26. tydzień ciąży — brzuch, waga i ułożenie dziecka

17/03/2022


  • Ciąża

Dwudziesty szósty tydzień ciąży jest okresem, w którym maluch staje się coraz większy i silniejszy. W dalszym ciągu intensywnie się rozwija, a w jego organizmie dochodzi do wielu zmian. Sporo dzieje się także u przyszłej mamy. W jaki sposób zachowuje się ciało kobiety i o czym powinna ona pamiętać podczas 26. tygodnia ciąży? Jak dbać o siebie oraz jakie badania wykonać, aby ciąża przebiegała w bezpieczny sposób?

Spis treści:

Co dzieje się z dzieckiem w 26. tygodniu ciąży?

Dwudziesty szósty tydzień ciąży jest przełomowym momentem w rozwoju psychomotorycznym płodu. Maluch szybko rośnie, co sprawia, że jego waga się zwiększa, podobnie jak brzuch kobiety. Dziecko otwiera już powieki, dlatego może razić je intensywne światło zwrócone w jego kierunku. Wówczas dziecko odwraca głowę od jego źródła, zmieniając swoje ułożenie.

Z jakimi dolegliwościami może borykać się przyszła mama?

Brzuch kobiety staje się coraz bardziej zaokrąglony. Z uwagi na jego rozmiar mogą pojawić się różnego rodzaju dolegliwości. Przyszła mama może mieć teraz większe trudności ze zmianą pozycji, poruszaniem się lub spaniem. Na skórze często pojawiają się nieestetyczne zmiany, między innymi rozstępy i przebarwienia. Warto wtedy korzystać z pielęgnacji z użyciem kremów nawilżających i preparatów przeciw rozstępom.

Płód intensywnie się rozwija, przez co macica zwiększa swoje rozmiary, przybywa wód płodowych, a łożysko rośnie. Zmiana położenia macicy powoduje większy nacisk na przeponę i okoliczne narządy, co w konsekwencji może także doprowadzić do pewnych kłopotów z oddychaniem lub wypróżnianiem.

Stosunkowo częstą dolegliwością pojawiającą się w 26. tygodniu ciąży są żylaki. Ich powstawaniu sprzyja przede wszystkim ciążowy przyrost wagi oraz ograniczony ruch. Ważną rolę w ich powstaniu odgrywają także czynniki genetyczne. Pojawiające się zaparcia są natomiast efektem słabszej perystaltyki jelit, spowodowanej zmianami hormonalnymi i uciskiem macicy na narządy układu pokarmowego. Kobieta może skarżyć się na obniżenie wydolności wysiłkowej, ogólne obniżenie samopoczucia oraz migreny. U niektórych kobiet rozwija się zespół niespokojnych nóg. Jego symptomy nasilają się głównie w nocy, kiedy to ciężarna próbuje zasnąć. Objawia się on przede wszystkim pieczeniem, mrowieniem i innymi nieprzyjemnymi uczuciami w kończynach dolnych, zmuszającymi do poruszania nimi.

Badania, o których należy pamiętać

Dwudziesty szósty tydzień ciąży wiąże się z koniecznością przeprowadzenia niezbędnych badań. Dzięki nim kobieta będzie mogła skontrolować stan swojego dziecka oraz upewnić się, że ciąża rozwija się w prawidłowy sposób. Na każdym etapie ciąży warto badać swoje ciśnienie oraz okresowo wykonywać badanie USG. Dodatkowo jednak zaleca się przeprowadzenie, w zależności od wskazań i wcześniejszych odchyleń:

  • badania wysokości dna macicy,
  • badania w kierunku toksoplazmozy,
  • badania ruchliwości płodu,
  • oceny czynności serca,
  • badania pH wydzieliny pochwowej.

Warto również kontrolować swoją wagę, a także wykonać badania moczu i test na obciążenie glukozą.

Dieta, suplementacja oraz aktywność fizyczna

W czasie ciąży sporo uwagi należy poświęcić odpowiednio dobranej diecie, suplementacji oraz aktywności fizycznej. Maluch w tym czasie potrzebuje dużo wapnia, gdyż jest ono podstawowym budulcem kości i zębów. Ten składnik na tym etapie ciąży okazuje się niezbędny z uwagi na bardzo intensywny rozwój układu kostnego dziecka. Wobec tego zaleca się spożywanie jogurtów, mleka, maślanek, a także orzechów lub nasion roślin strączkowych.

Swoją codzienną dietę warto w przypadku niedoborów wspomagać odpowiednio dobraną suplementacją. Witaminy dla ciężarnych zaspokoją zapotrzebowanie na niezbędne składniki, których potrzebuje kobiecy organizm w tym wymagającym czasie. Suplement diety MamaDHA Premium+ pozwala na uzupełnienie diety w okresie ciąży, a także u kobiet planujących zajście w ciążę oraz karmiących piersią. Kwas DHA zawarty w MamaDHA Premium+ w korzystny sposób wpływa na rozwój oczu i mózgu dziecka. Preparat jest także naturalnym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3, witaminy D i kwasu foliowego. Zawarty w nim jod pomaga w prawidłowej produkcji hormonów tarczycy w czasie ciąży.

Na podstawie:

link, dostęp 03.03.2022
link, dostęp 03.03.2022
A. Wendolowicz, Żywienie kobiet w okresie ciąży, Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, Lublin 2014, online link, dostęp 03.03.2022
K. Żelazko, Dolegliwości ciążowe – stan wiedzy ciężarnych i rola edukacyjna położnych, Zakład Ginekologii, Katedra Ginekologii i Położnictwa UM, Wrocław 2017, online link, dostęp 03.03.2022

PRZEBIEG CIĄŻY
Zobacz też:

Powrót do listy artykułów