39. tydzień ciąży — brzuch, waga i ułożenie dziecka
18/07/2022
- Ciąża
18/07/2022
39. tydzień ciąży to ostatnie chwile przed przyjściem maluszka na świat. Jakie zmiany w organizmie kobiety pojawiają się w tym czasie? Jakie są ruchy dziecka w 39. tygodniu ciąży? Jaka jest waga dziecka w 39. tygodniu ciąży? Sprawdź kluczowe informacje o tym etapie w naszym poradniku.
39. tydzień ciąży to w zasadzie ostatnie przygotowania i oczekiwanie na narodziny dziecka. Ten czas powinien być wypełniony głównie odpoczynkiem ze względu na zaawansowany etap ciąży – skurcze przepowiadające bywają coraz silniejsze, a brzuch mamy może utrudniać wykonywanie codziennych czynności. 39. tydzień ciąży to 9. miesiąc i zarazem ostatni (trzeci) trymestr. Dziecko jest już przygotowane do narodzin, dlatego warto już mieć w pełni spakowaną torbę do szpitala czy urządzony dziecięcy pokoik. Ten tydzień ciąży warto przeznaczyć na odpoczynek i zadbanie o swoje samopoczucie przed porodem.
Czego można spodziewać się po 39. tygodniu ciąży? Jakie objawy fizjologiczne są wówczas powszechnie spotykane?
Sprawdź też: Zmiany w organizmie ciężarnej kobiety >>
Dziecko w 39. tygodniu ciąży jest już w pełni gotowe do przyjścia na świat. Płuca są wystarczająco rozwinięte, by zaczerpnąć powietrze, a zmysły pozwalają na odbieranie bodźców z otoczenia – maluch czuje i widzi (choć na razie w ograniczonym zakresie – są to głównie zarysy kształtów i barwy podstawowe, jak czernie, biele i szarości). Po porodzie będzie się jeszcze rozwijać mózg i układ trawienny. Elementy wyglądu, takie jak paznokcie i włosy, w 39. tygodniu ciąży również są rozwinięte.
Ruchy dziecka na etapie 9. miesiąca są już znacznie ograniczone ze względu na jego wymiary – w brzuchu mamy jest coraz mniej miejsca. Ruchy malucha bywają zatem znacznie mniej odczuwalne – bardziej przypominają muśnięcia czy wiercenie się aniżeli intensywne kopnięcia. Ruchy dziecka w 39. tygodniu ciąży warto liczyć 30 minut po skończeniu posiłku. Liczba ruchów malca pomiędzy posiłkami mamy powinna wynosić 8–10 niezależnie od ich intensywności. Nieco mniejsza aktywność dziecka nie musi być powodem do niepokoju – może przykładowo wynikać ze sporych wymiarów dziecka. Ruchy malucha można zweryfikować za pomocą KTG (kardiotokografii). 39. tydzień ciąży to czas, w którym dziecko najczęściej kieruje główkę ku kanałowi rodnemu, przygotowując się do przyjścia na świat. Inne ułożenie malucha może być przesłanką do przeprowadzenia zabiegu cesarskiego cięcia.
Może Cię zainteresować: Jakie korzyści dla matki i dziecka przynosi poród siłami natury? >>
Jak wygląda dziecko w 9. miesiącu ciąży, niedługo przed przyjściem na świat? Powszechne wymiary dzieci po narodzeniu to waga w okolicach 3200–3800 g oraz długość około 50 cm. Nie ma jednak ogólnie przyjętego standardu mówiącego o tym, jaki wzrost i waga dziecka są optymalne – dziecko może być w pełni zdrowe, mając drobną posturę i wagę w okolicach 3000 g, ale także ważąc na przykład ponad 4000 g. Wymiary dziecka można na bieżąco określać podczas ultrasonografii.
Na jakie badania prenatalne warto postawić w 39. tygodniu ciąży? Badania diagnostyczne są wykonywane przez cały okres ciąży – również u jej schyłku, czyli w 9. miesiącu. Trzeci trymestr i 39. tydzień to czas, w którym warto zweryfikować:
Kluczowe jest także utrzymywanie zbilansowanej diety, którą zaleca się wzbogacić o suplementy istotne w czasie ciąży i w okresie karmienia piersią. Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników rekomenduje przyjmowanie takich składników jak kwas foliowy, DHA, witamina D3 i jod. Te 4 elementy są zdecydowanie najważniejsze u kobiet planujących ciążę, ciężarnych i karmiących. Znajdziesz je w naszym suplemencie diety Mama DHA Premium +, który wyróżnia się bardzo dużą dawką kwasu dokozaheksaenowego, czyli DHA, wspomagającego prawidłowy rozwój mózgu oraz oczu u płodu i niemowląt karmionych piersią. Jego korzystne działanie występuje w przypadku spożywania 200 mg DHA dziennie ponad zalecane dzienne spożycie kwasów tłuszczowych omega-3 dla dorosłych, tj.: 250 mg DHA i EPA. Może Cię zainteresować:
Suplementy dla ciężarnej: DHA, kwas foliowy, jod – czy coś jeszcze? >>
Na podstawie: