40. tydzień ciąży — brzuch, waga i ułożenie dziecka
18/07/2022
- Ciąża
18/07/2022
40. tydzień ciąży to okres, w którym przyszła mama powinna być w ciągłej gotowości – dziecko jest już w pełni przygotowane do przyjścia na świat, a akcja porodowa może rozpocząć się w każdej chwili. Jednak statystycznie zaledwie 5% maluchów rodzi się w wyznaczonym terminie, dlatego też warto zachować spokój i w miarę możliwości zrelaksować się przed pierwszym spotkaniem z maluszkiem. Dowiedz się, jakie mogą być pierwsze oznaki porodu i kiedy należy jak najszybciej udać się do szpitala.
40. tydzień ciąży to koniec 9. miesiąca – donoszona ciąża trwa mniej więcej 280 dni, czyli właśnie 40 tygodni, w każdym momencie może więc rozpocząć się poród. Jeśli jednak nie nastąpi, nie ma powodu do niepokoju – poród do końca 41. tygodnia ciąży uznaje się za rozwiązanie o czasie. W 40. tygodniu w organizmie mamy wzrasta poziom estrogenu, prostaglandyn oraz oksytocyny. Dzięki tym hormonom szyjka macicy staje się elastyczna, rozpulchniona i ulega skróceniu, co oznacza, że w każdej chwili może dojść do rozwarcia jej kanału.
Brzuch w 40. tygodniu ciąży jest dość twardy i napięty. Znajduje się nisko – mniej więcej w 36.–37. tygodniu ciąży stopniowo się obniża. Jest to zjawisko normalne, związane z przesuwaniem się dna macicy, a tym samym dziecka, w kierunku kanału rodnego. Zazwyczaj przyszłej mamie oddycha się lżej niż w pierwszych tygodniach III trymestru, macica nie uciska już bowiem tak silnie na przeponę.
W dalszym ciągu warto pamiętać o suplementowaniu preparatów zawierających wszystkie składniki zalecane ciężarnym i mamom karmiącym, takich jak MamaDHA.
Według siatek centylowych dziecko w 40. tygodniu ciąży waży 3300–4200 g i ma 49–52 cm długości (dokładna waga i długość ciała są oczywiście uzależnione od płci maluszka oraz jego indywidualnych cech). Dziecko jest już w pełni przygotowane do życia poza łonem matki, ma rozwinięte wszystkie układy oraz zmysły. Główkę najczęściej kieruje ku dołowi, jeśli bobas jest ułożony inaczej, np. znajduje się w położeniu podłużnym miednicowym (pośladkowym), być może konieczne będzie cesarskie cięcie, o czym zdecyduje lekarz.
Maluch nie ma już miejsca w macicy, by poruszać się swobodnie, dlatego też jego ruchy w 40. tygodniu nie są intensywne – nie stanowi to powodu do niepokoju. Ciężarna powinna jednak zachować szczególną czujność i bacznie obserwować aktywność płodu – zarówno zbyt gwałtowne, intensywne, jak i osłabione czy niewyczuwalne ruchy powinny skłonić przyszłą mamę do niezwłocznego udania się do szpitala.
Zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników w prawidłowo przebiegającej ciąży należy wykonać 4 badania USG (3 obowiązkowe i 1 zalecane): do 10. tygodnia, między 11. a 14. tygodniem, między 18. a 22. oraz między 28. a 32. tygodniem ciąży. Część lekarzy wykonuje jednak dodatkowe badania ultrasonograficzne tuż przed porodem, aby ocenić ułożenie dziecka i uspokoić przyszłą mamę. W 40. tygodniu ciąży przeprowadza się też badanie podmiotowe i przedmiotowe, mierzy ciśnienie krwi i masę ciała.
W okolicy planowanego terminu porodu ginekolog zazwyczaj zleca również wykonanie badania KTG. Kardiotokografia polega na monitorowaniu czynności skurczowo-rozkurczowej serca płodu (prawidłowa praca serca dziecka mieści się w granicach pomiędzy 110 a 150 uderzeń na minutę) wraz z jednoczesnym zapisem czynności skurczowej mięśnia macicy. Takie badanie przeprowadza się także w trakcie trwania akcji porodowej.
40. tydzień ciąży to idealny moment na przyjście maluszka na świat, poród może rozpocząć się w każdej chwili. Ciało kobiety intensywnie przygotowuje się na ten ważny moment i wysyła pewne sygnały, które mogą zwiastować, że akcja porodowa rozpocznie się lada chwila.
Źródła:
1. J. Villar, L. Cheikh Ismail, C. G. Victora i in., International standards for newborn weight, length, and head circumference by gestational age and sex: the Newborn Cross-Sectional Study of the INTERGROWTH-21st Project, „Lancet” 2014, 6;384(9946), s. 857–868.
2. https://intergrowth21.tghn.org/newborn-size-birth/#ns1, [dostęp:] 15.06.2022.
3. J. Kotarski, M. Wielgoś i in., Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące postępowania w zakresie diagnostyki prenatalnej, „Ginekol Pol.” 2009, nr 80, s. 390–393.
4. M. Zimmer, P. Sieroszewski, P. Oszukowski i in., Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników dotyczące suplementacji u kobiet ciężarnych, „Ginekologia i Perinatologia Praktyczna” 2020, t. 5, nr 4, s. 170–181.