33. tydzień ciąży — brzuch, waga i ułożenie dziecka
15/06/2022
- Ciąża
15/06/2022
W 33. tygodniu ciąży dziecko waży już około 2 kg, a płyn owodniowy osiąga maksymalną objętość. Przyszła mama może coraz intensywniej odczuwać typowe dla 3. trymestru dolegliwości, takie jak bóle kręgosłupa, niestrawność czy obrzęki kończyn. Między 33. a 37. tygodniem powinna wykonać niezbędne badania. Z kolei maluch rozpoznaje już głos mamy i reaguje na niego, potrafi zamykać i otwierać oczy oraz ćwiczy odruch ssania, przygotowując się do przyjścia na świat.
33. tydzień ciąży rozpoczyna się, gdy od zapłodnienia mija 30 pełnych tygodni. Jest to 8. miesiąc i 3. trymestr – do porodu pozostało mniej więcej 6 tygodni. Dziecko staje się coraz cięższe, łożysko i macica są już znacznie powiększone, wzrasta także ilość płynu owodniowego, dlatego też przyszła mama coraz dotkliwiej odczuwa dolegliwości typowe dla tego okresu.
W 33. tygodniu ciąży brzuch jest już na tyle duży, że może utrudniać wstawanie czy nawet swobodne poruszanie się. U większości kobiet występują w tym okresie bóle kręgosłupa, obrzęki kończyn dolnych, zgaga oraz zaparcia. Mogą pojawić się kłopoty ze snem czy nocne bolesne skurcze łydek. Dodatkowo rosnąca macica uciska pęcherz moczowy, ciężarna może więc odczuwać potrzebę częstego oddawania moczu. W tym okresie warto w szczególny sposób zadbać o odpoczynek i relaks – dużo spacerować, unikać stresów, zdrowo się odżywiać. Warto także dbać o prawidłową dietę i przyjmowanie suplementów takich jak MamaDHA zawierających wszystkie zalecane składniki. Po konsultacji z lekarzem prowadzącym ciążę można wybrać się na jogę dla ciężarnych czy na basen. W złagodzeniu takich dolegliwości jak bóle pleców może pomóc wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego.
Waga dziecka w 33. tygodniu ciąży to mniej więcej 2 kg, a długość ciała 43–45 cm. Płód ma coraz większą ilość tkanki tłuszczowej, skóra nabiera różowej barwy. Kości już stwardniały (poza kośćmi czaszki, które muszą pozostać elastyczne, aby główka mogła przejść przez kanał rodny), a organy wewnętrzne są na tyle wykształcone, że dziecko mogłoby żyć poza łonem mamy. Wyjątek stanowią płuca, które w dalszym ciągu się rozwijają, dlatego też, gdyby maluch teraz przyszedł świat, prawdopodobnie trafiłby na pewien czas do inkubatora.
Ruchy dziecka w 33. tygodniu ciąży mogą nie być już tak intensywne jak wcześniej – maluch ma coraz mniej miejsca i nie może się swobodnie obracać w macicy. Podczas badania USG często można zaobserwować, jak wkłada do buzi paluszki, ćwicząc w ten sposób odruch ssania. Dziecko trenuje także otwieranie i zamykanie oczu, a jego źrenice reagują na światło. U chłopców jądra powinny znajdować się już w mosznie, jajniki u dziewczynek w dalszym ciągu się rozwijają. Większość dzieci pomiędzy 32. a 38. tygodniem ciąży obraca się główką w dół – jeśli w 33. tygodniu ciąży jest ułożone pośladkowo, nie ma powodów do niepokoju, ma jeszcze sporo czasu, żeby zmienić pozycję.
Między 33. a 37. tygodniem konieczne jest wykonanie badania położniczego oraz testów laboratoryjnych:
W 33. tygodniu maluch intensywnie rośnie, a objętość płynu owodniowego jest największa podczas całej ciąży, tym samym brzuch szybko się powiększa i mogą pojawić się rozstępy. Aby zminimalizować ryzyko ich wystąpienia, warto stosować specjalistyczne balsamy czy olejki, które uelastyczniają i nawilżają skórę. Nie można zapominać również o odpowiedniej suplementacji – według rekomendacji Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników ciężarne powinny suplementować: kwas DHA, kwas foliowy, witaminę D3 oraz jod.?
Pod koniec ciąży przyszła mama może źle się czuć z powodu dolegliwości fizycznych i zmian hormonalnych zachodzących w jej organizmie – część kobiet z niecierpliwością wyczekuje więc porodu. Warto jednak pamiętać, że obniżony nastrój może być jednym z objawów depresji ciążowej. Jeśli utrzymuje się dłuższy czas i towarzyszą mu inne symptomy, takie jak niezdolność do odczuwania przyjemności, smutek, zniechęcenie, apatia, zaburzenia snu, brak łaknienia czy lęk uogólniony, bezzwłocznie należy zasięgnąć porady lekarza lub psychologa.
Przyszłą mamę szczególnie powinny zaniepokoić silne obrzęki kończyn i podwyższone ciśnienie tętnicze krwi – takie objawy trzeba skonsultować z lekarzem. Mogą one bowiem zwiastować wystąpienie stanu przedrzucawkowego, a nawet rzucawki ciążowej (eklampsji), które są zagrożeniem dla zdrowia oraz życia matki i dziecka.