Kalendarz życia płodowego – rozwój płodu krok po kroku

16/03/2021


  • Ciąża

Koniec okresu embrionalnego i początek płodowego przypada na 11. tydzień ciąży i trwa aż do porodu. To czas, w którym najważniejsze narządy są już wykształcone. Mózg Twojego maluszka jest teraz w fazie intensywnego rozwoju – co minutę powstaje niemal 250 tysięcy neuronów. Czy wiesz, że od początku ciąży do tego czasu z jednej malutkiej komórki rozwinęło się niemal 1 miliard nowych komórek i ponad 4 tysiące struktur anatomicznych1,2,3? Właśnie takie fascynujące informacje o rozwoju płodu przyniesie Ci kalendarz ciąży. Poznaj życie Twojego maluszka tydzień po tygodniu.

Rozwój dziecka w brzuchu od 11. do 16. tygodnia ciąży

Dlaczego warto znać najważniejsze elementy kalendarza ciąży? Ponieważ dzięki temu będziesz wiedzieć, czy Twoje dziecko prawidłowo się rozwija. Spokój udzieli się również maleństwu – nie warto się denerwować bez względu na tydzień czy miesiąc ciąży. Sprawdź, co Was czeka przez cały 1 i początek 2 trymestru.

Jak rozwija się płód w 11. tygodniu ciąży?

W 11. tygodniu ciąży właściwie wszystkie zawiązki narządów płodu są rozwinięte – od tej chwili będą się już tylko doskonalić.

Rozwój płodu w 11. tygodniu ciąży oznacza, że:

  1. Dziecko ma palce u rąk, które potrafią chwytać.
  2. Na opuszkach pojawiają się linie papilarne.
  3. Powstają zalążki paznokci u rąk i nóg.
  4. Maluszek mierzy ok. 40 milimetrów, porusza główką, otwiera usta, a nawet… wzdycha.

To czas, kiedy różnicują się narządy płciowe – moment, od którego da się już poznać, czy urodzisz chłopca, czy dziewczynkę.

Sprawy nabierają tempa w 12. tygodniu ciąży. Jak rozwija się płód? Nie tylko szybko przybiera na wadze, ale także:

  • jelita dopasowują się do brzuszka,
  • organizm produkuje mocz,
  • wykształcają się paznokcie i linie papilarne.

Twoje maleństwo potrafi ziewać, często ssie kciuk i mierzy 60–65 milimetrów.

Rozwój dziecka w ciąży między 13. a 16. tygodniem

Między 13. a 16. tygodniem ciąży waga płodu zwiększa się z 25 do 100 gramów, a jego długość wzrasta z 7 do 12 centymetrów . To czas intensywnego rozwoju płodu, ponieważ:

  1. Tworzą się struny głosowe.
  2. Powstają zalążki zębowe.
  3. Dziecko ma już żebra.
  4. Mocz jest wydalany z organizmu do płynu owodniowego
  5. Trzustka zaczyna funkcjonować i wytwarzać insulinę.
  6. Pracuje też tarczyca (wydziela hormony).

Ciekawostka:

Miedzy 13. a 16 tygodniem ciąży lekarz na podstawie badania USG, jest w stanie określić płeć maluszka w Twoim brzuchu2.

Co jeszcze świadczy o rozwoju dziecka w brzuchu? Ciało pokrywa delikatny meszek (tzw. lanugo), który działa ochronnie na skórę. U maluszka rozwijają się oczy, uszy, na łukach brwiowych rosną włoski. Jego główka stanowi już tylko trzecią część długości ciała. Zwiększa się objętość płynu owodniowego. O rozwoju płodu świadczy także nabywana umiejętność oddychania .

Jak rozwija się płód od 17. do 28. tygodnia ciąży?

Siedemnasty tydzień kończy 4 miesiąc. Za tobą niemal już połowa ciąży, ale to nie koniec wspólnej drogi. Maluszek w Twoim brzuchu dalej się zmienia i intensywnie przygotowuje do przyjścia na świat. Poznaj kolejne etapy rozwoju płodu tydzień po tyg.

Rozwój dziecka w ciąży między 17. a 20. tygodniem

Maluch staje się bardzo ruchliwy, potrafi reagować na dźwięk, a jego masa wynosi 300 gramów. Możesz już odczuć, jak się porusza - to tylko jedne z oznak rozwoju dziecka w brzuchu.

Od 17. do 20. tygodnia ciąży:

  • powstają neurony, dzięki którym dziecko będzie mogło rozpoznawać zapach, smak, dotyk, a także światło i dźwięk,
  • w jelitach pojawia się smółka,
  • rozwijają się płuca i osłonka mielinowa na nerwach.

