9. tydzień ciąży – zmiany, rozwój płodu, USG

16/06/2023


  • Ciąża

W 9. tygodniu ciąży wiele kobiet może zaobserwować u siebie nasilenie określonych ciążowych objawów. Które z nich są normalne, a które powinny wzbudzić niepokój? Zobacz, na jakie zmiany w tym okresie przyszła mama musi być gotowa, a także, jak rozwija się płód na tym etapie ciąży. Z artykułu dowiesz się również, , jak zadbać o siebie w tym szczególnym czasie.

 

Objawy w 9. tygodniu ciąży

USG w 9. tygodniu ciąży, czyli jak rozwija się płód?

Jak nie przytyć w ciąży?

Objawy w 9. tygodniu ciąży – jak zmienia się Twoje ciało?

Dziewiąty tydzień ciąży to początek 3. miesiąca. To czas, gdy przyszła mama może zaobserwować u siebie nasilenie niektórych symptomów – wymioty, nudności czy zmęczenie mogą nadal jej towarzyszyć, a wręcz stać się bardziej dokuczliwe. W tym szczególnym czasie unikaj stresu oraz niepotrzebnego nadmiernego wysiłku. Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, przyszła mama może utrzymać dotychczasową aktywność fizyczną. Taka decyzja zawsze wymaga konsultacji z położnikiem.

 

Bardzo istotne jest także sięganie po zdrową żywność, która dostarczy wszystkich niezbędnych do prawidłowego rozwoju ciąży składników. Warto przyjmować suplementy diety dla ciężarnych bogate w kwas foliowy, witaminę D, DHA i jod. Preparat MamaDHA Premium+ jest zawiera składniki potrzebne organizmowi matki i dziecka wskazane do suplementacji przez PTGiP. Ma on w swoim składzie witaminy dla kobiet w ciąży. Dzięki temu suplement wspiera prawidłowy rozwój płodu.

 

Charakterystycznym objawem kolejnego etapu rozwoju ciąży jest powiększanie się biustu. U większości kobiet piersi stają się większe, przez co przyszłe mamy muszą wymienić swoją bieliznę i sięgnąć po wygodniejszy biustonosz. Brzuch w 9. tygodniu ciąży nie powinien być jeszcze widoczny, choć wiele pań zauważa u siebie powiększoną macicę.

 

Wśród symptomów w tym okresie wymienia się również nieznaczny tępy ból w podbrzuszu oraz pojawienie się delikatnej, brązowawej wydzieliny z pochwy. Oczywiście wszelkie niepokojące objawy w 9. tygodniu ciąży warto zgłaszać swojemu lekarzowi, by pozbyć się obaw i zachować wewnętrzny spokój.

 

Metabolizm wielu przyszłych mam w 9. tygodniu ciąży przyspiesza. Serce bije szybciej o 10–20 uderzeń na minutę. Objawem, na który wskazują kobiety, jest również lekko obniżone ciśnienie krwi w tym czasie. Oskrzela i tchawica rozszerzają się, dzięki czemu więcej tlenu dociera do płuc. Mimo to ciężarne często zmagają się z zadyszką. Odpowiadają za nią głównie zmiany hormonalne. Wiele kobiet skarży się także na wahania nastroju i huśtawki emocjonalne.

USG w 9. tygodniu ciąży, czyli jak rozwija się płód?

Jak wygląda dziecko w 9. tygodniu ciąży? Jest to czas wzrostu kończyn i mózgowia u płodu. To także okres najszybszej czynności serca – bije ono w tempie 170–180 uderzeń na minutę. Na USG można dostrzec linię kręgosłupową, kończyny, a także zaobserwować niewielkie ruchy płodu. Są one niewyczuwalne przez matkę, ale płód już wtedy zaczyna się poruszać. Zgina ramiona tam, gdzie pojawią się łokcie, oraz kurczy i rozkurcza swoje mięśnie, ćwicząc je.

