19. tydzień ciąży – zmiany, USG, brzuch

14/01/2022


  • Ciąża

19. tydzień ciąży to już niemal półmetek tego wyjątkowego okresu. Płód w tym czasie intensywnie się rozwija i rośnie, co sprawia, że brzuch przyszłej mamy jest już wyraźnie zaznaczony. Co możemy zobaczyć na USG w 19. tygodniu? Jakie zmiany w tym okresie zachodzą w organizmie kobiety?

Spis treści:

19. tydzień ciąży - rozwój płodu

Warto na początku uzmysłowić sobie, który to miesiąc ciąży. Zgodnie z kalendarzem ciążowym 19. tydzień to już 5. miesiąc ciąży i co ważne – II trymestr. W tym czasie płód osiąga masę ciała około 250–300 gramów, a jego długość to około 15 centymetrów. Jego ciało pokryte jest już delikatnym meszkiem włosowym i mazią płodową. Dzięki temu skóra dziecka jest odpowiednio chroniona, dobrze nawilżona i ma odpowiednie pH.

W 19. tygodniu największe zmiany dotyczą przede wszystkim układu oddechowego dziecka. W tym czasie płuca dziecka nie są jeszcze zdolne do wymiany gazowej, ale jego oskrzela rozwijają się intensywnie. Co więcej, rozwija się również ośrodkowy układ nerwowy, czyli mózg płodu, który z każdym tygodniem powiększa się. Kora mózgowa pokrywa się bruzdami i zakrętami, co wynika właśnie z jej powiększania się. Rozwój mózgu pociąga za sobą zwiększoną aktywność płodu – intensywniejsze stają się bowiem jego ruchy.

Wykształcają się również ważne odruchy – na przykład odruch ssania i odruch połykania. Dziecko może obracać się wokół własnej osi i w pełnym zakresie zginać swoje kończyny.

W tym tygodniu ciąży dochodzi także do rozwoju brunatnej tkanki tłuszczowej, która odpowiada za prawidłową termoregulację i wspiera utrzymywanie ciepła. Ten rodzaj tkanki tłuszczowej występuje jeszcze u niemowląt, a następnie ulega powolnemu zanikowi.

USG - co można zobaczyć w 19. tygodniu ciąży?

Badanie USG w 19. tygodniu ciąży pozwala na dokładną ocenę anatomiczną narządów płodu. Z dużą precyzją można ocenić profil twarzy, wielkość i położenie serca, a także określić płeć dziecka, o ile nie była ona już wcześniej zidentyfikowana. Co więcej, USG w 19. tygodniu ciąży daje możliwość oceny kończyn górnych i dolnych, żołądka, jelit, a także przyczepu pępowiny i łożyska, czyli błony płodowej umożliwiającej rozwój płodu.

Intensywny rozwój mózgu pozwala na dostrzeganie podczas badania USG tak wyjątkowych sytuacji, jak ssanie kciuka przez dziecko czy chwytanie rączkami pępowiny. Choć takie momenty można uchwycić stosunkowo rzadko, to są one niezwykle wzruszające dla przyszłych rodziców.

19. tydzień ciąży - co zmienia się w tym czasie w organizmie kobiety?

Ten tydzień ciąży jest bardzo ważny w odniesieniu do odczuwania ruchów rozwijającego się płodu. Kobiety, które już wcześniej rodziły (czyli wieloródki), wyczuwają ruchy swojego dziecka zazwyczaj już od 18. tygodnia, co oznacza, że w 19. tygodniu są już one wyraźnie odczuwalne. Z kolei kobiety, które dotychczas nie rodziły (czyli pierworódki) odczuwają ruchy płodu od około 20. tygodnia, jednak w 19. tygodniu mogą już wyczuć delikatne zmiany w tym zakresie. Jest to więc wyjątkowy czas, w którym oczekujemy pierwszych ruchów dziecka, a uczucie to z pewnością zapamiętamy na długo.

W II trymestrze zmienia się również położenie dna macicy, w konsekwencji czego brzuch przyszłej mamy powiększa się. W 19. tygodniu ciąży lekarz może wyczuć dno macicy na wysokości kilku centymetrów pod pępkiem ciężarnej. Zmienia się również funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego kobiety. W naczyniach krąży krew o większej objętości, jednak ciśnienie tętnicze zazwyczaj spada (najniższe wartości osiągnie w okolicach 24. tygodnia ciąży).

Ponadto zwiększająca się masa płodu może być przyczyną pojawienia się dolegliwości bólowych zlokalizowanych w odcinku lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa, a także obrzęków kończyn dolnych. Zmiany te są całkowicie normalne w czasie ciąży i ustępują po porodzie. Zmiany hormonalne zachodzące w organizmie ciężarnej mogą być przyczyną pojawienia się charakterystycznych zmian na skórze. Mowa tutaj o ostudzie ciężarnych, czyli obecności na skórze twarzy przebarwień w kształcie nieregularnych plam.

19. tydzień ciąży - dieta i suplementacja

W II trymestrze, czyli w okresie intensywnego wzrostu płodu, nie możemy zapominać o zróżnicowanej diecie i odpowiedniej suplementacji. Należy mieć świadomość, jak ważna jest witamina D3 w ciąży. Pomaga w utrzymaniu zdrowych kości matki, a także prawidłowym wzroście i rozwoju kości u dziecka. Witamina D wspomaga prawidłowe funkcjonowanie mięśni i układu odpornościowego, bierze też udział w procesie podziału komórek. Zalecana przez ginekologów , standardowa dawka witaminy D w ciąży to 2000 J. Właśnie taką dawkę znajdziemy w preparacie MamaDHA Premium+.

Należy również wspomnieć o znaczeniu kwasu dokozaheksaenowego (w skrócie DHA), który należy do wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, a dokładniej do kwasów omega-3. DHA spożywany przez matkę wspomaga prawidłowy rozwój mózgu oraz oczu u płodu.

Korzystne działanie występuje w przypadku spożywania 200 miligramów DHA dziennie ponad zalecane dzienne spożycie kwasów tłuszczowych omega-3 dla dorosłych, czyli 250 miligramów DHA i kwasu eikozapentaenowego (EPA).Odpowiednią dobową dawkę kwasów DHA również znajdziemy w preparacie MamaDHA Premium+.

Na podstawie

  1. A. Wiesner , P. Paśko, Stosowanie suplementów u kobiet ciężarnych w świetle najnowszych rekomendacji Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, „Farmacja Polska” 77, 2021, nr 1, s. 40–47.
  2. G. Bręborowicz, Położnictwo i ginekologia, t. 1–2, PZWL, Warszawa 2015, wyd. 1.

PRZEBIEG CIĄŻY
Zobacz też:

Powrót do listy artykułów