6. tydzień ciąży – objawy, rozwój płodu, USG
24/08/2021
- Ciąża
24/08/2021
Zdecydowana większość kobiet będąc w szóstym tygodniu ciąży już wie, że spodziewa się dziecka, lub podejrzewa ten stan. To najpóźniej wtedy kobiety decydują się pójść do ginekologa, by potwierdzić swoje przypuszczenia, robiąc USG dopochwowe. Ciąża jest już dobrze widoczna podczas badań. Zarodek jest dostrzegalny na ekranie urządzenia i można bliżej przyjrzeć się rozwijającemu się w organizmie matki życiu.
Mama w szóstym tygodniu ciąży odczuwa już typowe objawy wskazujące na ciążę. Są to powiększone i wrażliwe piersi, bóle w podbrzuszu wynikające z faktu, że tkanki macicy zaczynają się rozrastać, częstsze niż dotychczas oddawanie moczu. Pojawiają się także nudności i wymioty. Inne objawy ciąży łączą się bezpośrednio z nastrojem kobiety. Ciałko żółte, którego funkcję w przyszłości przejmie łożysko, zaczyna produkować progesteron – hormon, który może wywoływać zmęczenie i gorszy humor. Z tego powodu kobiety w ciąży mogą czuć się bardziej rozdrażnione, ospałe i smutne. Nie należy jednak zapominać, że organizm ciężarnej produkuje również estrogen, nazywany hormonem optymizmu, który ma działanie stymulujące i poprawiające nastrój. W uproszczeniu: taka mieszanka wybuchowa – progesteronu i estrogenu – może być przyczyną ogromnych wahań nastroju kobiety ciężarnej. I taki stan jest naturalny. Dopiero gdy hormony się uspokoją i organizm przyzwyczai się do zmian, emocje także opadną.
Jeżeli więc w jednym momencie płaczesz, a w drugim jesteś w doskonałym nastroju, oznacza to po prostu, że Twój organizm rozpoczął produkcję hormonów i wszystko jest w najlepszym porządku.
Co ciekawe, na początku ciąży możesz stracić na wadze. Przyczyną takiego stanu rzeczy są między innymi wymioty, przez które organizm traci wodę oraz gorzej przyswaja pokarm.
Płód w szóstym tygodniu swojego życia ma wagę powyżej 1 grama i mierzy około 1,5 centymetra. Już na tak wczesnym etapie swojego rozwoju zaczyna wykonywać pierwsze nieznaczne ruchy. Aby rozwój płodowy przebiegał właściwie, dziecko musi mieć własne krążenie krwi. Serce płodu, przypominające rurkę, nadal wykształca wszystkie części i bije teraz dwukrotnie szybciej niż serce dorosłej osoby.
To właśnie w szóstym tygodniu życia płodowego rozwijają się zawiązki narządów i układów. Kształtuje się układ pokarmowy – jelito oraz gardło. Pojawia się układ wydalniczy oraz układ krążenia. Wykształca się ośrodkowy układ nerwowy. Tworzą się podstawy mózgu oraz rdzenia kręgowego.
Szósty tydzień to moment pojawienia się barwnika w oku, kształtuje się też podniebienie.
W szóstym tygodniu ciąży u zarodka widoczne są ręce i nogi, ale łączą się jeszcze z tułowiem specjalną błoną.
W tym okresie można dostrzec zawiązki paluszków oraz zębów. To czas formowania się kości czaszki.
Jak widać, jest to bardzo intensywny czas rozwoju Twojego maluszka. Dlatego chcąc utrzymać zdrowie niezbędne do prawidłowego wzrastania płodu, warto sięgać po witaminy dla kobiet w ciąży. Będą one dobrą podstawą do odpowiedniego rozwoju dziecka. Zdrowe odżywianie, wykluczenie używek i systematyczne ćwiczenia będą najlepszym kapitałem dla malucha, gwarantującym dobry start od początku jego życia.
Kwasy DHA, witamina D3, jod oraz kwas foliowy to cztery podstawowe składniki odżywcze wskazywane przez ekspertów jako kluczowe dla prawidłowego rozwoju płodu. Dostępne są w preparacie MamaDHA Premium+, który warto przyjmować w przypadku możliwych niedoborów i zwiększonego zapotrzebowania: nie tylko w okresie ciąży, ale także w trakcie starań o potomstwo, a następnie w czasie karmienia piersią.
W szóstym tygodniu ciąży rozwijają się podstawy wzroku dziecka oraz jego układu nerwowego. Aby ich rozwój przebiegł pomyślnie, organizm matki potrzebuje około 800 miligramów kwasu DHA dziennie. Taką ilość zapewnią 2 kapsułki suplementu diety MamaDHA Premium+. Szósty tydzień to także czas intensywnego rozwoju kości czaszki. Wskazany suplement zawiera witaminę D3, która pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego. Kolejnym składnikiem preparatu jest jod. Pomaga on w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego, który powstaje właśnie w szóstym tygodniu.
Jeżeli jesteś w ciąży, równie istotny jest także wybór dobrego lekarza prowadzącego, który nie tylko zleci odpowiednie badania, ale także doradzi Ci, jak powinnaś postępować na co dzień, by dbać o siebie jak najlepiej.
Na podstawie: