24. tydzień ciąży – USG, brzuch, waga dziecka

16/02/2022


  • Ciąża

24. tydzień ciąży to kolejny tydzień niesamowitych przemian Twojego maluszka. Przed nim jednak wciąż jeszcze długa droga. Zanim wreszcie się spotkacie, musi wydarzyć się kilka istotnych rzeczy. Na przykład muszą rozwinąć się płuca czy pojawić się włosy na głowie. Jak kształtuje się płód w 24. tygodniu ciąży?

Spis treści:

24. tydzień – co dzieje się na tym etapie rozwoju płodu?

24. tydzień ciąży to końcówka drugiego trymestru, kiedy to bardzo intensywnie rozwija się mózg oraz zmysł dotyku. Na tym etapie rozwoju płód zaczyna czuć także ból. Skóra Twojego maluszka przestaje już być przezroczysta. Wpływ na to ma odkładana podskórnie tkanka tłuszczowa. W 24. tygodniu ciąży – mimo że powieki dziecka są nadal zamknięte – odróżnia ono już ciemność od światła. Można zaobserwować u niego szybkie ruchy w pełni rozwiniętych gałek ocznych. Jego język już się rozwinął. Kształtują się też kubki smakowe oraz gruczoły potowe. Na głowie dziecka zaczynają pojawiać się włosy.

U żeńskich płodów jajniki i macica są już na swoim miejscu. Natomiast u płodów płci męskiej dobiega końca pierwszy etap zstępowania jąder w jamie brzusznej. Całkowity proces zakończy się dopiero około 35. tygodnia ciąży. 24. tydzień to również etap dalszego rozwoju białych krwinek, a także płuc i pęcherzyków płucnych. W płucach zaczyna się wytwarzać surfaktant, który umożliwi dziecku oddychanie, gdy pojawi się na świecie.

Czy dziecko przeżyje poród w 24. tygodniu ciąży?

Waga dziecka wynosi teraz już około 600 gramów, a długość jego ciała – około 30 centymetrów. Osiągnięte wymiary i waga dziecka, a także rozwój poszczególnych narządów w jego organizmie stwarzają mu możliwość przeżycia z odpowiednim wsparciem medycznym. Dokonujący się aktualnie postęp w opiece neonatologicznej pozwala ratować coraz młodsze dzieci.

Płód nie potrafi oddychać samodzielnie, jego układ pokarmowy i kwestie termoregulacji nie zostały jeszcze do końca rozwinięte. Wcześniaki nie mają zdolności utrzymania stałej ciepłoty ciała i między innymi z tego powodu muszą znaleźć się w inkubatorze.

Według aktualnych publikacji długość szyjki macicy to najbardziej czuły wskaźnik ryzyka przedwczesnego porodu. U ciężarnej, której szyjka macicy ma mniej niż 25 milimetrów, ryzyko przedwczesnego porodu zwiększone jest nawet o 50 procent.

Jak porusza się dziecko w 24. tygodniu ciąży?

Płód jest już na tyle duży, że na tym etapie może zacząć uciskać nerwy i narządy mamy. Zwykle prowadzi to do dolegliwości bólowych w okolicach kręgosłupa oraz problemów z parciem na pęcherz, które przeważnie ulegają nasileniu w 3. trymestrze.

Można obserwować wzmożone ruchy dziecka, polegające na zginaniu głowy ku przodowi oraz na ssaniu. 24. tydzień ciąży to czas, gdy zaczynają się wyodrębniać okresy snu i czuwania u płodu. Gdy płód jest aktywny, mama może odczuwać zmiany ułożenia dziecka.

Ponieważ płód rozpoznaje już głos mamy, może reagować na niego emocjonalnie poprzez ruchy w łonie.

USG i inne badania w 24. tygodniu ciąży

Na tym etapie ciąży wiele narządów dziecka zaczyna już pracować. W okresie tym lekarze często zalecają, by przeprowadzić kontrolne badanie USG. Ma ono na celu upewnienie się, że z dzieckiem wszystko w porządku.

Dodatkowo, jak stanowi Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej, kobieta między 24. a 26. tygodniem ciąży powinna wykonać doustny test obciążenia glukozą (OGTT), czyli badanie stężenia glukozy we krwi po doustnym podaniu 75 gramów glukozy.

Samopoczucie mamy w 24. tygodniu ciąży

Brzuch ciężarnej staje się zaokrąglony. Dno macicy już sięga pępka, co jest zarysowane na brzuchu. Najbardziej korzystną pozycją do spania, jaką mama może przyjąć, jest leżenie na lewym boku. Bóle kręgosłupa i parcie na pęcherz stają się intensywniejsze.

Mama powinna w dalszym ciągu o siebie dbać. Odpowiednia aktywność fizyczna, spacery, oszczędzanie się, zdrowa dieta oraz prawidłowa suplementacja to standard, który jest niezbędny, by zredukować ryzyko przedwczesnego porodu.

Witamina D w czasie ciąży jest niezwykle istotna i w razie niedoborów należy ją uzupełniać. Witamina D jest dostępna wraz z innymi ważnymi składnikami, takimi jak kwas foliowy i jod, w suplemencie diety MamaDHA Premium+. Witamina D bierze udział w procesie podziału komórek, pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego i mięśni.

Dzienne zapotrzebowanie ciężarnej na witaminę D to 1500–2000 UI. W przypadku kobiet z otyłością dawkę tę można zwiększyć nawet do 4000 UI. Nie wykazano negatywnego działania takiej ilości witaminy D na płód, choć ryzyko pojawia się już po przekroczeniu 4000 UI dziennie. Przed użyciem należy jednak skonsultować się z lekarzem.

24. tydzień ciąży to końcówka drugiego trymestru. Do porodu pozostało już niewiele, dlatego mama musi zmobilizować wszystkie siły i nadal dbać o odpowiednią suplementację.

Na podstawie:

  1. A. Bacz, Przebieg ciąży: od 13. do 40. tygodnia, Medycyna Praktyczna (portal), https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/przebiegciazy/63089,przebieg-ciazy-od-13-do-40-tygodnia (dostęp: 20.02.2017).
  2. M. Dębska, Badanie ultrasonograficzne w drugim trymestrze ciąży, „Ginekologia po dyplomie” 2010, nr 2, s. 25–35.
  3. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 16 sierpnia 2018 r. w sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej, Dz.U. 2018, poz. 1756, https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20180001756.
  4. E. Stefanowicz, Suplementacja witaminy D u kobiet w ciąży, Medycyna Praktyczna (portal), https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/przebiegciazy/61928,suplementacja-witaminy-d-u-kobiet-w-ciazy   (dostęp: 19.07.2021).
  5. M. Napiórkowska-Orkisz, J. Olszewska, Postawy rodziców i pracowników ochrony zdrowia wobec noworodków urodzonych na granicy zdolności życiowych, „Polski Przegląd Nauk o Zdrowiu” 1 (50) 2017, s. 91–96.
  6. M. Rutkowska, Noworodek skrajnie niedojrzały między życiem a śmiercią: granice medycznej interwencji, „Etyka” 49, 2014, s. 41–58.

PRZEBIEG CIĄŻY
Zobacz też:

Powrót do listy artykułów