Suplementy dla ciężarnej: DHA, kwas foliowy, jod – czy coś jeszcze?

4/07/2022


  • Dieta przyszłej mamy
  • Zdrowie

Obecnie ciężarne kobiety są coraz bardziej świadome tego, w jak wyjątkowym okresie swojego życia się znajdują. Większość z nich doskonale zdaje sobie sprawę, że jest to czas, w którym powinny szczególnie o siebie zadbać. Co zrobić, aby dostarczyć organizmowi wszystkich substancji niezbędnych do urodzenia zdrowego maluszka? Na co powinna zwracać uwagę każda ciężarna kobieta?

Witaminy w ciąży - ważna jest przede wszystkim dieta

Dbanie o siebie w ciąży to w szczególności stosowanie zdrowej, zbilansowanej diety dostarczającej wszystkich potrzebnych składników odżywczych. Jak powinien wyglądać idealny jadłospis ciężarnej? Przyszła mama musi zrezygnować z żywności wysokoprzetworzonej, napojów gazowanych oraz oczywiście z alkoholu. Powinna unikać także spożywania surowego mięsa i ryb, jajek oraz niepasteryzowanego mleka. W ciąży warto ograniczyć słodycze, potrawy smażone w głębokim tłuszczu oraz dania zawierające dużą ilość sodu.

Dieta ciężarnych musi też dostarczać witamin i składników odżywczych niezbędnych do zachowania pełni zdrowia przez przyszłą mamę oraz prawidłowego rozwoju płodu. Wśród nich najistotniejsze są kwas foliowy, DHA, jod, witamina D. W jakich produktach można je znaleźć?

  • Kwas foliowy – występuje m.in. w warzywach zielonych, np. sałacie, szpinaku, brokułach, kapuście, szparagach, bobie, a także w burakach, pomidorach, cytrusach, nasionach i orzechach.
  • DHA – ten wielonienasycony kwas tłuszczowy z grupy kwasów omega-3 znajduje się głównie w tłustych rybach morskich, olejach roślinnych, przede wszystkim w oleju lnianym, algach, orzechach włoskich, siemieniu lnianym.
  • Jod – jego źródłami są głównie: białe ryby morskie, owoce morza, algi i wodorosty, zielone warzywa (np. brokuły), orzechy laskowe.
  • Witamina D – najwięcej można znaleźć jej w ciemnej czekoladzie, rybach, żółtku jaj oraz w płatkach owsianych.

Suplementy dla ciężarnej

W ciąży znacznie wzrasta zapotrzebowanie na witaminy i składniki odżywcze. Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników (PTGiP) w rekomendacjach dotyczących suplementacji u kobiet ciężarnych wskazuje na zasadność przyjmowania przez ciężarne preparatów zawierających 4 substancje czynne: kwas foliowy, witaminę D3, kwas DHA oraz jod.

Suplementem zawierającym wszystkie zalecane składniki w odpowiednich ilościach jest MamaDHA Premium+.

DHA

Należy do grupy kwasów tłuszczowych omega-3. Spożywanie kwasu dokozaheksaenowego (DHA) przez matkę wspomaga prawidłowy rozwój mózgu u płodu i niemowląt karmionych piersią. Jego korzystne działanie występuje w przypadku spożywania 200 mg DHA dziennie ponad zalecane dzienne spożycie kwasów tłuszczowych omega-3 dla dorosłych, tj.: 250 mg DHA i kwasu eikozapentaenowego (EPA). PTGiP rekomenduje suplementację co najmniej 200 mg DHA dziennie u wszystkich ciężarnych, a u kobiet spożywających małe ilości ryb w ciąży i okresie przedkoncepcyjnym zaleca rozważenie stosowania większych dawek DHA.

Kwas foliowy

Kwas foliowy (witamina B9) jest jedną z najbardziej znanych substancji niezbędnych przyszłym mamom. Powinien znaleźć się w diecie nie tylko na czas ciąży, ale również na długo przed nią – najlepiej nawet przez cały okres rozrodczy kobiety. Uzupełniające spożycie kwasu foliowego zwiększa poziom folianów u matki – ich niski poziom jest czynnikiem ryzyka rozwoju wad cewy nerwowej u rozwijającego się płodu. Korzystny efekt występuje w przypadku codziennego uzupełniającego spożycia dawki wynoszącej 0,4 mg kwasu foliowego przez co najmniej jeden miesiąc przed poczęciem i maksymalnie trzy miesiące po poczęciu.

Jod

Jod jest kolejnym ważnym pierwiastkiem, który należy przyjmować w ciąży. Ma ogromne znaczenie dla prawidłowej syntezy hormonów tarczycy. Warto wiedzieć, że zapotrzebowanie na jod podczas ciąży zawsze wzrasta, ponieważ musi go wystarczyć zarówno dla matki, jak i dla dziecka.

Witamina D3

Do niezwykle istotnych witamin dla kobiet w ciąży zalicza się również witamina D3 (cholekalcyferol). Jest potrzebna do prawidłowego wzrostu i rozwoju kości u dzieci, a dodatkowo pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego i bierze udział w podziale komórek.

Żelazo

Suplementowanie żelaza nie jest zalecane ciężarnym rutynowo. Przyjmowanie preparatów z żelazem poleca się tylko tym kobietom, u których występuje niedokrwistość. O konieczności przyjmowania tego pierwiastka podczas ciąży zawsze decyduje lekarz (w Europie anemia występuje u około 10% kobiet w wieku rozrodczym). Sytuacja wygląda podobnie w przypadku kobiet spodziewających się dziecka.

 

Źródła:

  1. Zimmer, P. Sieroszewski, P. Oszukowski i in., Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników dotyczące suplementacji u kobiet ciężarnych, „Ginekologia i Perinatologia Praktyczna” 2020, t. 5, nr 4, s. 170–181.
  2. Ehmke vel Emczyńska-Seliga, Dieta kobiety ciężarnej w świetle zaleceń międzynarodowych, Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej [online], https://ncez.pzh.gov.pl/ciaza-i-macierzynstwo/dieta-kobiety-ciezarnej-w-swietle-zalecen-miedzynarodowych/, [dostęp:] 29.06.2022.

Powrót do listy artykułów