28. tydzień ciąży — brzuch, waga i ułożenie dziecka

17/03/2022


  • Ciąża

Dwudziesty ósmy tydzień ciąży to moment, w którym organizm dziecka bardzo mocno się rozwija. Maluch intensywnie rośnie i staje się silniejszy, jednocześnie jego szanse na przeżycie w wyniku przedwczesnego porodu mocno wzrastają. Ciało przyszłej mamy wciąż się zmienia. Przekonaj się, o czym warto pamiętać w tym czasie. Zadbaj o bezpieczny przebieg ciąży, wybierając odpowiednie witaminy i wykonując niezbędne badania.

Spis treści:

14. tydzień ciąży - ktróry to miesiąc?

Dwudziesty ósmy tydzień ciąży jest okresem, który rozpoczyna siódmy miesiąc ciąży. Jednocześnie to początek trzeciego i zarazem ostatniego trymestru. Dziecko stale intensywnie rośnie, dlatego też ma coraz mniej miejsca w brzuchu mamy. Jego ruchy nie są tak silne jak w poprzednich tygodniach. Od 28. tygodnia ciąży powinno się wyczuwać przynajmniej 10 ruchów w ciągu 2 godzin. Ułożenie dziecka w pewnych odstępach czasu może się zatem zmieniać. Liczba ruchów wzrasta, gdy mama spożyje coś słodkiego. Obecnie jednak uważa się, że sygnałem alarmowym nie powinna być bezwzględna liczba ruchów, lecz ich nagła zmiana.

W 28. tygodniu ciąży waga dziecka wynosi około 1000–1300 gramów, natomiast jego długość może wynosić 37 cm. Maluch stale przybiera na wadze, przez co brzuch mamy się powiększa. W tym okresie dno macicy sięga około 7 cm powyżej linii pępka, co oznacza, że macica jest już znacznie powiększona, a do końca ciąży jeszcze zwiększy swoje rozmiary.

Na tym etapie ciąży u dziecka mocno rozwijają się różne części mózgu, dzięki czemu powstają nowe połączenia między komórkami nerwowymi. Mózg intensywnie się kształtuje, dlatego maluch ma już doskonale opanowane odruchy wrodzone. To między innymi odruch poszukiwania pokarmu, chwytania oraz ssania. Dziecko ziewa, ćwiczy ruchy mimiczne i zaczyna mieć marzenia senne.

Na tym etapie ciąży płód jest już mocno rozwinięty i nawet w przypadku porodu przedwczesnego dziecko może zdrowo się rozwijać – tak jak jego rówieśnicy.

28. tydzień ciąży a ciało mamy

Dwudziesty ósmy tydzień ciąży to również bardzo intensywny okres dla przyszłej mamy. Rośnie jej brzuch, co wiąże się bezpośrednio z faktem, że rośnie także waga dziecka. Przyczynia się to do spotęgowanego uczucia zmęczenia, a także do trudności z poruszaniem się. Brzuszek może utrudniać wykonywanie niektórych, nawet błahych, czynności. Dlatego też warto zadbać o wypoczynek i skorzystać z pomocy najbliższych w czasie zakupów lub porządków.

Na tym etapie ciąży skurcze Braxtona-Hicksa są coraz częstsze i silniejsze, ponieważ ciało mamy przygotowuje się do porodu. Uwagę zwraca również wysoki poziom hormonów ciążowych, które mogą wpływać na nastrój kobiety. Zdarza się, że bywa on bardzo zmienny. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie pojawiające się dolegliwości można wytłumaczyć ciążą. W przypadku pojawienia się niepokojących objawów lub zbyt intensywnych skurczów warto skonsultować się z lekarzem, aby zadbać o siebie i dziecko.

Badania w 28. tygodniu ciąży — które warto wykonać?

Dwudziesty ósmy tydzień ciąży to moment, kiedy należy wykonać badania w kierunku ewentualnego konfliktu serologicznego. Warto również zrobić takie badania, jak:

  • morfologię krwi,
  • badanie ogólne moczu,
  • pomiar ciśnienia tętniczego krwi,
  • badanie USG, które oceni ułożenie dziecka w brzuchu,
  • test obciążenia glukozą.

Wspomniany test obciążenia glukozą należy przeprowadzić, jeśli nie został jeszcze do tej pory zrobiony. Dodatkowo warto kontrolować swoją wagę, która dostarcza lekarzowi szeregu ważnych informacji.

Ważne witaminy dla ciężarnych i ich suplementacja

Przez cały okres ciąży warto dbać o dobrze zbilansowaną i zróżnicowaną dietę, która dostarczy organizmowi witamin i minerałów niezbędnych do prawidłowego wzrostu dziecka. W trakcie intensywnego rozwoju malucha należy wybrać odpowiednio dobrane witaminy dla ciężarnych, które we właściwy sposób będą wspierały organizm mamy i dziecka na każdym etapie ciąży.

Suplement diety MamaDHA Premium+ pozwala uzupełnić dietę mam w trakcie ciąży, kobiet planujących zajście w ciążę oraz tych karmiących piersią. Preparat zawiera kwas DHA, który w korzystny sposób wpływa na rozwój oczu i mózgu malucha. Suplement jest także źródłem jodu, wspierającego właściwe funkcjonowanie tarczycy oraz prawidłową produkcję jej hormonów. Preparat posiada w swoim składzie naturalne źródło kwasów tłuszczowych omega-3, odpowiednio dużo witaminy D i kwasu foliowego.

Na podstawie:

link, dostęp 03.03.2022
I. Rozalska-Walaszek, Opieka pielęgniarska nad wcześniakiem leczonym na oddziale intensywnej terapii noworodka, Zakład Pielęgniarstwa Anestezjologicznego i Intensywnej Opieki Medycznej UM, Lublin 2012, online link, dostęp 03.03.2022
J. Czech-Kowalska, Znaczenie witaminy D w okresie ciąży i laktacji, Klinika Neonatologii, Patologii i Intensywnej Noworodka IPCZD, Warszawa 2011, online link, dostęp 03.03.2022
link, dostęp 03.03.2022

PRZEBIEG CIĄŻY
Zobacz też:

Powrót do listy artykułów