27. tydzień ciąży — brzuch, waga i ułożenie dziecka

17/03/2022


  • Ciąża

Dwudziesty siódmy tydzień ciąży oznacza koniec drugiego trymestru. Dziecko bardzo szybko się rozwija i przybiera na wadze. Jego ciało jest już w pełni ukształtowane, ma rzęsy, brwi oraz włosy. Maluch reaguje także na różnego rodzaju dźwięki, a nawet potrafi rozpoznać głos swojej matki. Sporo też dzieje się z organizmem kobiety. Brzuch zwiększa swoje rozmiary, a matka może częściej borykać się z różnego rodzaju dolegliwościami ciążowymi, takimi jak na przykład nietrzymanie moczu. W jaki sposób zmienia się płód? Jak przebiega ciąża w 27. tygodniu jej trwania?

Rozwój dziecka podczas 27. tygodnia ciąży

Waga dziecka w tym okresie nadal wzrasta. Ilość tkanki tłuszczowej ulega zwiększeniu, choć najwięcej przybędzie jej dopiero w ostatnim miesiącu ciąży. Szybki przyrost masy związany jest między innymi z dużym spożyciem płynu owodniowego, gdyż maluch pije około pół litra płynu dziennie. Rozwój tkanki podskórnej sprawia, że buzia dziecka nabiera okrągłych kształtów.

Rozwija się także umiejętność rozpoznawania intensywności światła. Jeśli jest ono dla dziecka zbyt silne, maluch potrafi odwrócić się od jego źródła. Postępuje także szybki rozwój mózgu. Dziecko przygotowuje się do kontrolowania swojego ciała, ale również narządów zmysłów i do intensywnej nauki poznawania otaczającego go świata.

W tym czasie płód szybciej przybiera na wadze i staje się coraz większy, a co za tym idzie — ma coraz mniej miejsca w macicy i jego ruchy stają się mniej intensywne. Chociaż dość trudno jest dziecku w swobodny sposób zajmować różne pozycje w brzuchu matki, ułożenie płodu może być zróżnicowane: może on rozpychać się rękami i nogami, chwytać się różnych części swojego ciała oraz ssać własny kciuk, dzięki czemu wyrabia w sobie potrzebny po narodzinach odruch ssania.

Ciążowe dolegliwości

Dość duża waga dziecka sprawia, że każda zmiana jego ułożenia jest dobrze odczuwalna przez matkę. Warto się tym cieszyć, ponieważ na skutek zmniejszającej się ilości miejsca w macicy, za jakiś czas ruchy jeszcze bardziej się uspokoją.

Kobieta może odczuwać coraz większe zmęczenie, a także potrzebę częstszego oddawania moczu. Powodem tego stanu rzeczy jest duża macica wewnątrz jamy brzusznej i większa objętość płynów w ciele, w tym krwi. Brzuch, z uwagi na swoje wymiary, również staje się coraz bardziej kłopotliwy.

Dwudziesty siódmy tydzień ciąży oznacza pojawienie się szeregu dolegliwości. Można do nich zaliczyć między innymi:

  • coraz częstsze skurcze Braxtona-Hicksa,
  • hemoroidy,
  • żylaki,
  • rozstępy na skórze,
  • zgagę, wzdęcia i zaparcia.

Kobiety mogą uskarżać się również na skurcze łydek, które są efektem zaburzeń równowagi wodno-elektrolitowej. Jedną z najbardziej nieprzyjemnych dolegliwości jest nietrzymanie moczu. Wynika ono z rozciągnięcia mięśni dna macicy. Niestety w przypadku śmiechu lub kichnięcia może dojść do niekomfortowych sytuacji. W związku z tym zaleca się korzystanie z wkładek higienicznych, które w skuteczny sposób będą mogły pomóc kobiecie w radzeniu sobie z tą przykrą przypadłością. W przypadku wystąpienia takich dolegliwości szczególnie wskazana jest konsultacja fizjoterapeuty uroginekologicznego.

Jak o siebie zadbać?

Dbałość o swoje zdrowie i dobre samopoczucie w okresie ciąży jest kwestią niezwykle ważną. Dwudziesty siódmy tydzień ciąży to czas, w którym tarczyca w znaczący sposób zwiększa ilość produkowanych hormonów. Z tego też powodu należy zwiększyć spożycie jodu. Poprawia on bowiem samopoczucie kobiety.

Nie można zapominać o poddawaniu się regularnym badaniom i konsultacjom u specjalisty. Szczególnie ważne staje się wykonanie, w zależności od wskazań:

  • morfologii krwi,
  • badania ogólnego moczu,
  • USG,
  • testu obciążenia glukozą
  • cytologii.

Pomimo dość znacznego spadku energii warto w dalszym ciągu praktykować lekką oraz kontrolowaną aktywność fizyczną i – jeśli to możliwe – starać się również przebywać jak najwięcej na świeżym powietrzu. Doskonałą formą spędzania czasu mogą okazać się na przykład długie spacery.

Suplementacja w ciąży

Ważną rolę w codziennym jadłospisie odgrywa zdrowa i odpowiednio zbilansowana dieta. Powinna ona dostarczać niezbędnych witamin i mikroelementów potrzebnych zarówno przyszłej mamie, jak i jej dziecku. Dwudziesty siódmy tydzień ciąży jest okresem, w którym zapotrzebowanie energetyczne wzrasta o około 360 kcal dziennie względem zapotrzebowania przed ciążą.

W przypadku wystąpienia niedoborów wskazane są także różnego rodzaju witaminy dla ciężarnych. Interesującą propozycją jest suplement diety MamaDHA Premium+. Preparat ten zawiera odpowiednio dobraną kompozycję kwasu DHA, witamin i minerałów, rekomendowanych dla kobiet w ciąży. Wspomagają one zarówno organizm kobiety, jak i rozwijające się dziecko. Kapsułki zawierają również witaminę D3, która korzystnie wpływa na utrzymanie zdrowych kości i zębów oraz wspomaga funkcjonowanie układu odpornościowego. Produkt może być także stosowany przez kobiety karmiące piersią oraz te, które dopiero przygotowują się do zajścia w ciążę.

Na podstawie:

A. Wendolowicz, Żywienie kobiet w okresie ciąży, Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, Białystok 2014, online link, dostęp 03.03.2022
J. Myszkowska-Ryciak, Poziom wiedzy żywieniowej a wybrane aspekty sposobu żywienia kobiet w okresie ciąży, Wydział Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW, Warszawa 2013, online link, dostęp 03.03.2022
J. Czech-Kowalska, Znaczenie witaminy D w okresie ciąży i laktacji, Zakład Immunopatologii Chorób Zakaźnych i Pasożytniczych WUM, Warszawa 2011, online link, dostęp 03.03.2022
W. Bednarek, Rekomendacje Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie stosowania kwasów omega-3 w położnictwie, Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, Gdańsk 2010, online link, dostęp 03.03.2022
link dostęp 03.03.2022
link, dostęp 03.03.2022

PRZEBIEG CIĄŻY
Zobacz też:

Powrót do listy artykułów