9. tydzień ciąży - zmiany, rozwój płodu, USG

29/10/2021


W dziewiątym tygodniu ciąży wiele kobiet może zaobserwować u siebie nasilenie niektórych ciążowych objawów. Zobacz, na jakie zmiany w tym okresie przyszła mama musi być gotowa, a także jak rozwija się płód na tym etapie ciąży.

Objawy w 9. tygodniu ciąży

Dziewiąty tydzień ciąży to czas, gdy przyszła mama może zaobserwować u siebie nasilenie niektórych symptomów. Wymioty, nudności czy powracające zmęczenie, które kobieta czuła na początku ciąży, mogą nadal jej towarzyszyć. W tym szczególnym czasie nie można zapominać o tym, by unikać stresu oraz niepotrzebnego, nadmiernego wysiłku – jeśli ciąża przebiega prawidłowo, możliwe jest utrzymanie dotychczasowej aktywności fizycznej, ale zawsze wskazana jest konsultacja z położnikiem. Bardzo istotne jest także sięganie po zdrową żywność, która dostarczy wszystkich niezbędnych do prawidłowego rozwoju ciąży składników. W przypadku niedoborów w diecie można sięgnąć po suplementy diety bogate w kwas foliowy, wspierające rozwój płodu. Preparatem zawierającym składniki potrzebne organizmowi matki i dziecka i wskazane do suplementacji przez PTGiP jest MamaDHA Premium+.

Charakterystycznym objawem kolejnego etapu rozwoju jest powiększanie się biustu. U większości kobiet w 9. tygodniu ciąży piersi stają się większe, przez co muszą one wymienić swoją bieliznę i sięgnąć po wygodniejszy biustonosz. Biust będzie rósł wraz z rozwojem ciąży. Brzuch ciążowy jeszcze nie powinien być widoczny, choć wiele przyszłych mam zauważa, że ma już powiększoną macicę. Wśród objawów w tym okresie ciąży wymienia się również nieznaczny, tępy ból w podbrzuszu oraz pojawienie się delikatnej, brązowawej wydzieliny z pochwy. Oczywiście wszelkie dolegliwości warto zgłaszać swojemu lekarzowi, by pozbyć się obaw i zachować wewnętrzny spokój.

Ciąża zupełnie zmienia cały organizm matki. Metabolizm wielu przyszłych mam w 9. tygodniu ciąży przyspiesza. Serce bije szybciej o około 10-20 uderzeń na minutę. Objawem, na który wskazują kobiety, jest również lekko obniżone ciśnienie krwi w tym czasie. Oskrzela i tchawica rozszerzają się, dzięki czemu więcej tlenu dociera do płuc, lecz mimo to ciężarne często zmagają się z zadyszką, za którą odpowiadają głównie zmiany hormonalne.

Wiele kobiet skarży się także na huśtawki nastroju i zmiany emocjonalne.

Rozwój płodu w 9. tygodniu ciąży

9. tydzień ciąży to czas wzrostu kończyn i mózgowia. To czas najszybszej czynności serca płodu. Bije ono w tempie 170-180 uderzeń na minutę. Na USG można dostrzec linię kręgosłupową, kończyny, a także zaobserwować niewielkie ruchy płodu (niewyczuwalne jeszcze przez matkę). W tym okresie ciąży zaczynają się pojawiać palce i zawiązki stawów kolanowych oraz łokciowych. W krtani płodu rozpoczyna się wykształcanie więzadeł głosowych. Natomiast jego ciało zaczyna obrastać lanugo, czyli delikatnym meszkiem.

Na tym etapie rozwoju za pomocą badania USG można wykryć niektóre nieprawidłowości, takie jak torbiele pępowiny, przepuklina pępowinowa czy hydrothorax, czyli płyn w jamie opłucnej.

Zarodek ma już około 2-3 centymetrów i waży około 2 gramów. 9. tydzień ciąży to czas, gdy dynamicznie rozwija się również układ nerwowy. Głowa nadal stanowi mniej więcej połowę wielkości płodu, ale zaczyna wyodrębniać się szyja oraz poszczególne elementy twarzy, takie jak usta, nos, oczy i uszy. W dziewiątym tygodniu ciąży rozpoczyna się rozwój narządów płciowych. W zależności od płci u płodu pojawiają się jądra lub jajniki. Początek trzeciego miesiąca ciąży to również czas rozwoju układu trawiennego.

Na tym etapie ciąży przyszła mama raczej nie wyczuje ruchów płodu. Warto jednak wspomnieć, że płód już wtedy zaczyna się poruszać – zgina ramiona tam, gdzie pojawią się łokcie, oraz kurczy i rozkurcza swoje mięśnie, ćwicząc je.

Jak nadmiernie nie przytyć w ciąży?

Należy pamiętać, że ciąża jest takim czasem, gdy większa waga niż zwykle to coś naturalnego. Ważne jednak, by nie pozwolić na nadmierny przyrost masy ciała, który może być szkodliwy zarówno dla przyszłej mamy, jak i dla dziecka. Dlatego kobiety w ciąży powinny pamiętać o odpowiednim odżywianiu, by nie obciążać zbytnio swojego organizmu oraz zadbać o zdrowie maluszka.

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że w ciąży je się „dla dwojga”, a nie „za dwoje”. Przesadne objadanie się w tym czasie może w skrajnych przypadkach doprowadzić do przedwczesnego porodu. Co więcej, nadwaga mamy to także ryzyko dla dziecka, które może urodzić się z wysoką wagą urodzeniową sprzyjającą otyłości i cukrzycy w przyszłości.

Zastanawiasz się, jak nie przytyć w ciąży  w nadmierny sposób? Przede wszystkim zaakceptuj fakt, że ze względu na to, iż nosisz w sobie nowe życie, zmiana wagi jest nieunikniona. Do tego pamiętaj o zdrowym odżywianiu, które powinno być oparte na zbilansowanej diecie. Spożywaj posiłki częściej, ale w mniejszych porcjach. Ponieważ Twoje zapotrzebowanie kaloryczne jest teraz większe, do posiłków dodaj zdrową przekąskę, na przykład jogurt czy owoce. Unikaj fast foodów, słodzonych napojów, słodyczy. Wybieraj za to produkty pełnoziarniste, jaja, ryby, kasze czy warzywa strączkowe. Nie zapomnij również o regularnym piciu wody. Zrezygnuj z przypraw, które zawierają duże ilości soli. Jeśli masz ochotę podjadać, nie zapomnij o tym, by wybierać zdrowsze zamienniki. Takie podejście do odżywiania sprawi, że nie przybędzie Ci zbyt dużo dodatkowych kilogramów, co przełoży się także na jakość Twojego życia.

Cały okres ciąży  jest niezwykłym czasem dla przyszłej mamy, która może obserwować rozwój maluszka w swoim organizmie, na przykład poprzez badania USG. Dziewiąty tydzień ciąży to moment, gdy pierwszą wizytę u lekarza powinnaś mieć już za sobą i wdrożyć odpowiednią, zdrową dietę.

Na podstawie:

  • Marek Pietryga, Kinga Toboła, Ultrasonograficzna ocena płodu w 5.–10. tygodniu ciąży, Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 2, 2017, nr 5, s. 193–198.
  • Prof. dr hab. Ewa Wender-Ożegowska, Zmiany ogólnoustrojowe w organizmie kobiety ciężarnej w poszczególnych trymestrach ciąży, http://kzf.amp.edu.pl/Lekarski%20I%20rok/Rozr%C3%B3d.pdf (dostęp: 15.10.2021).

PRZEPIEG CIĄŻY
Zobacz też:

Powrót do listy artykułów