3. tydzień ciąży – zmiany i rozwój zarodka

14/07/2021


Przez pierwsze tygodnie ciąży kobieta może nawet nie mieć świadomości, że w jej organizmie rozwija się nowe życie. Tymczasem to właśnie czas ciąży, w tym 3. jej tydzień, mogą być kluczowe dla całej przyszłości dziecka. Zobacz, jak zmienia się płód w tym okresie, i dowiedz się, jaki wpływ na rozwój malucha ma to, co jesz.

Pierwsze objawy ciąży

Trzeci tydzień ciąży zwykle nie wiąże się ze spektakularnymi zmianami w organizmie kobiety. Na to przyjdzie jeszcze czas. Objawy, które mogą wskazywać na ciążę, są zwykle jeszcze niedostrzegalne – przeciętnie pojawiają się około 6. tygodnia ciąży, choć jest to kwestia indywidualna. Na początku zachodzą na poziomie zmian gospodarki hormonalnej, co może przejawiać się w specyficznym samopoczuciu. Niektóre kobiety właśnie przez zmiany hormonów są w stanie zauważyć, że są w ciąży. Natomiast inne dowiadują się dopiero po kilku tygodniach. Co więcej, niekiedy zdarza się, że w pierwszych tygodniach po zapłodnieniu kobieta traci ciążę, która była jednak tak wczesna, że ciężarna nie zdawała sobie z niej sprawy. Kolejna miesiączka pojawia się w spodziewanym terminie, nie budząc żadnych podejrzeń związanych z tym, że kobieta była w ciąży.

Pamiętaj, że pierwszy trymestr jest czasem podwyższonego ryzyka poronienia. Dlatego jeżeli podejrzewasz, że jesteś w ciąży, a test wskazał wynik negatywny (gdy test jest wykonywany w początkowej fazie ciąży, może jej jeszcze nie wykrywać), pomyśl o tym, by na wszelki wypadek zrezygnować z używek, unikać stresujących sytuacji czy uprawiania ekstremalnych sportów.

3. tydzień ciąży to zwykle jeszcze nie moment na to, by wykonać typowy test ciążowy z moczu, gdyż takie testy wykrywają wyższe stężenia hCG. W większości przypadków ciąża może być wykryta najwcześniej pod koniec 3. tygodnia, najczęściej zaleca się jednak robienie testu w terminie spodziewanej miesiączki. Szybciej hCG wykrywalne jest w badaniu z krwi, wykonywanym w laboratorium. Jeżeli wynik będzie pozytywny, udaj się do lekarza, który będzie prowadził ciążę i towarzyszył Ci na każdym etapie rozwoju Twojego maluszka.

Rozwój płodu w 3. tygodniu ciąży

Ty jesteś w trzecim tygodniu ciąży, ale dla zarodka to dopiero pierwszy tydzień życia. Jak zapewne pamiętasz z lekcji biologii, potrzeba co najmniej kilku dni, by zapłodniona w jajowodzie komórka jajowa przedostała się do jamy macicy, gdzie zagnieździ się na czas ciąży. W tym czasie komórka wielokrotnie dzieli się, żeby stworzyć zlepek komórek o nazwie blastocysta.

Trzeci tydzień ciąży to czas, gdy rozwój płodu jest nieznaczny, ale już wtedy ważne jest, by kobieta dbała o swój stan zdrowia, zwracając uwagę na dietę, eliminując używki i do minimum redukując stres. Wraz z kolejnymi tygodniami i miesiącami będziesz widzieć, na przykład na ekranie urządzenia USG, jak Twoje maleństwo zmienia się, i z radością oczekiwać jego przyjścia na świat. W 4. tygodniu pojawiają się zawiązki kończyn, w 5. głowa powiększa się i zawiązuje się twarz, a w 6. tygodniu widoczne stają się palce. Serce jest już zasadniczo wykształcone i podejmuje pracę.

Dlaczego odżywianie się ciężarnej jest tak istotne?

