36. tydzień ciąży — brzuch, waga i ułożenie dziecka

18/07/2022


  • Ciąża

Co dzieje się z dzieckiem i mamą w 36. tygodniu ciąży? Jaka jest wówczas waga dziecka? Jakie zmiany zachodzą w organizmie mamy? Które badania prenatalne warto wykonać na końcu ciąży? Poznaj przydatne wskazówki dotyczące 36. tygodnia ciąży.

36. tydzień ciąży – czym się charakteryzuje?

Trzydziesty szósty tydzień – który to miesiąc ciąży? To początek 9 miesiąca, a zarazem III trymestru, czyli końcówka ciąży. To czas, w którym dziecko głównie przybiera na wadze, a kluczowe narządy i układy są już odpowiednio rozwinięte. Wiele maluchów przyjmuje wówczas pozycję główkową, która jest najlepszym ułożeniem do porodu. Dziecko w 36. tygodniu ciąży ma dość ograniczoną aktywność ze względu na swoje wymiary i coraz mniej miejsca w brzuchu mamy. Jego organizm osiąga pełnię dojrzałości, by maleństwo mogło przyjść na świat zdrowe. Ten etap ciąży to czas, w którym dziecko trwa głównie w pozycji embrionalnej, przygotowując się do opuszczenia brzucha mamy.

36. tydzień ciąży – zmiany w organizmie mamy

Co dzieje się z ciałem mamy w 36. tygodniu ciąży? Z jakimi symptomami może się spotkać kobieta w tym czasie?

Obniżenie brzucha

Trzydziesty szósty tydzień to czas, w którym brzuch mamy znacznie się obniża, dzięki czemu macica nie napiera już na przeponę. Niestety obniżenie macicy wiąże się też z dolegliwościami takimi jak napieranie dziecka na szyjkę macicy (co wywołuje dyskomfort). Wówczas kobieta może odczuwać kłucie w okolicy krocza.

Waga

Z perspektywy mamy 36. tydzień ciąży to czas, w którym przybrała na wadze już 10–16 kg w zależności od wagi sprzed ciąży i indywidualnych uwarunkowań. W ostatnim trymestrze może przybrać kilka kilogramów, ale warto utrzymywać dietę powyżej 2000 kcal, dostosowaną do wagi i aktywności sprzed ciąży, a także spożywać regularne, niewielkie posiłki, by ciążowa waga była w normie. Zbilansowana dieta jest kluczowa, ale w czasie ciąży i karmienia piersią warto też pamiętać o odpowiedniej suplementacji. Kwas foliowy, DHA, witamina D3 i jod są zdecydowanie najistotniejsze w tym okresie, ponieważ istnieje wysokie ryzyko niedoboru tych składników. Znajdziesz je w naszym kompleksowym suplemencie Mama DHA Premium+, który wyróżnia się największą ilością kwasu dokozaheksaenowego, czyli DHA. Spożywanie DHA przez matkę wspomaga prawidłowy rozwój oczu u płodu i niemowląt karmionych piersią. Korzystne działanie występuje w przypadku dawki 200 mg DHA dziennie ponad zalecane dzienne spożycie kwasów tłuszczowych omega-3 dla dorosłych, tj.: 250 mg DHA i kwasu eikozapentaenowego (EPA). Kwas foliowy, witamina D3 i jod, które również znajdziesz w Mama DHA Premium+ to składniki, które także mają potwierdzony pozytywny wpływ na matkę i dziecko.

Może Cię zainteresować: Suplementy dla ciężarnej: DHA, kwas foliowy, jod – czy coś jeszcze? >>

Większe wydzielanie hormonu relaksyny – możliwe trudności z poruszaniem się

Trzydziesty szósty tydzień ciąży to etap, w którym wydzielana jest większa ilość relaksyny – hormonu odpowiedzialnego za rozluźnienie stawów. Możliwe są zatem trudności z poruszaniem się. Chód mamy może stać się bardziej nieporadny i chwiejny.

Zgaga

Częstą dolegliwością u kobiet w 36. tygodniu ciąży jest zgaga. Ucisk dziecka na żołądek staje się coraz bardziej dokuczliwy i może prowadzić do zgagi. Zdarza się, że to uniemożliwia zjedzenie obfitego posiłku. Symptomy zgagi pomaga nieco złagodzić przybieranie pozycji leżącej bocznej, co minimalizuje cofanie się treści żołądkowej do przełyku.

Układ krwionośny – większa kruchość naczyń

W czasie III trymestru zachodzą zmiany w układzie krwionośnym – naczynia stają się bardziej kruche i mogą pękać. Z tego powodu u około 10% kobiet dochodzi do krwawienia z nosa. Możliwe jest również krwawienie dziąseł.

Dziecko w 36. tygodniu ciąży

Jak rozwija się maluch w 36. tygodniu ciąży? Na tym etapie dziecko ma już rozwinięte w pełni wszystkie układy i narządy – jedynie układ pokarmowy i odpornościowy rozwiną się w pełni po narodzinach, kiedy dziecko zacznie przyjmować pokarm mamy. Wykształcony jest natomiast układ krążenia, nerwowy, wydalniczy i mięśniowo-szkieletowy. Płuca dziecka również osiągają pełną dojrzałość. Z tego powodu 36. tydzień ciąży to czas, w którym dziecko może już przyjść na świat, szczególnie w przypadku ciąży mnogiej. Utwardzają się też kości czaszki, maź płodowa zanika, a główka dziecka kieruje się ku kanałowi rodnemu. Wyostrza się słuch maleństwa, dlatego warto regularnie do niego mówić. Maluchowi rosną również paznokcie, które jakiś czas po porodzie trzeba będzie obciąć specjalnymi nożyczkami. Na tym etapie ciąży ruchy dziecka mogą być bolesne ze względu na jego wymiary i brak miejsca w macicy. Jaka jest waga dziecka w 36. tygodniu ciąży? Przeciętnie wynosi około 2600 gramów, natomiast jego wymiary to około 47 cm.

Badanie USG w 36. tygodniu ciąży

Jakie badania wykonuje się w 36. tygodniu ciąży? Kontrole lekarskie mogą być coraz częstsze i mieć miejsce nawet co tydzień – lekarz ocenia wówczas dojrzałość szyjki macicy i możliwość nastąpienia porodu. Rutynowo wykonywane jest również badanie moczu zlecane regularnie na konsultacjach w toku ciąży. Ma ono na celu wykluczenie ewentualnej cukrzycy ciążowej czy nadciśnienia, które są niebezpieczne dla dziecka. Badanie USG w 36. tygodniu ciąży pozwala zobaczyć malucha w pełnej krasie – zdjęcia z tego okresu ciąży zdecydowanie będą piękną pamiątką. USG umożliwia ocenę położenia dziecka na niedługo przed zbliżającym się porodem. Na podstawie:

  1. https://www.zdrowystartwprzyszlosc.pl/36-tydzien-ciazy (dostęp z dn. 28.06.2022)
  2. https://journals.viamedica.pl/ginekologia_polska/article/download/46322/33110
  3. https://www.pbkm.pl/pregnancy-zone-2/kalendarz-ciazy/36-tydzien-ciazy-rozwoj-dziecka-w-iii-trymestrze-jakie-dolegliwosci-dokuczaja-przyszlej-mamie (dostęp z dn. 28.06.2022)

PRZEBIEG CIĄŻY
Zobacz też:

Powrót do listy artykułów