Kalkulator wagi niemowlaka – ile powinien przybierać?

21/09/2023


Kalkulator wagi niemowlaka – jak szybko rośnie dziecko?

Okres niemowlęcy to czas bardzo intensywnego wzrostu i rozwoju fizycznego. Zazwyczaj w ciągu pierwszych 5–6 miesięcy życia maluch podwaja, a do ukończenia pierwszego roku życia potraja swoją masę urodzeniową.

Tempo wzrostu masy oraz długości ciała bobasa to jednak bardzo indywidualna sprawa, ma na nią wpływ kilka czynników, m.in.

  • Uwarunkowania genetyczne – to, czy dziecko będzie w przyszłości niskie, czy wysokie, w dużej mierze zależy od tego, jaki wzrost mają jego rodzice oraz dziadkowie.
  • Płeć – przeważnie w okresie niemowlęcym oraz we wczesnym dzieciństwie chłopcy rosną nieco szybciej niż dziewczynki.
  • Przebieg ciąży – to, w jaki sposób odżywia się kobieta ciężarna, czy dostarcza wszystkich niezbędnych składników odżywczych, a także czy pali papierosy bądź stosuje inne używki, ma wpływ m.in. na to, czy dziecko będzie się prawidłowo rozwijało. W tym miejscu warto przypomnieć, że PTGiP zaleca przyjmowanie suplementów dla ciężarnych zawierających kwas foliowy, DHA, witamina D3, jod przez wszystkie przyszłe mamy.
  • Stan zdrowia – choroby mogą mieć wpływ na tempo wzrostu dziecka, mowa m.in. o zaburzeniach hormonalnych, celiakii, refluksie, mukowiscydozie czy schorzeniach układu krążenia.
  • Czynniki środowiskowe – na tempo wzrostu wpływają również takie czynniki, jak sposób odżywiania czy jakość snu.

Kalkulator wagi niemowlaka – jak działa? Czym są siatki centylowe?

Kalkulator wzrostu i wagi dziecka to narzędzie, które pozwala śledzić rozwój fizyczny maluszka – umożliwia sprawdzenie, czy obecna waga i wzrost bobasa są prawidłowe (w zależności od płci i wieku). Jego działanie opiera się na danych statystycznych zabranych z populacji referencyjnej. Wynik jest zazwyczaj przedstawiany w formie siatki centylowej, co pozwala porównać wymiary i wagę dziecka z innymi dziećmi w tej samej grupie wiekowej.

W Polsce najczęściej korzysta się siatek centylowych opracowanych w 1999 roku przez Iwonę Palczewską i Zofię Niedźwiecką w Zakładzie Rozwoju Dzieci i Młodzieży Instytutu Matki i Dziecka na podstawie badań na grupie około 600 dzieci pochodzących z Warszawy. Alternatywą dla nich są siatki centylowe stworzone w oparciu o dane zebrane przez WHO przez Instytut Matki i Dziecka.

 

Jak używać kalkulatora przyrostu wagi i wzrostu niemowlaka?

Aby skorzystać z kalkulatora, należy podać aktualną wagę i wzrost dziecka. Najczęściej niezbędne jest także wprowadzenie wagi urodzeniowej oraz tygodnia w ciąży, w którym odbył się poród (bądź określenie czy ciąża była donoszona, czy też poród nastąpił przedwcześnie). Następnie trzeba odczytać wykres z siatki centylowej.

Za normę przyjmuje się wartości pomiędzy 3. a 97. centylem. Jeśli dziecko znajduje się powyżej 97. centyla lub poniżej 3. centyla (na polskich siatkach), oznacza to, że jego wzrost oraz masa ciała są zbyt duże lub za małe w stosunku do wieku. Wówczas niezbędne jest pilne skonsultowanie się z pediatrą i znalezienie przyczyny takiego stanu. Prawdopodobnie lekarz zleci wówczas wykonanie badań specjalistycznych. Jeżeli natomiast maluch jest pomiędzy 3. a 10. centylem lub 90. a 97. centylem, trzeba je obserwować i monitorować jego rozwój fizyczny (warto również porozmawiać ze specjalistą).

Waga i wzrost niemowlaka – kiedy trzeba być czujnym?

Siatki centylowe są najlepszą znaną metodą oceny rozwoju fizycznego i stanu odżywienia niemowląt. Trzeba oczywiście mieć na uwadze fakt, że każdy berbeć rozwija się w swoim tempie, jednak pewne sytuacje powinny zaniepokoić rodziców i skłonić do wizyty u lekarza. Są to:

  • wspomniane powyżej „wypadnięcie” poza normę na siatkach centylowych,
  • różnica 2 (lub więcej) kanałów centylowych między masą ciała a wzrostem,
  • sytuacja, gdy wykres kolejnych pomiarów zmienia 2 kanały centylowe.

Bibliografia:

  1. https://holsamed.pl/dziecko-nie-rosnie-to-moze-byc-niedobor-hormonu-wzrostu/ [dostęp:] 13.09.2023
  2. https://www.genetyczne.pl/choroby-genetyczne/dlaczego-moje-dziecko-nie-rosnie/ [dostęp:] 13.09.2023
  3. https://www.mjakmama24.pl/dziecko/starsze-dziecko/wzrost-dziecka-do-jakiego-wieku-sie-rosnie-aa-CKEP-ctmv-8hcy.html - Blachowska, specjalistka chorób dziecięcych [dostęp:] 13.09.2023
  4. Mrzygłód, Wpływ odżywiania matki na rozwój płodu, Problemy higieny i epidemiologii, 2007, 88(4)
  5. https://www.sciencedaily.com/releases/2022/04/220426101645.htm [dostęp:] 13.09.2023
  6. Standardy WHO rozwoju fizycznego dzieci 0-5 lat, https://imid.med.pl/images/do-pobrania/Siatki_0-5_lat_WHO.pdf, [dostęp:] 27.06.2023.
  7. Kułaga i in., Siatki centylowe dla oceny wzrastania i stanu odżywienia polskich dzieci i młodzieży od urodzenia do 18 roku życia, „Standardy Medyczne. Pediatria” 2015, t. 12, s. 119–135.
  8. Jaczewska, Siatki centylowe, czyli jak ocenić rozwój fizyczny dziecka, https://mamaginekolog.pl/dziecko/rozwoj-dziecka/siatki-centylowe/, [dostęp:] 27.06.2023.
  9. Bieńko, Siatki centylowe, czyli ocena rozwoju fizycznego i stanu odżywienia dziecka, https://ncez.pzh.gov.pl/dzieci-i-mlodziez/siatki-centylowe-czyli-ocena-rozwoju-fizycznego-i-stanu-odzywienia-dziecka/, [dostęp:] 27.06.2023.
Powrót do listy artykułów