38. tydzień ciąży — brzuch, waga i ułożenie dziecka
18/07/2022
- Ciąża
18/07/2022
Nie możesz się już doczekać, aż Twoje maleństwo pojawi się na świecie? Zdecydowanie 38. tydzień ciąży oznacza, że akcja porodowa może rozpocząć się właściwie w każdym momencie! Zarówno wyprawka dla niemowlaka, jak i torba szpitalna powinny być już przygotowane na nadchodzące zmiany w Waszym życiu. Sprawdź, jaka jest waga dziecka w 38. tygodniu ciąży, jego ułożenie w brzuchu oraz jakich objawów możesz się spodziewać.
Z reguły mówi się, że poród następuje po ok. 40 tygodniach. Wiele mam już dwa tygodnie wcześniej czeka na pojawienie się maleństwa. Trzydziesty ósmy tydzień ciąży to dokładnie połowa ostatniego 9. miesiąca. Nie oznacza to jednak, że akurat za 2 tygodnie dojdzie do porodu – czasem zdarza się, że noworodek rodzi się dopiero ok. 42. tygodnia i nie jest to nic groźnego.
Trzydziesty ósmy tydzień ciąży to okres, w którym dziecko jest już donoszone, więc jeśli zaczniesz rodzić przed wyznaczonym terminem, Twoja pociecha powinna być zdrowa i gotowa do odkrywania świata.
W tym okresie dbanie o prawidłowe odżywianie oraz suplementację jest tak samo ważne jak na początku ciąży. Preparat MamaDHA Premium+ dostarczy Ci odpowiednią dawkę kwasu DHA, witaminy D, jodu oraz kwasu foliowego – jego skład jest zgodny z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników. Suplement diety przyda Ci się również po porodzie, gdy zaczniesz karmić piersią.
Końcówka ciąży to okres pełen ekscytacji, ale także obaw. Z jednej strony przyszła mama nie może się już doczekać narodzin dziecka i tego, by je przytulić po tak długim noszeniu go pod sercem. Z drugiej strony macierzyństwo – szczególnie w przypadku pierwszej ciąży – to coś nowego i nieznanego, a poczucie odpowiedzialności potrafi wywoływać strach. W 38. tygodniu ciąży dziecko wciąż odczuwa Twoje emocje, więc warto ograniczyć stres. Czasem może to być jednak trudne, bo mimo bliskiego terminu porodu niektóre nieprzyjemne objawy nie pozwalają o sobie zapomnieć.
Symptomy charakterystyczne dla 38. tygodnia ciąży:
Maluch ma już bardzo niewiele miejsca w brzuchu i silnie naciska na pęcherz, przez co kobiety w ciąży często muszą chodzić do toalety. Waga przyszłej mamy już raczej nie rośnie, a może nawet spaść o ok. 1–1,5 kg.
Brzuch mamy nieco opada, ponieważ maluch stopniowo przemieszcza się do kanału rodnego. Skóra na brzuchu kobiety jest napięta. Sygnałem zwiastującym pojawienie się dziecka na świecie jest również odejście czopa śluzowego, który chroni malucha przed infekcjami z zewnątrz poprzez zamknięcie szyjki macicy. Nie oznacza to jednak, że akcja porodowa zacznie się już po kilku godzinach – czasem może to potrwać nawet kilka dni. Należy również zwrócić uwagę na skurcze Braxtona-Hicksa. Jeżeli pojawiają się co ok. 10 minut w środkowej części brzucha, a każdy z nich trwa ok. 30 sekund, oznacza to, że czas jechać do szpitala.
W ostatnich tygodniach ciąży maluch nie rozwija się już tak intensywnie jak we wcześniejszych miesiącach. Waga dziecka waha się wówczas od 2,5 kg do 3,1 kg. Każdego dnia może jednak zmieniać się o dodatkowe 30 g . Maluch mierzy ok. 50 cm i jest gotowy do przyjścia na świat w każdej chwili. W przypadku maluchów, których ciężar przekracza 4,2 kg, lekarze rekomendują cesarskie cięcie.
W 38. tygodniu ciąży łożysko ma ok. 15 cm i waży tyle samo co dziecko.
Jakich zachowań możesz się spodziewać po swoim maleństwie? Nie zdziw się, jeśli będzie mieć czkawkę – to zupełnie normalne. W malutkich jelitach dziecka zaczyna gromadzić się również smółka, czyli pierwsza kupka.
W tym okresie maluch zdecydowanie mniej kopie, ale bardziej się wierci, ponieważ nie ma zbyt wiele miejsca w brzuchu. Intensywne ruchy dziecka w 38. tygodniu ciąży nie są jednak czymś typowym. Podobnie jest w przypadku, kiedy noworodek prawie w ogóle nie daje znaku życia. W sytuacji, gdy poruszy się mniej niż 6 razy w ciągu godziny, skontaktuj się z lekarzem i pojedź do szpitala. Badanie KTG powinno wykazać, czy jest się czym martwić. Nie warto jednak od razu wpadać w panikę w przypadku intensywnych ruchów dziecka – możliwe, że maluch chciał po prostu zrobić Ci psikusa.
Pod koniec ciąży dziecko powinno być skierowane głową w stronę kanału rodnego. Nie każdy maluch preferuje ułożenie główkowe. Niektóre noworodki wybierają ustawienie pośladkowe albo leżą zupełnie bokiem. Istnieje prawdopodobieństwo, że po 38. tygodniu ciąży ułożenie dziecka się jeszcze zmieni, ale nie jest to reguła. Lekarz zdecyduje, czy konieczne jest cesarskie cięcie.
W 38. Tygodniu ciąży wizyty u lekarza mają przede wszystkim charakter kontrolny. Najczęściej zlecane jest:
Pod koniec ciąży dużo odpoczywaj i nie stresuj się. Już niedługo poczujesz ulgę i usłyszysz pierwszy płacz swojej pociechy.