29. tydzień ciąży – USG, brzuch, ruchy, waga i ułożenie dziecka

19/04/2022


  • Ciąża

Dwudziesty dziewiąty tydzień ciąży to 7. miesiąc rozwoju dziecka w łonie matki. Maluch rośnie i przybiera na wadze, co może mieć odzwierciedlenie zarówno w masie ciała mamy, jak i obwodzie brzucha. Co jeszcze dzieje się w na tym etapie ciąży?

Spis treści:

29. tydzień ciąży – wielkość dziecka

Oczywiście każda ciąża przebiega nieco inaczej, a każde dziecko rośnie w swoim tempie. Jednak dane pochodzące z różnych źródeł naukowych, takich jak National Health Service czy WHO, wskazują, że w 29. tygodniu ciąży dziecko może osiągnąć długość około 38–40 cm.

Powyższe źródła podają również orientacyjną wagę dziecka i w tym przypadku są bardziej zgodne. Wskazują, że na tym etapie ciąży maluch waży ok. 1200–1300 gramów. Mając na uwadze fakt, że najczęściej waga urodzeniowa noworodka w Polsce mieści się w przedziale 3000–3499 gramów, można spodziewać się zwiększenia masy ciała dziecka w kolejnych tygodniach ciąży.

29. tydzień ciąży – rozwój płodu

Za przyrost wagi dziecka, jaki następuje już w trakcie 29. tygodnia ciąży, odpowiada m.in. stopniowo rosnąca tkanka tłuszczowa. Skóra dziecka zaczyna się wygładzać, może także zacząć zanikać lanugo, czyli meszek płodowy, pokrywający wcześniej skórę malucha. W tym czasie na obrazie USG dziecko wygląda już bardzo podobnie do typowego wyobrażenia noworodka. Jak określiła to Kaz Cooke, autorka książki „Ciężarówką przez 9 miesięcy. Przewodnik po ciąży i okolicach”, płód wygląda w tym momencie już bardzo „dzidziusiowo” i nabiera krąglejszych kształtów.

Dynamicznie rozwija się również układ nerwowy. Na przykład doktorzy Katarzyna Kosińska-Kaczyńska i Mirosław Wielgoś z Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego twierdzą w swoich publikacjach, że w tym momencie dziecko jest zdolne do odczuwania bólu. Rozwój płodu jest już na tyle zaawansowany, że maluch ma zmysł węchu i potrafi całkowicie otworzyć oczy.

29. tydzień ciąży – zmiany w ciele mamy

Chociaż brzuch mamy rośnie, miejsca dla dynamicznie rozwijającego się dziecka jest w środku coraz mniej. Dlatego przyszła mama może nieco rzadziej i nieco inaczej zacząć odczuwać ruchy płodu. Ułożenie dziecka na tym etapie ciąży w dalszym ciągu jest dowolne, ale najczęściej dziecko przyjmuje pozycję główką do góry.

National Health Service wymienia dolegliwości, jakie może odczuwać mama w 29. tygodniu ciąży. Wśród nich znajdziemy m.in.:

  • problemy ze snem,
  • obrzęk różnych części ciała,
  • bóle głowy i pleców,
  • uczucie gorąca,
  • zawroty głowy,
  • infekcje układu moczowego,
  • krwawiące dziąsła.

Do dolegliwości zalicza się także trudności z wzięciem głębszego oddechu. Wynika to z faktu, że malec uciska na przeponę. Tej dolegliwości może towarzyszyć również ból w żebrach, dlatego nie zaleca się podejmowania intensywnej aktywności fizycznej w tym okresie. Nie oznacza to jednak, że objawy te muszą wystąpić u każdej kobiety. Może się nawet zdarzyć, że mama nie doświadczy tych samych dolegliwości w przypadku kolejnej ciąży.

29. tydzień ciąży – na co zwrócić uwagę

Dwudziesty dziewiąty tydzień ciąży nie wiąże się z koniecznością przeprowadzenia któregoś z badań USG. Do zalecanych badań (w zależności od tego, czy były wykonywane wcześniej), zaliczamy morfologię krwi i badanie wysokości dna macicy. Jest to również odpowiedni czas, aby rejestrować ruchy płodu: 1–2 razy dziennie. Jedną z metod sprawdzania aktywności płodu jest liczenie do 10. W przypadku gdy w ciągu 2 godzin zarejestrujemy mniej niż 10 ruchów płodu, jest to wskazówka, by skontaktować się z lekarzem. Jednocześnie, jak zauważa autorka wyżej wymienionej książki, co najmniej tak samo istotne jak dokładne liczenie ruchów jest obserwowanie ich charakteru i częstotliwości.

Podobnie jak w przypadku poprzednich tygodni ciąży mama koniecznie powinna zwracać szczególną uwagę na swoją dietę. Należy dbać o odpowiednią podaż składników mineralnych i witamin. Wśród nich istotną rolę odgrywa witamina D, dlatego zaleca się suplementację witaminy D w czasie ciąży. Jedną z opcji jest m.in. suplement diety MamaDHA Premium+, który zawiera odpowiednio dobraną kompozycję witamin i minerałów, a także witaminę D w ilości 2000 j.m.

Na podstawie:

  1. Z. Kończewska-Murdzek, M. Murdzek-Wierzbicka, Rozwój dziecka w łonie matki, (w:) Kwartalnik Naukowy Fides et Ratio, 29, 2017, nr 1
  2. K. Kosińska-Kaczyńska, M. Wielgoś, Czy płód może odczuwać ból?, (w:) Ginekologia Polska, 2011, 82, ss. 133–136.
  3. Tabela: Urodzenia żywe w 2019 r. według wagi noworodka przy urodzeniu i województw (w:) Główny Urząd Statystyczny, Rocznik Demograficzny, Warszawa 2020
  4. https: //www.nhs.uk/start4life/pregnancy/week-by-week/3rd-trimester/week-29/, dostęp 11.03.2022 r.

PRZEBIEG CIĄŻY
Zobacz też:

Powrót do listy artykułów