. tygodnia ciąży),
  • wyczucie ruchów płodu (od ok. 24. tygodnia ciąży u szczupłych pacjentek),
  • wizualizacja płodu w badaniu USG (3 tygodnie po zapłodnieniu)1.

Przyszłe mamy powinny szczególnie o siebie dbać i pamiętać m.in. o stosowaniu prawidłowej diety, dostarczającej odpowiednich ilości witamin oraz makro- i mikroelementów. W wielu przypadkach lekarz zaleca jej uzupełnianie, np. przyjmowanie suplementu diety takiego jak MamaDHA Premium+, który zawiera DHA, kwas foliowy, jod i witaminę D3.

Oznaki ciąży a Twój maluszek w badaniu USG

W 5. tygodniu ciąży uwidacznia się ultrasonograficzne echo zarodka – wtedy zwykle można też dokonać pomiaru odległości ciemieniowo-siedzeniowej. Gdy wymiary te przekraczają 6 milimetrów (ok. 6. tygodnia ciąży), w USG stwierdza się obecność czynności serca (90–120 uderzeń na minutę), która świadczy o prawidłowo rozwijającej się ciąży1.


Opracowano na podstawie:

  1. B. Barczyński, Jak rozpoznać ciążę?, http://ciaza.mp.pl/poczecie/61883,jak-rozpoznac-ciaze (dostęp: 01.03.2022).
  2. V. Skrzypulec-Plinta, Najwcześniejsze objawy kliniczne ciąży, http://ciaza.mp.pl/lista/105625,najwczesniejsze-objawy-kliniczne-ciazy (dostęp: 01.03.2022).
  3. Mama DHA (preparat złożony) – kapsułki, https://bazalekow.mp.pl/lek/89247,Mama-DHA-kapsulki (dostęp: 01.03.2022).
Powrót do listy artykułów