3. tydzień ciąży – zmiany i rozwój zarodka

14/07/2021


  • Ciąża

Przez pierwsze tygodnie ciąży kobieta może nawet nie mieć świadomości tego, że w jej organizmie rozwija się nowe życie. Tymczasem to właśnie początek ciąży, w tym 3. tydzień, mogą być kluczowe dla przyszłości dziecka. Zobacz, jak zmienia się płód w tym okresie, i dowiedz się, jaki wpływ na rozwój malucha ma to, co jesz.

Pierwsze objawy ciąży

Trzeci tydzień ciąży zwykle nie wiąże się ze spektakularnymi zmianami w organizmie kobiety. Na to przyjdzie jeszcze czas. Objawy, które mogą wskazywać na odmienny stan, przeważnie są jeszcze niedostrzegalne – najczęściej pojawiają się około 6. tygodnia ciąży, choć jest to kwestia indywidualna. Niektóre kobiety dość wcześnie zauważają, że są w ciąży, natomiast inne dowiadują się o tym dopiero po kilku tygodniach. Co więcej, niekiedy zdarza się, że w pierwszych tygodniach po zapłodnieniu kobieta traci ciążę – na tak wczesnym etapie może nawet nie zdawać sobie z tego sprawy. Kolejna miesiączka pojawia się w spodziewanym terminie, nie budząc żadnych podejrzeń.

Trzeci tydzień ciąży to zwykle jeszcze nie moment na to, by wykonać typowy test ciążowy, gdyż takie testy wykrywają wyższe stężenia hCG. W większości przypadków ciąża może być wykryta najwcześniej pod koniec 3. tygodnia, najczęściej zaleca się jednak robienie testu w terminie spodziewanej miesiączki. Szybciej hCG wykrywalne jest w badaniu z krwi, wykonywanym w laboratorium. Jeżeli wynik okaże się pozytywny, udaj się do lekarza, który będzie prowadził ciążę i towarzyszył Ci na każdym etapie rozwoju Twojego maluszka.

Pamiętaj, że I trymestr jest czasem podwyższonego ryzyka poronienia. Dlatego jeżeli podejrzewasz, że jesteś w ciąży, na wszelki wypadek zrezygnuj z używek, unikaj stresujących sytuacji czy uprawiania ekstremalnych sportów.

Rozwój płodu w 3. tygodniu ciąży

Jesteś w 3. tygodniu ciąży i zastanawiasz się, jak wygląda dziecko? Dla zarodka to dopiero 1. tydzień życia. Jak zapewne pamiętasz z lekcji biologii, potrzeba co najmniej kilku dni, by zapłodniona w jajowodzie komórka jajowa przedostała się do jamy macicy, gdzie zagnieździ się na czas ciąży. W tym czasie komórka wielokrotnie dzieli się, żeby stworzyć zlepek komórek o nazwie blastocysta.

Trzecie tydzień ciąży to czas, gdy rozwój płodu jest nieznaczny, ale już wtedy ważne jest, by kobieta dbała o swój stan zdrowia, zwracając uwagę na dietę, eliminując używki i do minimum redukując stres. Wraz z kolejnymi tygodniami i miesiącami będziesz widzieć, na przykład na ekranie urządzenia USG, jak Twoje maleństwo się zmienia, i z radością oczekiwać jego przyjścia na świat. W 4. tygodniu ciąży pojawiają się zawiązki kończyn, w 5. głowa powiększa się i zawiązuje się twarz, a w 6. tygodniu widoczne stają się palce. Serce jest już zasadniczo wykształcone i podejmuje pracę.

Dlaczego odżywianie się ciężarnej jest tak istotne?

Aby zapewnić prawidłowy przebieg ciąży, a także zatroszczyć się o lepsze zdrowie dziecka w przyszłości, nie tylko w pierwszych latach życia, ale również w wieku dorosłym, kobieta powinna zadbać o odpowiednie odżywianie podczas ciąży i w okresie poprzedzającym zajście w ciążę. Dieta ciężarnej ma bowiem ogromny wpływ na rozwój płodu. Spożywanie nieodpowiednich pokarmów przez matkę może prowadzić do niedożywienia płodu, co może skutkować większym ryzykiem chorób cywilizacyjnych u dziecka. Takie stanowisko przyjęła Światowa Organizacja Zdrowia już w 2004 roku, aby podkreślić wpływ odżywiania się matki na zdrowie jej nienarodzonego dziecka.

Witaminy dla ciężarnej - dlaczego przyszła mama powinna je przyjmować?

W okresie ciąży zwiększa się zapotrzebowanie na witaminy i minerały. Warto w tym czasie uzupełnić apteczkę o witaminę D, kwas foliowy i jod. Niezwykle ważnym składnikiem odżywczym, o którym przyszła mama nie może zapominać, jest również kwas DHA. Według zaleceń ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego kobiety ciężarne powinny przyjmować DHA już od pierwszego miesiąca ciąży, korzystne działanie występuje w przypadku spożywania 200 miligramów DHA dziennie ponad zalecane dzienne spożycie kwasów tłuszczowych omega-3 dla dorosłych, czyli 250 miligramów DHA i EPA.

Jeżeli chcesz znaleźć wartościowe składniki odżywcze i witaminy dla ciężarnych, sięgnij po suplement diety MamaDHA Premium+, który zawiera odpowiednią ilość:

  • kwasu foliowego, czyli folianów wspierających prawidłową produkcję krwi i wspomagających rozwój układu odpornościowego,
  • jodu wspierającego produkcję hormonów tarczycy,
  • witaminy D3 wspomagającej wzrost kości malucha,
  • kwasu DHA mającego znaczenie dla prawidłowego rozwoju mózgu.

Trzeci tydzień ciąży to początek wspaniałej przygody z macierzyństwem – ważne, by rozpocząć ją w zdrowy sposób, a to z pewnością zaprocentuje w przyszłości. Po witaminy warto sięgać, nie tylko kiedy jest się w ciąży, ale także wtedy, kiedy planuje się ją i karmi piersią. Zadbaj o siebie i swoje dziecko już dziś.

 

Bibliografia:

  1. Mrzygłód, Wpływ odżywiania matki na rozwój płodu, Konsultacyjna Poradnia Żywienia Katedry Higieny i Epidemiologii, Uniwersytet Medyczny w Łodzi, „Problemy Higieny i Epidemiologii” 2007, 88 (4), s. 402–407.
  2. Lichtenberg-Kokoszka, Ciąża zagadnieniem biomedycznym i psychopedagogicznym, Impuls, Kraków 2008, s. 25–27.
  3. Sadłocha, J. Toczek, DHA w ciąży i laktacji. Wpływ na rozwój dziecka i zdrowie matki. Znaczenie form DHA – trójglicerydy vs. estry etylowe, https://www.forumginekologii.pl/artykul/dha-w-ciazy-i-laktacji-wplyw-na-rozwoj-dziecka-i-zdrowie-matki-znaczenie-form-dha-trojglicerydy-vs-estry-etylowe (dostęp: 01.06.2021).

PRZEBIEG CIĄŻY
Zobacz też:

Powrót do listy artykułów