Pierwsze ruchy dziecka - kiedy się pojawiają?
16/04/2024
- Ciąża
16/04/2024
Ciąża to bez wątpienia niezwykły czas dla obojga rodziców wyczekujących pojawienia się na świecie malucha. Chwilą, która oprócz obrazu USG urealnia obecność dziecka są jego pierwsze ruchy przypominające subtelne muśnięcia odczuwalne przez mamę. Choć początkowo są bardzo delikatne, to z czasem, gdy bobas rośnie i przybiera na wadze, stają się coraz bardziej wyczuwalne. Jak rozpoznać pierwsze ruchy dziecka i kiedy się pojawiają?
Już mniej więcej w 15. tygodniu życia płodowego dziecko intensywnie porusza się w brzuchu mamy. Z uwagi jednak na niewielkie rozmiary (malec ma wówczas około 10 cm), kobieta nie jest jeszcze w stanie wyczuć pierwszych ruchów swojego malucha. Zmienia się to dopiero kilka tygodni później, tj. mniej więcej w okolicach 20. tygodnia ciąży, ale niektóre mamy wyczuwają je wcześniej – inne natomiast kilka tygodni później. To, kiedy kobieta zaczyna odczuwać pierwsze ruchy bobasa jest kwestią indywidualną. Przykładowo, szczupłe panie mogą odczuwać je wcześniej niż mamy, które mają więcej tkanki tłuszczowej. Szybciej ruchy dziecka poczują także panie w ciąży mnogiej oraz kobiety, które już rodziły. Nie bez znaczenia jest także np. ilość wód płodowych, umiejscowienie łożyska itd.
Zastanawiasz się, jak czuć pierwsze ruchy dziecka? Zwykle pojawia się wtedy delikatne bulgotanie, łaskotanie i przelewanie w brzuchu, co łatwo pomylić z ruchami perystaltycznymi jelit. Im dziecko jest większe, a ciąża bardziej zaawansowana, tym ruchy malca stają się coraz bardziej wyczuwalne. Największa aktywność bobasa przypada na około 7.-8. tydzień jego życia płodowego, kiedy to dziecko jest na tyle duże, by wyraźnie dać mamie o sobie znać, a jednocześnie na tyle małe, by swobodnie poruszać się i obracać w jamie macicy. Dopiero pod koniec ciąży jego ruchy się uspokoją – maluch ma mniej miejsca, w związku z czym częściej się zwija i obraca.
>> Czym należy kierować się przy wyborze suplementacji zaleconej przez lekarza?
>> Aktywność fizyczna w ciąży. Na co możesz sobie pozwolić?
>> Czynniki wpływające na zdrowie rozwijającego się płodu
Fikołki, obroty i kopnięcia – jeszcze przed narodzinami bobas potrafi zaskakiwać swoją aktywnością, która jest bardzo pożądana – świadczy bowiem o tym, że ma się dobrze i prawidłowo się rozwija. Przez okres życia płodowego dziecko zgina się i prostuje, ziewa, ssie kciuk, kopie, a nawet robi miny. Przyszli rodzice podczas badania USG często mogą zauważyć, jak na twarzy bobasa pojawia się np. uśmiech czy grymas. Bogatą mimikę najbardziej uwydatnia USG 3D i USG 4D – uzyskane nagranie czy film może być rewelacyjną pamiątką dla rodziców.
Pierwsze, początkowo nieznaczne ruchy dziecka pojawiają się już w 7. – 8. tygodniu ciąży i polegają zwykle na delikatnych drgnięcia i pochyleniach. Nieco później pojawia się czkawka, z czasem malec zaczyna ruszać głową, podnosi rączki i dotyka swoją twarz. Później (w okolicach 11. tygodnia ciąży) ssie kciuk (dając Ci z dużym prawdopodobieństwem informację, czy będzie prawo- czy leworęczne) ale też połyka niewielkie ilości płynu owodniowego. Mniej więcej tydzień później zaczyna ziewać i przeciągać się, zaś około 13. tygodnia rozwija się u niego mimika (dziecko marszczy czoło, porusza wargami), zaczynają się podskoki, fikołki, a także poruszanie rączkami, nóżkami i główką.
Może zdarzyć się, że w czasie ciąży lekarz poprosi Cię o kontrolowanie ruchów dziecka oraz zapisywanie swoich obserwacji. Od 33. tygodnia ciąży liczenie ruchów bobasa jest obowiązkowe – pozwala upewnić się, że z maluchem wszystko w porządku. Do liczenia ruchów przyjmuje się np. metodę 3x60. Polega ona na prowadzeniu obserwacji przez 60 minut 3 razy dziennie. Wybierz stałą porę, najlepiej około 2 godziny po posiłku. Przyjmuje się, że przez godzinę powinno się zaobserwować minimum trzy ruchy dziecka. Musisz jednak pamiętać, że malec może w tym czasie spać, dlatego – o ile poznałaś już rytm jego ruchów i wiesz kiedy jest najbardziej aktywny (np. wieczorem, gdy idziesz spać), wówczas właśnie wtedy licz jego ruchy.
To również może Cię zainteresować:
>> Kalendarz życia płodowego – rozwój płodu krok po kroku
>> Zakazane! Czego musisz unikać w ciąży?
Bibliografia:
https://www.zdrowystartwprzyszlosc.pl/pierwsze-ruchy-dziecka (dostęp: 26.11.2022)
https://www.pbkm.pl/pregnancy-zone-2/kalendarz-ciazy/pierwsze-ruchy-dziecka-kiedy-je-czuc (dostęp: 26.11.2022)
https://www.babycentre.co.uk/a549375/your-babys-movements-in-pregnancy (dostęp: 26.11.2022)