10. tydzień ciąży – zmiany, rozwój płodu, USG

13/07/2023


 • Ciąża

W 10. tygodniu ciąży kobieta zwykle już wie, że zostanie matką – to czas, gdy kończy się proces organogenezy i dynamicznie rozwija się twarz dziecka. Przyjrzyj się razem z nami zmianom zachodzącym w rozwoju płodu na tym etapie ciąży, a także sprawdź, jak wtedy może czuć się kobieta.

10. tydzień ciąży – jak przebiega rozwój płodu?

W 10. tygodniu ciąży (czyli w trzecim miesiącu) kończy się proces kształtowania łożyska oraz błon płodowych, które są potrzebne do ochrony dziecka. Natomiast Ty, jako przyszła mama, powinnaś jeszcze bardziej skupić się na swoim zdrowiu i samopoczuciu, np. troszcząc się o swoją odporność czy odwiedzając regularnie swojego lekarza prowadzącego.

 • Rozwój narządów wewnętrznych i układów dziecka w 10. tygodniu ciąży

W tym okresie kończy się organogeneza, czyli tworzenie podstawowych narządów wewnętrznych. W 10 tygodniu ciąży wielkość dziecka to już około 3 centymetrów długości i waga 4–5 gramów. W badaniu USG można dostrzec serce maluszka, którego czynność na tym etapie ulega stopniowemu spowolnieniu. Bije wolniej niż w poprzednich tygodniach – teraz z częstotliwością około 140 uderzeń na minutę.

Szpik kostny płodu w 10 tygodniu ciąży zaczyna podejmować funkcję krwiotwórczą. U dziecka pojawiają się mięśnie, które będą odpowiadać za ruchy jelit. Na tym etapie rozwoju maleństwo nierzadko połyka płyn owodniowy, wpływając tym samym na rozwój układów: oddechowego oraz pokarmowego.

 • 10. tydzień ciąży a wygląd dziecka

Dziecko ma już rączki i nóżki, którymi zaczyna poruszać, ale ze względu na zbyt małe rozmiary kończyn kobieta nie wyczuwa jeszcze ruchów. Zaznacza się również zgięcie łokciowe. Na obrazie USG u płodu w 10 tygodniu ciąży można dostrzec już paluszki u rąk, a także u stóp, które są jeszcze zrośnięte błoną. W przypadku niektórych dzieci pojawiają się również paznokcie.

Podczas 10. tygodnia ciąży wykształca się twarz dziecka – nos i usta – oraz zewnętrzne narządy płciowe. Płód posiada też powieki, które na razie pozostają jeszcze zamknięte. Trzeci miesiąc ciąży to także czas intensywnego rozwoju mózgu – może się to przejawiać poprzez pojawiające się wypukłości na czole dziecka.

USG w 10. tygodniu ciąży a nieprawidłowości rozwojowe dziecka

Tak jak w 9. tygodniu ciąży, tak i na tym etapie można wykryć poprzez USG ewentualne nieprawidłowości rozwojowe. Podczas badania najczęściej widoczne są wady twarzoczaszki oraz mózgowia, ale także:

 • brak ciągłości klatki piersiowej lub przedniej ściany brzucha,
 • poszerzenie przezierności karkowej (markera niektórych poważnych wad genetycznych).

Od 10 tygodnia ciąży można przeprowadzać nieinwazyjne badania prenatalne NIFTY. DNA płodu analizuje się w celu wykluczenia obecności kilkunastu wad wrodzonych wywołanych przez nieprawidłowości chromosomów.

Warto wiedzieć

10. tydzień ciąży to ostatni moment wysokiego ryzyka poronienia. Po tym okresie prawdopodobieństwo utraty dziecka jest niższe, choć nadal istnieje.

To odpowiedni czas na ocenę stanu płodu z zewnątrz poprzez badanie USG. W 10 tygodniu ciąży USG 3D nie jest jednak konieczne – najlepszy moment na jego wykonanie przypada na okres od 18 do 22 tygodnia. Dopiero wtedy można zobaczyć budowę serca, mózgu, nerek i innych narządów i wykryć ewentualne wady.

