Jak obliczyć termin porodu?

28/12/2022


  • Poród

Ciąża to wyjątkowy czas w życiu kobiety, a dzień, w którym na świat przyjdzie upragnione dziecko, może być jednym z najpiękniejszych w życiu. Skąd wiadomo, kiedy maluszek pojawi się na świecie? Jak obliczyć datę porodu? Z naszego artykułu dowiesz się, ile trwa ciąża i poznasz różne sposoby na obliczenie daty porodu.

Ile trwa ciąża?

Obliczenie czasu trwania ciąży może dać różne wyniki. Wszystko zależy od tego, od jakiego dnia będzie liczony. Czas trwania ciąży można liczyć na dwa sposoby: od pierwszego dnia ostatniej miesiączki lub od dnia zapłodnienia. W związku z tym, że wiele kobiet nie jest w stanie określić dokładnej daty zapłodnienia, większą popularnością cieszy się ten pierwszy sposób. W przypadku gdy ciąża jest liczona od pierwszego dnia ostatniej miesiączki, przyjmuje się, że trwa 280 dni, czyli 40 tygodni lub 10 miesięcy księżycowych. W drugim przypadku, czyli gdy ciąża jest liczona od dnia zapłodnienia, przyjmuje się, że trwa 266 dni, a więc 38 tygodni, czyli 9,5 miesiąca księżycowego.

Po co obliczać datę porodu?

Statystyki mówią, że jedynie kilka procent dzieci przychodzi na świat w wyznaczonym terminie porodu. Po co więc w ogóle wyznaczać datę porodu? Wyznaczenie daty porodu jest bardzo ważne z medycznego punktu widzenia. Niekiedy mamy do czynienia z porodem przedwczesnym lub sytuacją zgoła odmienną – porodem po terminie. Obie te sytuacje mogą zagrażać zdrowiu, a czasem nawet życiu dziecka i matki. Właśnie dlatego tak ważne jest wyznaczenie daty porodu, by lekarz, który prowadzi ciążę, miał jakikolwiek punkt odniesienia i mógł dobrze zaopiekować się ciężarną i dzieckiem.

Obliczanie terminu porodu na kilka sposobów

Jak obliczyć datę porodu? Można to zrobić na kilka sposobów:

  • za pomocą reguły Naegelego (w tym przypadku datą odniesienia będzie pierwszy dzień ostatniej miesiączki),
  • biorąc pod uwagę datę zapłodnienia,
  • biorąc pod uwagę dzień, w którym nastąpił wzrost podstawowej temperatury ciała,
  • biorąc pod uwagę dzień, w którym ciężarna wyczuła pierwsze ruchy płodu,
  • analizując wysokość dna macicy,
  • za pomocą badania USG.

Jak obliczyć termin porodu za pomocą reguły Naegelego?

W regule Naegelego do obliczenia terminu porodu wystarczy data ostatniej miesiączki. Tym samym ze wspomnianego wzoru będą mogły skorzystać jedynie te panie, które znają datę ostatniej miesiączki. Warunek jest jeden: żeby obliczenia były jak najbardziej bliskie prawdy, cykl miesiączkowy powinien trwać 28 dni. Jak obliczyć datę porodu za pomocą reguły Naegelego? Wzór prezentuje się następująco:

Pierwszy dzień ostatniej miesiączki + 1 rok i 7 dni – 3 miesiące = data porodu.

Nie należy jednak zbytnio przywiązywać się do wyników obliczeń. Tylko 5% dzieci rodzi się w wyznaczonym terminie. Maluch przyjdzie na świat wtedy, gdy będzie na to gotowy.

Obliczanie terminu porodu za pomocą badania USG

Wyznaczanie daty porodu za pomocą badania USG uchodzi za najbardziej miarodajne. Najlepiej, żeby zostało przeprowadzone jak najwcześniej – w pierwszym trymestrze ciąży. Im wcześniej zostanie wykonane, tym margines błędu będzie mniejszy. Przyjmuje się, że margines błędu dla daty porodu wyznaczonej za pomocą USG w pierwszym trymetrze ciąży wynosi zaledwie 7 dni. Nieco później, bo między 14 a 20 tygodniem margines rośnie do 10 dni.

W trakcie badania USG lekarz mierzy pęcherzyk ciążowy i analizuje wielkość dziecka na podstawie długości rączek, nóżek, obwodu głowy itp. Zestawiając te dane np. z długością cyklu i datą ostatniej miesiączki, jest w stanie oszacować termin porodu.

 

Opracowano na podstawie:

  1. https://parenting.pl/ile-trwa-ciaza (dostęp: 30.11.22)
  2. https://www.drmax.pl/blog-porady/jak-obliczyc-termin-porodu (dostęp: 30.11.22)
  3. https://www.medonet.pl/kalkulatory,kalkulator-ciazy---ktory-to-tydzien--ciaza-tydzien-po-tygodniu,artykul,1720029.html (dostęp: 30.11.22)
  4. https://parenting.pl/jak-obliczyc-termin-porodu (dostęp: 30.11.22)

 

Powrót do listy artykułów