Jeśli Twoje dziecko jest dziewczynką, w jej jajnikach wykształciło się 6 milionów prymitywnych komórek jajowych. U noworodka ich liczba zmniejszy się do 1 miliona – ten „kapitał” będzie musiał wystarczyć na całe życie

Rozwój płodu od 21 do 24 tygodnia ciąży

Między 21. a 24. tygodniem ciąży płód odróżnia światło od ciemności, intensywnie rozwija się jego mózg, rusza produkcja leukocytów . Powstają kubki smakowe i gruczoły potowe, a w płucach tworzy się surfaktant, dzięki któremu maluszek będzie oddychał po urodzeniu. Dziecko mierzy teraz ok. 30 centymetrów.

Rozwój dziecka w brzuchu między 25. a 28 tygodniem

Od 25. do 28. tygodnia ciąży płód zaczyna reagować na światło i coraz lepiej słyszy. W jego mózgu zachodzą istotne zmiany (m.in. proces fałdowania kory mózgowej) i zaczyna kształtować się pamięć.

Warto wiedzieć:

W tym okresie rozwoju płodu dziecko ma coraz większe szanse na przeżycie - ok. 85 procent w 27.–28. tygodniu ciąży.

Maluszek waży 1200 gramów, mierzy 38 centymetrów i zyskuje siłę.

Rozwój płodu tydzień po tyg. - od 29. tygodnia ciąży do porodu

Przechodzimy do ostatnich 3 miesięcy. Rozwój dziecka w ciąży nieco spowalnia, ale maluch wciąż rośnie i nie jest gotowy na pojawienie się na świecie.

Rozwój płodu między 29. a 32. tygodniem

Między 29. a 32. tygodniem ciąży płód bardzo szybko przybiera na wadze (waży do 1850 gramów) i wydłuża się o 3 centymetry . Dziecko staje się mniej ruchliwe, jego skóra przybiera kolor różowawy, a szpik kostny produkuje erytrocyty.

Jak rozwija się płód od 33 do 36 tygodnia ciąży

Od 33. do 36. tygodnia ciąży płyn owodniowy osiąga najwyższą objętość (800 ml). Maluszek w okresie czuwania ma otwarte oczy, w czasie snu zamknięte – to kolejny znak prawidłowego rozwoju dziecka w brzuchu. Waży 2800 gramów, mierzy 47 centymetrów . Prawdopodobnie niedługo obróci się główką w dół i w ten sposób przygotuje do porodu.

Rozwój dziecka w brzuchu – 37-40 tydzień ciąży

Między 37. a 40. tygodniem ciąży u rozwijającego płodu zwiększa się ilość tkanki tłuszczowej, płuca wzmagają produkcję surfaktantu, a przez łożysko przenika bardzo dużo przeciwciał IgG, wytworzonych przez Twój układ immunologiczny. Według uniwersalnego kalendarza ciąży dziecko w tym czasie coraz mniej się rusza, ale możesz odczuwać, że częściej doskwiera mu czkawka . Doskonale rozpoznaje Twój głos, rozróżnia język, w którym się do niego zwracasz. Skurcze Braxtona-Hicksa stają się coraz silniejsze i niebawem zmienią się w skurcze porodowe. Tuż przed rozwiązaniem maluszek waży ok. 3500 gramów oraz mierzy 51 centymetrów .

Ciąża to wyjątkowy okres, w którym powinnaś szczególnie o siebie dbać bez względu na etap rozwoju płodu. Nie pozwól nikomu palić w Twoim towarzystwie, pamiętaj o regularnych kontrolach ginekologicznych i ściśle stosuj się do zaleceń lekarskich. Przyszłym mamom często lekarz zaleca uzupełnianie diety suplementami zawierającymi rekomendowane składniki dla kobiet w ciąży . Warto zwrócić uwagę na preparaty złożone, jak np. MamaDHA Premium +, który zawiera tylko zalecane przez ekspertów składniki: DHA, kwas foliowy, witaminę D3 i jod4.

Ciąża i rozwój płodu – początek wszystkiego

pOkres prenatalny to 40 tygodni, w których czasie z dwóch mikroskopijnych komórek kształtuje się człowiek – 3,5-kilogramowy noworodek. Co ciekawe, w tym okresie rozwijają się nie tylko układy narządowe i układ nerwowy, ale też struktura osobowości i podstawy świadomości.


 
Opracowano na podstawie:

1. A. Bacz, Przebieg ciąży: pierwsze 12 tygodni, http://ciaza.mp.pl/przebiegciazy/63088,pierwsze-12-tygodni-ciazy  (dostęp: 01.03.2020).

2. A. Bacz, Przebieg ciąży: od 13. do 40. tygodnia, http://ciaza.mp.pl/przebiegciazy/63089,przebieg-ciazy-od-13-do-40-tygodnia  (dostęp: 01.03.2020).

3. Ż. Golańska, Prenatalny okres życia człowieka, http://ciaza.mp.pl/przebiegciazy/77813,prenatalny-okres-zycia-czlowieka (dostęp: 01.03.2020).

4. Mama DHA (preparat złożony) – kapsułki, https://bazalekow.mp.pl/lek/89247,Mama-DHA-kapsulki (dostęp: 01.03.2020).

 

Powrót do listy artykułów