32. tydzień ciąży – USG, brzuch, waga dziecka i mamy

19/04/2022


  • Ciąża

32. tydzień ciąży to czas, podczas którego ułożenie dziecka zaczyna się zmieniać. Wiąże się to ze stopniowym przygotowywaniem do jego przyjścia na świat. Kobieta może odczuwać pewne niedogodności ze strony swojego organizmu oraz częściej czuć się zmęczona. Warto dobrze wykorzystać ten okres i zrezygnować z podejmowania najbardziej obciążających czynności. Co natomiast dzieje się z dzieckiem? Jak wygląda jego rozwój? W jaki sposób zadbać o swoją dietę i o jakich badaniach nie można zapomnieć?

Kobieta w 32. tygodniu ciąży

Trzydziesty drugi tydzień ciąży to początek 8. miesiąca, a więc niemal połowa 3. trymestru. Oznacza to, że do rozwiązania zostało niewiele czasu. Waga mamy również jeszcze rośnie. Na tym etapie macica osiągnęła już spore rozmiary. Z tego powodu niemal całkowicie zajmuje jamę brzuszną. Narządy wewnętrzne zostały zepchnięte w głąb brzucha, przez co mogą się pojawiać dolegliwości trawienne. Ustąpią one jednak po porodzie. Brzuch kobiety ma spore rozmiary, ponieważ znajdują się w nim dziecko, łożysko, płyn owodniowy oraz krew w zwiększonej objętości. Rozmiar brzucha sprawia, że przyszła mama może mieć trudności z wykonywaniem codziennych czynności, takich jak chociażby wiązanie butów. Dodatkowo zmienia się również środek ciężkości, co powoduje pewne kłopoty z utrzymaniem równowagi. Kręgosłup poddawany jest większym przeciążeniom, dlatego kobiety odczuwają czasem bóle pleców, a nawet cierpią z powodu rwy kulszowej.

Dokuczliwa może okazać się również potrzeba częstszego korzystania z toalety. Macica, wywierająca ucisk na pęcherz moczowy, nie pozostawia zbyt dużo miejsca na przechowywanie moczu. Nie należy jednak ograniczać ilości spożywanych płynów. Odwodnienie organizmu może być bowiem niebezpieczne dla zdrowia kobiety oraz dziecka. Przyczynia się także do pogorszenia trawienia i ryzyka pojawienia się żylaków.

Jak zmienia się dziecko?

Rozwój malucha w dalszym ciągu jest bardzo intensywny. Trzydziesty drugi tydzień ciąży to czas, gdy waga dziecka mocno się zwiększa, natomiast na długość maluch nie rośnie już w tak szybkim tempie. Przyrost masy związany jest głównie z rozwojem mięśni oraz odkładaniem się tkanki tłuszczowej. Według siatki centylowej płodu dziecko na tym etapie ciąży może ważyć nawet 1800 g, a długość jego ciała wynosić ok. 42 cm.

Postępujący rozwój mózgu oraz obwodowego układu nerwowy sprawia, że ruchy dziecka są w coraz większym stopniu skoordynowane. Maluch sporo czasu spędza obecnie na ssaniu swojego kciuka oraz piciu wód płodowych. Brakuje mu już jednak miejsca na wykonywanie gwałtownych ruchów. Choć wiele dzieci przyjmuje wówczas ułożenie głową w dół, nie jest ono jednak regułą. Pozycja potrafi zmienić się nawet przed samym porodem, dlatego nie powinna budzić niepokoju.

Płuca stopniowo rozszerzają się i rozprężają, dzięki czemu maluch jest lepiej przygotowany do złapania pierwszego oddechu po porodzie. Jego skóra za sprawą zgromadzenia większej ilości tkanki tłuszczowej nie jest już tak przeźroczysta.

Ciąża pod kontrolą specjalisty

Na każdym etapie ciąży należy korzystać z opieki specjalisty, który będzie czuwał nad tym, by zarówno kobieta, jak i jej dziecko byli bezpieczni. Trzydziesty drugi tydzień ciąży jest odpowiednim momentem na wykonanie szeregu badań, do których zaliczyć można:

  • USG,
  • Badanie moczu,
  • morfologię krwi,
  • KTG,
  • badanie wysokości dna macicy,
  • badanie pH wydzieliny pochwowej.

Badanie ultrasonograficzne na tym etapie ciąży pozwala w szczegółowy sposób ocenić budowę płodu oraz jego ułożenie. Na podstawie badania lekarz może także sprawdzić lokalizację łożyska oraz oszacować ilość płynu owodniowego i tempo wzrastania płodu.

Kontrole u lekarza prowadzącego nie powinny zwykle odbywać się rzadziej niż co 3 tygodnie. Trzeba również pamiętać o tym, że w przypadku pojawienia się skurczy macicy, które są od siebie oddzielone coraz krótszymi odstępami czasowymi, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Właściwe odżywianie i suplementacja kluczem do dobrego samopoczucia

To, co spożywa przyszła mama, ma niebagatelny wpływ na zdrowie mającego pojawić się na świecie dziecka. Dlatego tak ważne jest, by dieta ciężarnej była odpowiednio zbilansowana oraz dostarczała wszystkich potrzebnych witamin i mikroelementów. Uboga dieta osłabia układ immunologiczny kobiety, tym samym gorzej chroni ją oraz dziecko przed chorobami.

Najlepszą bazą posiłków są ryby i chude mięso. Z uwagi na zwiększone zapotrzebowanie na białko nie można zapominać również o jajkach i nabiale. Należy także starannie wyselekcjonować węglowodany, które powinny pochodzić z takich produktów, jak: pełnoziarniste pieczywo, kasza gryczana, pęczak lub brązowy ryż.

Aby nie dopuścić do powstania niedoborów u kobiet w ciąży, warto rozważyć suplementację. Szczególne znaczenie ma kwas dokozaheksaenowy. Kwas DHA w ciąży stanowi jeden z najważniejszych kwasów tłuszczowych. Spożywanie go przez matkę wspomaga prawidłowy rozwój oczu u płodu i niemowląt karmionych piersią. Korzystne działanie występuje w przypadku spożywania 200 mg DHA dziennie ponad zalecane dzienne spożycie kwasów tłuszczowych omega-3 dla dorosłych, tj. 250 mg DHA i kwasu eikozapentaenowego (EPA). Kwas DHA jest istotny zarówno dla prawidłowego przebiegu ciąży, jak i samego dziecka. Na rynku znaleźć można wysokiej jakości suplementy, do których zalicza się między innymi suplement diety MamaDHA Premium+. Preparat ten posiada w swoim składzie również kwas foliowy, witaminę D3 oraz jod.

Na podstawie:

  1. https://www.forumginekologii.pl/artykul/dha-w-ciazy-i-laktacji-wplyw-na-rozwoj-dziecka-i-zdrowie-matki-znaczenie-form-dha-trojglicerydy-vs-estry-etylowe (dostęp z dn. 22.03.2022)
  2. https://agro.icm.edu.pl/agro/element/bwmeta1.element.agro-b5aac0b4-2398-4c42-9877-9295acd37cf2/c/341_fulltext518.pdf (dostęp z dn. 22.03.2022)
  3. https://journals.viamedica.pl/ginekologia_polska/article/download/46322/33110 (dostęp z dn. 22.03.2022)
  4. https://www.ateneum.edu.pl/assets/CZASOPISMA/Segregator-APF-1-2013.pdf#page=13 (dostęp z dn. 22.03.2022)

PRZEBIEG CIĄŻY
Zobacz też:

Powrót do listy artykułów