Aby zapewnić sobie prawidłowy przebieg ciąży, a także zatroszczyć się o lepsze zdrowie dziecka w przyszłości, nie tylko w pierwszych latach życia, ale również w wieku dorosłym, kobieta powinna zadbać o odpowiednie odżywianie podczas ciąży, ale także wcześniej, w okresie poprzedzającym zajście w ciążę. Dieta ciężarnej ma ogromny wpływ na rozwój płodu. Nieodpowiednie jedzenie wybierane przez matkę może prowadzić do niedożywienia płodu, co może skutkować większym ryzykiem chorób cywilizacyjnych u dziecka. Takie stanowisko przyjęła Światowa Organizacja Zdrowia już w 2004 roku, aby podkreślić wpływ odżywiania się matki na zdrowie jej nienarodzonego dziecka.

Witaminy dla ciężarnej - dlaczego przyszła mama powinna je przyjmować?

W okresie ciąży zwiększa się zapotrzebowanie na witaminy i minerały. Warto w tym czasie uzupełnić apteczkę o witaminę D, kwas foliowy i jod. Niezwykle ważnym składnikiem odżywczym, o którym przyszła mama nie może zapominać, jest również kwas DHA. Ma on ogromne znaczenie dla prawidłowego rozwoju układu nerwowego – w tym mózgu. Mimo że mózg zaczyna się rozwijać dopiero między 5. a 6. tygodniem ciąży, to jednak już przed ciążą i przez jej pierwsze tygodnie kobieta powinna stosować zdrową dietę, żeby zapobiec niedoborom potrzebnych jej substancji. Według zaleceń ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego kobiety ciężarne powinny przyjmować DHA już od pierwszego miesiąca ciąży. DHA wspomaga prawidłowy rozwój mózgu i oczu u płodu i niemowlęcia karmionego piersią, a korzystne działanie występuje w przypadku spożywania 200 miligramów DHA dziennie ponad zalecane dzienne spożycie kwasów tłuszczowych omega-3 dla dorosłych, czyli 250 miligramów DHA i EPA.

Jeżeli chcesz znaleźć wartościowe składniki odżywcze i witaminy dla ciężarnej w pewnym źródle, sięgnij po MamaDHA Premium+, który zawiera odpowiednią ilość kwasu foliowego, czyli folianów wspierających prawidłową produkcję krwi i wspomagających rozwój układu odpornościowego, jodu wspierającego produkcję hormonów tarczycy, witaminy D3 wspierającej wzrost kości malucha, a także kwasu DHA.

Trzeci tydzień ciąży to początek wspaniałej przygody z macierzyństwem – ważne, by rozpocząć ją w zdrowy sposób, a to z pewnością zaprocentuje w przyszłości. Po witaminy warto sięgać nie tylko będąc w ciąży, ale także planując ją i karmiąc piersią. Zadbaj o siebie i swoje dziecko już dziś.

Na podstawie:

  • S. Mrzygłód, Wpływ odżywiania matki na rozwój płodu, Konsultacyjna Poradnia Żywienia Katedry Higieny i Epidemiologii, Uniwersytet Medyczny w Łodzi, „Problemy Higieny i Epidemiologii”, 2007, 88 (4), s. 402–407.
  • E. Lichtenberg-Kokoszka, Ciąża zagadnieniem biomedycznym i psychopedagogicznym, Impuls, Kraków 2008, s. 25–27.
  • Marcin Sadłocha, Jakub Toczek, DHA w ciąży i laktacji. Wpływ na rozwój dziecka i zdrowie matki. Znaczenie form DHA – trójglicerydy vs. estry etylowe, https://www.forumginekologii.pl/artykul/dha-w-ciazy-i-laktacji-wplyw-na-rozwoj-dziecka-i-zdrowie-matki-znaczenie-form-dha-trojglicerydy-vs-estry-etylowe (dostęp: 01.06.2021).

PRZEBIEG CIĄŻY
Zobacz też:

Powrót do listy artykułów