31. tydzień ciąży – USG, brzuch, ruchy i ułożenie dziecka

19/04/2022


  • Ciąża

Trzydziesty pierwszy tydzień ciąży rozpoczyna się w momencie, gdy od ostatniej miesiączki upłynie 30 pełnych tygodni oraz 28 pełnych tygodni od momentu zapłodnienia. To dobry czas, aby zapewnić sobie odrobinę relaksu i odpowiednio wykorzystać ostatnie tygodnie przed porodem. Warto zdawać sobie sprawę z tego, co wówczas dzieje się z organizmem, a także jakich objawów można się spodziewać. W jaki sposób rozwija się dziecko, jakie są jego ruchy oraz ułożenie?

Rozwój dziecka i jego ułożenie w łonie matki

Według siatek centylowych płód na tym etapie rozwoju ma długość około 42 cm. Waga dziecka wynosi natomiast średnio 1500–1700 g. Choć w dalszym ciągu dziecko jest jeszcze bardzo małe, swoim wyglądem przypomina już noworodka. Cały czas zwiększa się ilość jego tkanki tłuszczowej. Rozwija się również mózg. Kształtują się w nim między innymi ważne ośrodki, które służą koordynacji czynności niezbędnych po porodzie, takie jak zdolność do utrzymywania temperatury ciała.

Trzydziesty pierwszy tydzień ciąży to również moment, podczas którego u płodów płci męskiej jądra zstępują do moszny, natomiast u płodów żeńskich wyodrębnia się łechtaczka. Cały czas rozwija się układ oddechowy. Polega to na dojrzewaniu pęcherzyków płucnych oraz produkcji surfaktantu. Ułożenie dziecka na tym etapie może być zróżnicowane. Niektóre maluchy ustawione są już główką w dół, jednak zdarza się także, że dzieci ustawiają się do właściwej pozycji dopiero kilka dni przed rozwiązaniem. Ruchy dziecka są spokojniejsze z powodu coraz mniejszej ilości miejsca. Maluch często ssie swój kciuk i wykonuje nieregularne ruchy oddechowe. Podkurcza również kończyny i przyciąga brodę do klatki piersiowej.

Samopoczucie ciężarnej w 31. tygodniu ciąży

Z uwagi na wysokie stężenie hormonów w organizmie kobieta zwykle ma wahania nastroju. Radość związana z oczekiwaniem na poród może bowiem mieszać się z pewnymi obawami. Takie zjawisko jest jednak zupełnie normalne. Trzydziesty pierwszy tydzień ciąży to okres, w którym brzuch nadal rośnie. Warto zatem zdecydować się na korzystanie ze specjalnych kremów zapobiegających rozstępom.

W tym czasie macica z uwagi na swoje rozmiary uciska naczynia krwionośne. W rezultacie powoduje to pewne utrudnienia w krążeniu, czego naturalną konsekwencją są obrzęki, w szczególności kończyn dolnych.

Na zaawansowanym etapie ciąży należy zwracać także szczególną uwagę na podejmowany wysiłek fizyczny, gdyż może on doprowadzić do trudności z oddychaniem. Jest to efekt nacisku, jaki macica wywiera na przeponę i pośrednio również na płuca. W rezultacie pojemność płuc się zmniejsza.

USG i inne badania, które warto wykonać

Trzydziesty pierwszy tydzień ciąży stanowi okres, podczas którego warto wykonać różnego rodzaju badania. Zaliczyć można do nich między innymi:

  • badanie USG,
  • morfologię krwi,
  • badanie ogólne moczu,
  • przeciwciała anty-D u kobiet Rh (–).

Regularne kontrolowanie stanu zdrowia pozwala na uniknięcie problemów, takich jak przedwczesny poród, nadciśnienie lub stan przedrzucawkowy. W trakcie wizyty u ginekologa lekarz sprawdzi ciśnienie oraz wagę pacjentki. Oceni także wysokość dna macicy. Jeśli istnieją do tego wskazania, wykonywany jest również test na obecność przeciwciał przeciw toksoplazmozie i anty Rh.

Zdrowa dieta przyszłej mamy

W miarę zbliżania się końca okresu ciąży brzuch kobiety zwiększa swoje rozmiary, a jej waga rośnie. Choć jest to sytuacja zupełnie naturalna, warto jednak zwrócić uwagę na zdrową i dobrze zbilansowaną dietę. To istotne nie tylko z punktu widzenia zdrowia malucha, ale także dobrego samopoczucia ciężarnej. W codziennej diecie z całą pewnością powinny znaleźć się świeże warzywa i owoce, a także pełnoziarniste zboża oraz ryby morskie. Dieta ciężarnej nie musi także cechować się bardzo wysoką kalorycznością. Jak wskazuje D. Świątkowska z Kliniki Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka, wystarczy bowiem, żeby dobowa podaż kalorii została zwiększona o około 500 w stosunku do posiłków, które były spożywane przed okresem ciąży.

Aby uniknąć niedoborów, można również wprowadzić dodatkową suplementację. Jednym z suplementów, jakie mamy do wyboru, jest MamaDHA Premium+. Produkt ten zalecany jest kobietom, które pragną zajść w ciążę, są w ciąży oraz karmiących piersią. W składzie, oprócz kwasu DHA, znaleźć można kwas foliowy, którego rolą jest wspieranie prawidłowej produkcji krwi, a także wspomaganie funkcjonowania układu odpornościowego. Z kolei jod wspomaga funkcjonowanie tarczycy i produkcję hormonów tego narządu, a witamina D sprzyja utrzymaniu zdrowych kości u matki i dziecka.

Na podstawie:

  1. J. Hamułka, A. Wawrzyniak i R. Pawłowska, Ocena spożycia witamin i składników mineralnych z suplementami diety przez kobiety w ciąży, ROCZN. PZH 2010, 61, Nr 3, 269–275
  2. https://agro.icm.edu.pl/agro/element/bwmeta1.element.dl-catalog-faa1c1f3-9919-4de8-889d-9f3a7e11bd7a/c/08_RPZH_vol_61_nr_3-2010_269.pdf (dostęp 20.03.2022)
  3. http://www.imid.med.pl/images/poradnik-zywienia-dla-kobiet-w-ciazy.pdf (dostęp 20.03.2022)
  4. https://journals.viamedica.pl/ginekologia_perinatologia_prakt/article/download/54431/42008 (dostęp 20.03.2022)
  5. M. Wojaczek, Kształtowanie się zmian i percepcja poczętego dziecka w poszczególnych etapach ciąży, Wrocław 2012
  6. 32 tydzień ciąży
Powrót do listy artykułów