Napoje w ciąży – co może pić przyszła mama?

20/01/2023


  • Dieta przyszłej mamy
  • Zdrowie

Niedawno zobaczyłaś na teście dwie upragnione kreski i w związku z tym chcesz jak najlepiej zatroszczyć się o siebie i dziecko? A może dopiero planujecie powiększyć rodzinę i chcesz dowiedzieć się jak najwięcej na temat ciąży, diety i np. tego, co można pić w ciąży? Jakie są najlepsze napoje dla ciężarnej i jaka woda będzie odpowiednim wyborem dla przyszłej mamy?

Spis treści:

Co najlepiej pić w ciąży: woda

Jako przyszła mama musisz pamiętać o regularnym nawadnianiu swojego organizmu. Co istotne, zapotrzebowanie na płyny wzrasta właśnie w okresie ciąży, dlatego w tym czasie należy pamiętać o piciu około 2–2,3 litra płynów dziennie. Przynajmniej połowę, bo aż 1–1,5 litra, powinna stanowić woda, natomiast pozostałą ilość można dostarczać pod postacią różnego rodzaju herbat (np. czerwonej), soków warzywnych i owocowych (bez dodatku cukru) – kupionych lub świeżo wyciskanych w domu.

Zapamiętaj!

Woda jest niezbędna do produkcji płynu owodniowego i prawidłowego rozwoju tkanek płodu (zwłaszcza komórek OUN – obwodowego układu nerwowego).

Do picia doskonale nadaje się woda źródlana, a także mineralna – nisko- i średnio zmineralizowana.

Odpowiednia podaż wody pozwala między innymi na utrzymanie prawidłowej masy ciała i usunięcie z organizmu toksyn oraz innych zbędnych produktów przemiany materii. Woda jest także ważna dla skóry, która dzięki niej wygląda ładnie i zdrowo. Właściwe nawodnienie gwarantuje również dobre samopoczucie. Przy niedostatecznej podaży wody mogą pojawić się takie objawy, jak: uczucie osłabienia, pogorszenie koncentracji, bóle i zawroty głowy, niepokój.

Właściwe nawodnienie organizmu pozwala też zredukować uciążliwe dolegliwości w ciąży, jak poranne nudności, wymioty, zaparcia czy infekcje dolnego odcinka dróg moczowych.

Napoje gazowane w ciąży

Napoje gazowane w ciąży to nie najlepszy pomysł. Przyszłym mamom zdecydowanie odradza się picie płynów gazowanych między innymi dlatego, że uwolniony dwutlenek węgla rozciąga elastyczne ściany żołądka, przez co stymuluje tzw. szlaki nerwowe, które docierają do ośrodka pragnienia. Rezultat? Przez picie napojów gazowanych oszukujesz swój organizm, wysyłając mu błędne informacje o zaspokojeniu potrzeby nawodnienia. Co więcej, napoje gazowane mogą powodować wzdęcia, podrażniać śluzówkę żołądka i wzmagać zgagę.

W czasie ciąży nie zaleca się także picia słodzonych napojów zawierających jedynie śladowe ilości wartościowych składników. Słodkie, gazowane i barwione napoje dostępne w sklepach są także źródłem sacharozy – ta zaś w dłuższej perspektywie czasu prowadzi do zwiększania się masy ciała. Pamiętaj także, by na czas ciąży zrezygnować z picia napojów energetycznych – działają hipertonicznie, a w ich składzie znajduje się kofeina oraz tauryna, czyli substancje pobudzające, niewskazane dla ciężarnych kobiet.

To ważne!

W ciąży bezwzględnie unikaj picia alkoholu. Spożywanie już niewielkich ilości alkoholu zwiększa ryzyko wystąpienia różnego rodzaju zaburzeń i wad rozwojowych płodu, czy tzw. płodowego zespołu alkoholowego (FAS).

Dla dobra dziecka przyjmij, że nie ma bezpiecznej dawki alkoholu, którą można byłoby spożyć w ciąży. Każdą ilość należy traktować jako zwiększającą ryzyko wystąpienia zaburzeń rozwojowych u malca.

 

Przeczytaj również:

>> Jaką wodę pić w ciąży i ile?

>> Jak dbać o odporność w ciąży?

 

Co można pić w ciąży: herbaty owocowe, ziołowe napary i soki

Co pić w ciąży oprócz wody, która powinna stanowić około 60–80% płynów przyjmowanych w ciągu doby?

Przyszłym mamom poleca się pić różnego rodzaju herbaty i ziołowe napary. Dobrym wyborem będzie zwłaszcza czerwona herbata, która uważana jest za najbezpieczniejszą w ciąży. Świetnie sprawdzą się też herbaty ziołowe dozwolone dla kobiet w ciąży, a także aromatyczne herbaty owocowe.

Herbata czarna, biała i zielona nie są wskazane w dużych ilościach, dlatego jeśli masz na nie ochotę, ograniczaj się w ciągu dnia do maksymalnie 2 filiżanek słabego naparu.

Nie zapominaj także o sokach owocowych i warzywnych – koniecznie bez dodatku cukru. Są prawdziwą bombą witaminową i świetnie gaszą pragnienie.

Pamiętaj także o tym, że do płynów należą również spożywane przez Ciebie zupy oraz mleko, maślanka, kefir czy jogurty naturalne.

A co z kawą? Lepiej jej unikać lub ograniczyć jej spożycie do jednej filiżanki dziennie – najlepiej po posiłku. To ważne z kilku względów. Po pierwsze: zwiększa częstotliwość wydalania moczu i prowadzi do ujemnego bilansu płynowego. Po drugie: wiąże się z utratą jonów sodu i potasu. Po trzecie: zawiera kofeinę, która w zbyt dużych ilościach może negatywnie wpływać na prawidłowy przebieg ciąży. Zdrowszą alternatywą będzie zatem kawa zbożowa lub z cykorii.

 

Zobacz też:

>> Jak odżywiać się w ciąży?

 

Bibliografia:

  1. Wendołowicz, E. Stefańska, L. Ostrowska, Żywienie kobiet w okresie ciąży. Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 2014, 20, 3, 341–345
  2. Jarosz, Normy żywienia dla populacji polskiej, IŻŻ, Warszawa 2017
  3. Poradnik żywienia dla kobiet w ciąży, Instytut Matki i Dziecka, Warszawa 2013
Powrót do listy artykułów