5. tydzień ciąży - objawy, rozwój płodu, USG

30/07/2021


  • Ciąża

5. tydzień ciąży – czas pierwszych objawów ciąży 

W 5. tygodniu ciąży kobieta jest już w stanie rozpoznać, że spodziewa się dziecka, ponieważ termin miesiączki – niezależnie od tego, jak długi jest cykl menstruacyjny – właśnie minął. Ciężarnej zaczynają doskwierać bóle piersi, a także nudności, czasem powodujące wymioty. Objawy ciąży stają się bardziej wyraźne. Mogą pojawiać się o każdej porze dnia, u większości kobiet występują jednak rano.

Należy pamiętać, że w tym okresie może pojawić się również drobne krwawienie związane z implantacją zarodka właśnie w terminie spodziewanej miesiączki. Krwawienie to różni się nieco od tego wynikającego z cyklu – jest o wiele mniej obfite. Dlatego przyszła mama zorientuje się, że coś z jej „okresem” jest nie tak. 5. tydzień ciąży to czas, gdy standardowy test ciążowy z apteki (badanie moczu) wykryje ciążę. Aby uniknąć fałszywie negatywnego wyniku, test ciążowy najlepiej wykonać rano, gdy stężenie hormonu ciążowego – gonadotropiny kosmówkowej – jest w moczu najwyższe.

5. tygodzien ciąży  - co widać na USG? 

5. tydzień ciąży to praktycznie początek rozwoju twojego dziecka. Zarodek jest już zwykle dostrzegalny na USG, ale ma tylko 1 milimetr. Co ciekawe, zarodek będzie teraz rósł intensywnie, około 1,1–1,8 milimetra na dobę.

5. tydzień to czas, gdy rozwijają się trzy tak zwane listki zarodkowe: ektoderma, mezoderma i endoderma. Stanowią one podstawę organów twojego malucha, które rozwiną się w przyszłości. W 5. tygodniu ciążytworzy się również trofoblast, będący materiałem do powstania łożyska.

Pod koniec 5. tygodnia ciąży na USG można dostrzec pęcherzyk żółtkowy oraz echo zarodka. W tym okresie nie ma mowy o tym, by zobaczyć bijące serce na monitorze. Jeśli do tego dojdzie, oznacza to, że zarodek jest starszy. Czynność serca płodu na tego rodzaju badaniu można zauważyć najszybciej w 6. tygodniu ciąży.

Dieta w 5. tygodniu ciąży 

W 5. tygodniu ciąży może zmienić się apetyt kobiety ciężarnej. Niektórym paniom wiele pokarmów przestaje zwyczajnie smakować i w efekcie spożywają mniej jedzenia. Inne natomiast mają ochotę jeść więcej. Przyszła mama powinna pamiętać o zdrowym odżywianiu zarówno przez całą ciążę, jak i w okresie tuż przed zajściem w nią. Dieta dla ciężarnej  powinna być bogata w składniki odżywcze (a nie w kalorie). Są one potrzebne do prawidłowego rozwoju płodu. Co więcej, wielu lekarzy wskazuje, że to właśnie pierwsze tygodnie ciąży mają wpływ na późniejsze zdrowie dziecka.

Ciężarna nie może zapominać o nawadnianiu organizmu. Szacuje się, że przyszła matka powinna wypijać przeciętnie trzy litry wody dziennie. Będąc w ciąży, musisz dbać o siebie bardziej niż zwykle. Wysypiaj się, odstaw wszelkie używki. Zabronione jest stosowanie alkoholu i papierosów, ponieważ mają one bardzo negatywny wpływ na płód.

Suplementacja jodem i witaminą D w 5. tygodniu ciąży

Do 20. tygodnia życia w łonie matki płód nie potrafi samodzielnie wytwarzać hormonów tarczycy. W tym zakresie jest zależny od matki. Istotna jest między innymi prawidłowa podaż jodu od samego początku ciąży. Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników zaleca [1], by dzienna suplementacja jodu u wszystkich ciężarnych bez chorób tarczycy w wywiadzie wynosiła od 150 do 200 mikrogramów.

Dieta kobiety w ciąży powinna być bogata w witaminę D.  Witamina D w ciąży  powinna być przyjmowana systematycznie. Jej stężenie we krwi w tym okresie życia kobiety powinno wynosić 30–50 nanogramów na mililitr.

MamaDHA Premium + to suplement diety dla ciężarnych, który pozwala dostarczać do organizmu wszystkie niezbędne składniki przez cały okres ciąży, a także w czasie karmienia piersią. To preparat, który zawiera kwas foliowy, witaminę D, DHA oraz jod, czyli substancje odżywcze tak bardzo potrzebne organizmowi kobiet w ciąży oraz karmiących piersią, zalecane przez ekspertów.

Na podstawie:

  • Paszkowski T., Rola witaminy D w ciąży – przegląd najnowszych doniesień, „Forum położnictwa i ginekologii” 2017, https://solderol.pl/wp-content/uploads/2020/08/Rola-wit.-D-prof.-T.Paszkowski.pdf (dostęp: 29.03.2023).
  • Drosdzol-Cop A. i inni, Suplementacja kobiet w ciąży 2020, https://www.forumginekologii.pl/artykul/suplementacja-kobiet-w-ciazy-2020 (dostęp: 29.03.2023).
  • Wierzejska R., Niedobór witaminy D u ciężarnych Polek – czy problem kończy się latem?, https://ncez.pzh.gov.pl/ciaza-i-macierzynstwo/niedobor-witaminy-d-u-ciezarnych-polek-czy-problem-konczy-sie-latem/ (dostęp: 29.03.2023).
  • Pietryga M., Toboła K., Ultrasonograficzna ocena płodu w 5.–10. tygodniu ciąży, „Ginekologia i Perinatologia Praktyczna” 2017, tom 2, nr 5, strony 193198,  https://journals.viamedica.pl/ginekologia_perinatologia_prakt/article/view/57134/43045  (dostęp: 29.03.2023).
  • Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników dotyczące suplementacji u kobiet ciężarnych opublikowane 01.07.2020, cytujące pracę Zimmer M., Sieroszewski P., Oszukowski P., et al, Polish Society of Gynecologists ard Obstetricians recommendations on supplementation in pregnancy, Ginekol Pol. 2020;91 (10), 644-653. doi: 10.5603/GP2020.0159.

PRZEBIEG CIĄŻY
Zobacz też:

Powrót do listy artykułów