14. tydzień ciąży – zmiany, USG, brzuch

17/12/2021


  • Ciąża

Wejście w 14. tydzień ciąży oznacza rozpoczęcie II trymestru, a co za tym idzie – koniec z nudnościami oraz z innymi przykrymi dolegliwościami, które towarzyszą wielu kobietom w tym stanie. Oprócz lepszego samopoczucia wracają także energia i siły, co sprzyja zwiększonej aktywności przyszłej mamy. Należy jednak pamiętać o tym, aby regularnie i efektywnie odpoczywać w ciągu dnia. Rozwój płodu postępuje bardzo szybko; dziecko swoim wyglądem zaczyna już przypominać noworodka. Jego ruchy są intensywne, jednak rzadko odczuwalne – to zmieni się już w przeciągu najbliższych tygodni.

Spis treści:

14. tydzień ciąży - ktróry to miesiąc?

Czas trwania ciąży zwykle określany jest przy pomocy tygodni, zwłaszcza przez lekarzy. Jednak większość rodziców, a także osób trzecich, posługuje się większą jednostką czasu – miesiącem. 14. tydzień ciąży to początek II trymestru, czyli czwarty miesiąc ciąży. Przez wiele osób jest uznawany za bardzo przyjemny etap w całym okresie oczekiwania na dziecko, choć zdarza się, że i w tej fazie przyszła mama odczuwa pewne dolegliwości. Mogą pojawiać się problemy ze snem, obrzęki kończyn dolnych, ból pleców, nocne skurcze łydek, a także zwiększone parcie na pęcherz. Jednak, na skutek procesów hormonalnych zachodzących w organizmie kobiety, pojawiają się również pozytywne zmiany, na przykład w postaci znacznej poprawy stanu włosów i cery.

Rozwój dziecka w 14. tygodniu ciąży

14. tydzień ciąży to czas, gdy dziecko mierzy już około 9 centymetrów, zaś jego waga wynosi od 25 do 40 gramów. Rozwija się bardzo szybko, rosną wszystkie narządy wewnętrzne, zmieniają się rysy twarzy, pojawiają się brwi i rzęsy, a tarczyca rozpoczyna wydzielanie hormonów. Zaczynają się zmieniać proporcje dziecka, u którego do tej pory głowa zdecydowanie dominowała nad resztą ciała. W macicy znajduje się w pełni wykształcone łożysko, odpowiedzialne za funkcje ochronne, odżywcze, hormonalne i wydalnicze. Płód wykazuje wzmożoną aktywność, co pomaga w prawidłowym rozwijaniu się układu kostno-mięśniowego. Te ruchy jednak zazwyczaj nie są jeszcze wyczuwalne ze względu na dużą ilość miejsca w macicy, choć wieloródki (rzadko) mogą już zacząć odczuwać pierwsze kopniaki. Dziecko na tym etapie ciąży potrafi także ssać swój kciuk, połykać wody płodowe, a także przedstawiać pełną gamę swoich min. Na jego ciele pojawia się tak zwane lanugo, czyli meszek płodowy, który zniknie około 26. tygodnia ciąży, choć czasem utrzymuje się nawet u noworodka. Owłosienie pojawia się na całym ciele, ogrzewając je i chroniąc przed środowiskiem wodnym, w którym przebywa. W tym czasie kształtują się także narządy płciowe oraz rozwija się aparat słuchowy.

Zmiany w kobiecym ciele

Przez cały okres ciąży zarówno samopoczucie, jak i wygląd kobiety stale się zmienia. W 14. tygodniu brzuch może powoli stawać się widoczny, choć nie u każdej kobiety. Rozciągające się mięśnie mogą powodować rwące uczucie w okolicy pachwin i miednicy. W ten sposób dziecko będzie miało wystarczająco miejsca, aby móc się rozwijać. W tym momencie rośnie też macica – waży około 250 gramów, zaś drugie tyle waży znajdujący się w niej płyn owodniowy. Na skutek tego pojawia się ucisk na inne narządy, między innymi na pęcherz, co powoduje częstsze wizyty w toalecie. Mogą pojawić się również gęstsze i bardziej obfite upławy, co ma związek z wydzielaniem hormonów. Zdarza się, że pojawiają się także krwotoki z nosa, które mają związek z mocniejszym ukrwieniem błon śluzowych. Mogą zacząć pojawiać się obrzęki nóg, a nawet żylaki. Warto konsultować takie objawy z lekarzem, choć może to być wyłącznie „zasługa” genów. Będąc w ciąży należy pamiętać również o odpowiednim ubiorze, w tym o dobrze dobranej bieliźnie. Brzuch nie powinien być uciskany przez materiał czy gumkę, a przyszła mama powinna czuć się wygodnie i komfortowo.

Waga kobiety w 14. tygodniu ciąży zaczyna rosnąć, co jest naturalne. Ważne jednak, aby zadbać o prawidłowe, zdrowe odżywianie i unikać pustych kalorii, które mogą przyczynić się do pojawienia się cukrzycy ciążowej. Należy zwracać uwagę na dostarczanie odpowiedniej ilości wszystkich składników odżywczych i witamin, które są niezbędne zarówno mamie, jak i dziecku. Bardzo ważną rolę pełni w tym przypadku między innymi witamina D. Zapotrzebowanie na witaminę D u kobiet w ciąży jest większe. W razie niedoboru tej substancji powinna być ona suplementowana. Jednym z suplementów diety zawierającym rekomendowane ilości witaminy D jest MamaDHA Premium+, który zawiera również DHA, kwas foliowy oraz jod.

Jakie badania należy wykonać w 14. tygodniu ciąży?

Przez cały czas trwania ciąży należy regularnie wykonywać badania, które pozwolą na zminimalizowanie ryzyka powikłań mogących wystąpić podczas ciąży lub porodu. Do końca 14. tygodnia ciąży warto wykonać USG genetyczne, umożliwiające określenie ryzyka aberracji chromosomalnych. W tym okresie dobrze jest również zrobić badanie ogólne moczu, morfologię krwi, a także cytologię.

Badanie USG w 14. tygodniu ciąży może, choć nie musi, pozwolić na rozpoznanie płci dziecka. W większości przypadków możliwe jest to jednak dopiero około 16. tygodnia.

Na podstawie:

  • Heidi Murkoff, W oczekiwaniu na dziecko, 2010, strony 170–186.
  • Heather Welford, Do startu, gotowi, dziecko, 2004, strony 20–21.
  • ttps://parenting.pl/14-tydzien-ciazy (dostęp: 26.03.2021).
  • https://www.pbkm.pl/pregnancy-zone-2/kalendarz-ciazy/14-tydzien-ciazy-rozwoj-dziecka-i-samopoczucie-mamy (dostęp: 2.07.2020).

PRZEBIEG CIĄŻY
Zobacz też:

Powrót do listy artykułów