 

Zaczynają się również pojawiać palce i zawiązki stawów kolanowych oraz łokciowych. W krtani płodu powoli wykształcają się więzadła głosowe. Natomiast ciało dziecka zaczyna porastać lanugo, czyli delikatny meszek.

 

Na tym etapie rozwoju za pomocą badania USG można wykryć niektóre nieprawidłowości, takie jak torbiele pępowiny, przepuklina pępowinowa czy hydrothorax, czyli płyn w jamie opłucnej.

 

Jakiej wielkości jest dziecko w 9 tygodniu ciąży? Zarodek ma 2–3 centymetry i waży około 2 gramów. Dziewiąty tydzień ciąży to czas, gdy dynamicznie rozwija się układ nerwowy. Głowa nadal stanowi mniej więcej połowę wielkości płodu, ale zaczyna wyodrębniać się szyja oraz poszczególne elementy twarzy, takie jak usta, nos, oczy i uszy.

 

W 9. tygodniu ciąży rozpoczyna się też rozwój narządów płciowych (w zależności od płci pojawiają się jądra lub jajniki). Początek 3. miesiąca ciąży to również czas rozwoju układu trawiennego.

Jak nadmiernie nie przytyć w ciąży? Zbilansowana dieta w 9. tygodniu

Należy pamiętać, że ciąża jest takim czasem, gdy większa waga niż zwykle to coś naturalnego. Ważne jednak, by nie pozwolić na nadmierny przyrost masy ciała, który może być niekorzystny zarówno dla przyszłej mamy, jak i dla dziecka. Dlatego kobiety już w 9. tygodniu ciąży powinny pamiętać o odpowiednim odżywianiu, by nie obciążać zbytnio swojego organizmu oraz zadbać o zdrowie maluszka.

 

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że w ciąży je się „dla dwojga”, a nie „za dwoje”. Przesadne objadanie się w tym czasie może w skrajnych przypadkach doprowadzić do przedwczesnego porodu. Co więcej, nadwaga mamy to także ryzyko dla dziecka, które może urodzić się z wysoką wagą urodzeniową sprzyjającą otyłości i cukrzycy w przyszłości.

 

Zastanawiasz się, jak zbytnio nie przytyć w ciąży? Przede wszystkim zaakceptuj fakt, że nosisz w sobie nowe życie i zmiana wagi jest nieunikniona. Do tego pamiętaj o zdrowym odżywianiu opartym na zbilansowanej diecie.

 

Jedz częściej, ale w mniejszych porcjach. Twoje zapotrzebowanie kaloryczne jest teraz większe, więc do posiłków dodaj zdrową przekąskę, na przykład jogurt czy owoce. Unikaj fast foodów, słodzonych napojów, słodyczy. Wybieraj produkty pełnoziarniste, jaja, ryby, kasze i warzywa strączkowe.

 

Nie zapomnij również o regularnym piciu wody. Zrezygnuj z przypraw, które zawierają duże ilości soli. Jeśli masz ochotę podjadać, stawiaj na zdrowsze zamienniki. Takie podejście do odżywiania sprawi, że nie przybędzie ci zbyt dużo dodatkowych kilogramów i podniesie jakość twojego życia.

 

Cały okres ciąży jest niezwykłym czasem dla przyszłej mamy, która może obserwować rozwój maluszka w swoim organizmie, na przykład poprzez badania USG 3D. Dziewiąty tydzień ciąży to moment, gdy pierwszą wizytę u lekarza i wdrożenie zdrowej diety powinnaś mieć już za sobą.

 

Na podstawie:

Marek Pietryga, Kinga Toboła, Ultrasonograficzna ocena płodu w 5.–10. tygodniu ciąży, „Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 2” 2017, nr 5, s. 193–198.

Ewa Wender-Ożegowska, Zmiany ogólnoustrojowe w organizmie kobiety ciężarnej w poszczególnych trymestrach ciąży, http://kzf.amp.edu.pl/Lekarski%20I%20rok/Rozr%C3%B3d.pdf, [dostęp: 15.06.2023].

Powrót do listy artykułów