Jak rozpoznać pierwsze objawy ciąży?

18/03/2021


Zwykle pierwszym objawem, który sugeruje ciążę, jest brak miesiączki. Implantacja zarodka pobudza produkcję tzw. hormonów ciążowych – ich aktywność wywołuje początkowe, często dość dyskretne, symptomy, które wskazują na ten stan, np. mdłości, wymioty, drażliwość, chwiejność nastroju, bolesność piersi1,2.

Przypuszczalne objawy ciąży – co to takiego?

Przypuszczalne objawy ciąży pojawiają się w pierwszych tygodniach po zapłodnieniu. Ujawniają się pod wpływem hormonów płciowych i gonadotropiny łożyskowej, które oddziałują przede wszystkim na pracę układu nerwowego, gruczołów piersiowych i pęcherza moczowego1.

Początek ciąży wiąże się też z bolesnością piersi, ich nadmierną wrażliwością, czasem też świądem okolic brodawek. Do wczesnych objawów ciąży zaliczają się również zaburzenia mikcji, związane z powiększaniem macicy i uciskiem na pęcherz moczowy. Częste oddawanie moczu to jedna z tych dolegliwości, które ustępują samoistnie w drugim trymestrze ciąży. Przyszłym mamom we wczesnej ciąży doskwiera też nadmierna senność i męczliwość, w niektórych przypadkach dochodzi do omdleń1.

Poranne nudności i wymioty mogą utrzymywać się przez kilka godzin. Często wywołują je lub nasilają bodźce węchowe, np. świeżo parzona kawa czy dezodorant. Kobiety ciężarne zauważają również zmiany preferencji kulinarnych – często dość radykalne. Przyszłe mamy sięgają po produkty, których wcześniej nie lubiły lub które jadły rzadko. Z drugiej strony – innym przypuszczalnym objawem ciąży jest niechęć do niektórych pokarmów, a także używek1.

Prawdopodobne objawy ciąży – stwierdza je lekarz

Prawdopodobne objawy ciąży można stwierdzić obiektywnie w badaniu ginekologicznym, niektóre wymagają przeprowadzenia badań szczegółowych (dwuręcznych, we wziernikach). Ich obecność wskazuje na wysokie prawdopodobieństwo zapłodnienia i implantacji zarodka, ale nadal są to symptomy niewystarczające, by potwierdzić stan w sposób pewny1.

Do prawdopodobnych objawów ciąży należy brak miesiączki, do którego prowadzi duże stężenie estrogenów i progesteronu oraz zahamowanie czynności wydzielniczej podwzgórza i przysadki. Ale nie wolno zapominać, że może to wiązać się też z antykoncepcją hormonalną, zaburzeniami owulacji czy zahamowaniem czynności jajników. Do pierwszych objawów ciąży zalicza się ponadto powiększanie piersi i powstawanie rozstępów ciążowych1,2.

Prawdopodobne objawy ciąży: większy obwód brzucha i dodatni test

Okres od 12. do 14. tygodnia ciąży daje kolejny objaw: powiększający się obwód brzucha na skutek przesunięcia jelit przez macicę oraz jej wzrostu. Macica powiększa się i rozpulchnia (tzw. objaw Hegara), a pochwa i przedsionek pochwy ulegają zasinieniu (objaw Labhardta). Hiperpigmentacja zwykle cofa się po porodzie1.

Pierwsze objawy ciąży zwykle potwierdzamy dodatnimi wynikami testów ciążowych, wykrywającymi obecność gonadotropiny kosmówkowej (ß-hCG). To hormon produkowany przez trofoblast, którego obecność w moczu można stwierdzić ok. 7 dni po zapłodnieniu (przy pomocy testów paskowych). W przypadku wątpliwości klinicznych dodatkowo oznacza się stężenie ß-hCG w surowicy krwi.

Pewne objawy ciąży – czyli… na pewno zostaniesz mamą!

Pewne objawy ciąży to symptomy, na podstawie których lekarz może rozpoznać ciążę. Do takiej diagnozy upoważnia wysłuchanie czynności serca płodu przy pomocy stetoskopu (na ogół od 16. tygodnia ciąży), wyczucie ruchów płodu (od ok. 24. tygodnia ciąży u szczupłych pacjentek) oraz wizualizacja płodu w badaniu USG (3 tygodnie po zapłodnieniu)1.

Przyszłe mamy powinny szczególnie o siebie dbać i pamiętać m.in. o stosowaniu prawidłowej diety, dostarczającej odpowiednich ilości witamin oraz makro- i mikroelementów. W wielu przypadkach lekarz zaleca  jej uzupełnianie, np. przyjmowanie suplementu diety, takiego jak MamaDHA Premium +, który zawiera m.in. kwas foliowy , jod i witaminę D3.  Przyjmowanie preparatu należy skonsultować z lekarzem1,2,3.

Twój maluszek w badaniu USG

W 5. tygodniu ciąży uwidacznia się ultrasonograficzne echo zarodka – wtedy zwykle można też dokonać pomiaru odległości ciemieniowo-siedzeniowej. Gdy wymiary te przekraczają 6 milimetrów (ok. 6. tygodnia ciąży), w USG stwierdza się obecność czynności serca (90–120 uderzeń na minutę), która świadczy o prawidłowo rozwijającej się ciąży1.

 

Opracowano na podstawie:

1. B. Barczyński, Jak rozpoznać ciążę?, http://ciaza.mp.pl/poczecie/61883,jak-rozpoznac-ciaze  (dostęp: 01.03.2020).

2. V. Skrzypulec-Plinta, Najwcześniejsze objawy kliniczne ciąży, http://ciaza.mp.pl/lista/105625,najwczesniejsze-objawy-kliniczne-ciazy  (dostęp: 01.03.2020).

3. Mama DHA (preparat złożony) – kapsułki, https://bazalekow.mp.pl/lek/89247,Mama-DHA-kapsulki (dostęp: 01.03.2020).

Powrót do listy artykułów