Możliwe objawy i wygląd brzucha w 10. tygodniu ciąży

W 10. tygodniu ciąży kobiecie towarzyszą charakterystyczne objawy, takie jak:

 • tkliwość i powiększenie piersi,
 • nudności i wymioty,
 • zmiany nastroju,
 • trądzik.

W 3. miesiącu ciąży wymioty mogą być najbardziej nasilone. Ten stan trwa zazwyczaj do 12. tygodnia, lecz niektórym kobietom nudności mogą towarzyszyć aż do dnia porodu.

Jeśli chodzi o objawy, w 10. tygodniu ciąży przyszła mama przybiera na wadze od 1 do 2 kilogramów. Należy jednak pamiętać, że czas największego przyrostu wagi przypada dopiero na II i III trymestr. W tym czasie pojawiają się nowe oznaki ciąży, takie jak powiększanie się macicy czy zwiększona ilość wydzieliny z dróg rodnych. Brzuszek staje się większy. Nierzadko na tym etapie ciężarnej towarzyszą także wzdęcia i zaparcia.

Wśród niepokojących objawów w 10 tygodniu ciąży znajdują się zaburzenia widzenia wywołane nadciśnieniem tętniczym. Są one potencjalnie groźne dla przyszłej mamy. U niektórych kobiet pojawiają się również zawroty głowy. Wszystkie tego typudolegliwości należy skonsultować z lekarzem.

To może Cię zainteresować: Czynniki wpływające na zdrowie rozwijającego się płodu

Jak się odżywiać w 10. tygodniu ciąży?

Dziesięć tygodni ciąży to trzeci miesiąc, czyli już niemal jedna czwarta tego okresu! Na tym etapie kobiecie mogą doskwierać problemy trawienne, dlatego powinna zrezygnować z pokarmów, które mogą zwiększać ryzyko powstawania wzdęć.

 • Dieta mamy w 10. tygodniu ciąży

Dieta ciężarnej powinna być bogata w błonnik. Przyszła mama musi sięgać po owoce, warzywa czy pełnoziarniste produkty zbożowe. Powinna zadbać też o to, by pierwszy posiłek był lekki. Dobrym rozwiązaniem jest przyjęcie porannego jedzenia jeszcze przed wstaniem z łóżka. Po przebudzeniu kobieta nie powinna wstawać gwałtownie, by nie zwiększać ryzyka mdłości i wymiotów — charakterystycznych objawów 10 tygodnia ciąży.

 • Co można pić w 10. tygodniu ciąży?

Każda przyszła mama musi pamiętać o częstym i odpowiednim nawadnianiu organizmu – najlepiej sprawdzi się przy tym woda, ale także różnego rodzaju herbaty oraz soki owocowe i warzywne. Kobieta w 10 tygodniu ciąży powinna wypijać od 2 do 2,3 litra płynów dziennie. Panie, które na co dzień borykają się ze wzdęciami, muszą zrezygnować z napojów gazowanych, a te skarżące się na nudności i wymioty – postawić na wodę z dodatkiem kilku plasterków imbiru. Jeżeli potrzebujesz więcej porad, co pić jako przyszła mama, sprawdź nasz artykuł o napojach w ciąży.

 • Suplementacja kwasów DHA w 3. miesiącu ciąży

Oczywiście nie można także zapominać o znaczeniu kwasów DHA w ciąży. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca, aby kobiety w ciąży już od jej pierwszego miesiąca przyjmowały go codziennie.

Kwas DHA można znaleźć w suplemencie diety MamaDHA Premium+. Warto włączyć go do jadłospisu i potraktować jako codzienne uzupełnienie diety. DHA (kwas dokozaheksaenowy) spożywany przez matkę wspomaga prawidłowy rozwój mózgu oraz oczu u płodu i niemowląt karmionych piersią. Korzystne działanie występuje w przypadku spożywania 200 miligramów DHA dziennie ponad zalecane dzienne spożycie kwasów tłuszczowych omega-3 dla dorosłych, czyli 250 miligramów DHA i kwasu eikozapentaenowego (EPA).

 

Ciąża jest wzruszającym czasem w życiu kobiety. Dlatego pamiętaj – w tym okresie warto szczególnie o siebie dbać. To przyniesie wiele korzyści zarówno Tobie, jak i dziecku!

 

Na podstawie:

Powrót do listy artykułów