15. tydzień ciąży – zmiany, USG, brzuch

17/12/2021


  • Ciąża

Od 15. tygodnia ciąży dziecko systematycznie zaczyna ssać kciuk. Płód jest już na tyle duży, że ciąża zaczyna być widoczna dla osób postronnych. Dziecko wyczuwa już nastrój matki. Zobacz, jak w 15. tygodniu ciąży rozwija się Twoje dziecko.

Spis treści:

Rozwój płodu w 15. tygodniu ciąży

15. tydzień ciąży to czas, gdy niemal cała powierzchnia ciała płodu jest wrażliwa na dotyk. Nie dotyczy to górnej i bocznej części głowy. Chroni to dziecko podczas porodu przed silnym odczuwaniem ucisku. Zauważa się też reakcję dziecka na zmiany ciśnienia wód płodowych, pod wpływem których płód zwija się i obraca. W 15. tygodniu ciąży badacze dostrzegają także istotną aktywność mózgową u dziecka. Jego płuca wypełnione są płynem, ale można zaobserwować już na tym etapie ruchy oddechowe. Na tym poziomie rozwoju płodu łożysko odpowiada za regulację poszczególnych funkcji życiowych, opartych jeszcze o narządy mamy. W przyszłości, gdy dziecko przyjdzie na świat, zostaną one przekazane jego płucom, nerkom, jelitom oraz gruczołom dokrewnym.

W 15. tygodniu ciąży niemal wszystkie kości dziecka są zmineralizowane. Gruczoły dokrewne – tarczyca i trzustka – intensywnie pracują. Przez przezroczystą i cienką skórę płodu można dostrzec bijące serce, a także naczynia krwionośne.

Dziecko rośnie, jednak wolniej przybiera na wadze. Mierzy ponad 10 centymetrów oraz waży około 70 gramów. Jego nogi stają się dłuższe od rąk. Dziecku zaczynają rosnąć włosy. W 15. tygodniu ciąży w dole pleców i na pośladkach zaczyna pojawiać się brązowa tkanka tłuszczowa, charakterystyczna dla życia płodowego.

Zaczynają formować się kubki smakowe dziecka, które w pełni ukształtują się około 20. tygodnia ciąży. Dzięki nim dziecko może wyczuwać zmieniający się smak wód.

Co można dostrzec na USG w 15. tygodniu ciąży?

15. tydzień ciąży to czas, gdy na USG można zaobserwować, jak płód zaciska dłonie w pięści. Na USG dostrzeżesz ruchy dziecka, a także zobaczysz, jak się przeciąga, a w zależności od możliwości sprzętu widać, jak robi różne miny. Ruchy dziecka są bardziej intensywne, choć mama raczej jeszcze ich nie wyczuwa. Lekarz może spróbować dostrzec płeć Twojego dziecka, ale pamiętaj, że czas na ostateczne potwierdzenie płci przyjdzie w kolejnych tygodniach.

Od 15. tygodnia ciąży możesz już wykonać nieinwazyjne badanie prenatalne, tak zwany test potrójny, który ma na celu wykrycie ryzyka wystąpienia u płodu wad, na przykład zespołu Downa czy też zespołu Edwardsa. Takie badanie opiera się na pobraniu od kobiety krwi w niewielkiej ilości i analizie biochemicznej próbki i nie jest rutynowo stosowane; zalecane jest między innymi w sytuacji, gdy z jakiegoś powodu do 14. tygodnia ciąży nie wykonano testu PAPP-A.

W 15. tygodniu na USG 3D można zobaczyć strukturę powierzchniową, twarzoczaszkę oraz ocenić budowę kończyn i serca.

Samopoczucie kobiety

W 15. tygodniu ciąży brzuch kobiety zaczyna się zaokrąglać. Na tym etapie rozwoju możesz ręką wyczuć swoją rosnącą macicę. Wystarczy, że na brzuchu pomiędzy spojeniem łonowym a pępkiem położysz rękę. Jeżeli wyczujesz twardą wypukłość, to będzie to Twoja macica. W 15. tygodniu ciąży na Twoich piersiach mogą pojawić się widoczne naczynia żylne. Wskutek działania estrogenu poszerzają się one, przez co na tej części ciała można dostrzec ich sploty. Mogą zacząć pojawiać się rozstępy, które możesz zmniejszyć, stosując odpowiednie kremy czy balsamy. Jednakże obecność rozstępów w ciąży jest uwarunkowana przede wszystkim genami, dlatego czasem stosowanie preparatów przeciwko nim może nie być skuteczne.

Możesz także zauważyć zwiększony apetyt. Twój organizm potrzebuje teraz jeszcze więcej witamin i kalorii, by dziecko mogło zdrowo rosnąć. W Twojej pochwie pojawia się więcej wydzieliny, której celem jest między innymi ochrona rozwijającego się płodu przed zakażeniami. Twoja pochwa jest też lepiej ukrwiona, a srom może być nieco obrzęknięty, co wynika z toczących się właśnie w Twoim organizmie zmian hormonalnych.

Na tym etapie ciąży dziecko potrafi wyczuwać już nastrój matki, dlatego teraz tym bardziej dbaj o swoje samopoczucie i o to, by się nie stresować. W tym czasie możesz odczuwać większe libido, bezsenność, a także poprawę kondycji włosów oraz paznokci.

Pamiętaj o zdrowym stylu życia

Niezależnie od tego, który to miesiąc ciąży, powinnaś dbać o swój stan zdrowia. Odżywiaj się zdrowo. Niech Twoja dieta będzie zrównoważona. Pij regularnie wodę. Nie zapominaj także o kwasie foliowym i witaminie D w ciąży . Znajdziesz je w suplemencie diety MamaDHA Premium+.

Ciąża to czas, gdy kobieta oczekuje na przyjście na świat swojego dziecka. To okres szczególny, pełen emocjonalnych chwil, trudów, trosk, ale też radości. Warto zachować ten czas w pamięci. Dbaj o siebie przez całą ciążę, a także przed planowanym zajściem w ciążę.

Na podstawie:

  1. Kate Marple, 15 weeks pregnant, https://www.babycenter.com/pregnancy/week-by-week/15-weeks-pregnant (dostęp: 13.04.2021).
  2. Ewelina Stefanowicz, Suplementacja witaminy D u kobiet w ciąży, https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/przebiegciazy/61928,suplementacja-witaminy-d-u-kobiet-w-ciazy (dostęp: 19.07.2021).
  3. Zofia Kończewska-Murdzek, Maria Murdzek-Wierzbicka, Rozwój dziecka w łonie matki, „Kwartalnik Naukowy Fides et Ratio” 29, 2017, nr 1.

PRZEBIEG CIĄŻY
Zobacz też:

Powrót do listy artykułów