10. tydzień ciąży – zmiany, rozwój płodu, USG

13/07/2023


  • Ciąża

W 10. tygodniu ciąży kobieta zwykle już wie, że zostanie matką – to czas, gdy kończy się proces organogenezy i dynamicznie rozwija się twarz dziecka. Przyjrzyj się razem z nami zmianom zachodzącym w rozwoju płodu na tym etapie ciąży, a także sprawdź, jak wtedy może czuć się kobieta.

10. tydzień ciąży – jak przebiega rozwój płodu?

W 10. tygodniu ciąży kończy się proces kształtowania łożyska oraz błon płodowych, które są potrzebne do ochrony dziecka. Natomiast Ty, jako przyszła mama, powinnaś jeszcze bardziej skupić się na swoim zdrowiu i samopoczuciu, np. troszcząc się o swoją odporność czy odwiedzając regularnie swojego lekarza prowadzącego.

  • Rozwój narządów wewnętrznych i układów dziecka w 10. tygodniu ciąży

10. tydzień ciąży to okres, gdy kończy się organogeneza, czyli tworzenie podstawowych narządów wewnętrznych. Płód ma już około 3 centymetrów długości i waży 4–5 gramów. W badaniu USG można dostrzec serce maluszka, którego czynność na tym etapie ulega stopniowemu spowolnieniu. Bije wolniej niż w poprzednich tygodniach – teraz z częstotliwością około 140 uderzeń na minutę.

Szpik kostny płodu zaczyna podejmować funkcję krwiotwórczą. U dziecka pojawiają się mięśnie, które będą odpowiadać za ruchy jelit. Na tym etapie rozwoju maleństwo nierzadko połyka płyn owodniowy, wpływając tym samym na rozwój układów: oddechowego oraz pokarmowego.

  • 10. tydzień ciąży a wygląd dziecka

Dziecko ma już rączki i nóżki, którymi zaczyna poruszać, ale ze względu na zbyt małe rozmiary kończyn kobieta nie wyczuwa jeszcze ruchów. Zaznacza się również zgięcie łokciowe. Na obrazie USG można dostrzec już paluszki u rąk, a także u stóp, które są jeszcze zrośnięte błoną. W przypadku niektórych dzieci pojawiają się również paznokcie.

Podczas 10. tygodnia ciąży wykształca się twarz dziecka – nos i usta – oraz zewnętrzne narządy płciowe. Płód posiada też powieki, które na razie pozostają jeszcze zamknięte. Trzeci miesiąc ciąży to także czas intensywnego rozwoju mózgu – może się to przejawiać poprzez pojawiające się wypukłości na czole dziecka.

USG w 10. tygodniu ciąży a nieprawidłowości rozwojowe dziecka

Tak jak w 9. tygodniu ciąży i na tym etapie można wykryć poprzez USG ewentualne nieprawidłowości rozwojowe. Podczas badania najczęściej widoczne są wady twarzoczaszki oraz mózgowia, ale także:

- brak ciągłości klatki piersiowej lub przedniej ściany brzucha,

- poszerzenie przezierności karkowej (markera niektórych poważnych wad genetycznych).

Od tego momentu ciąży zaleca się przeprowadzenie nieinwazyjnych testów prenatalnych NIFTY. DNA płodu może być analizowane w celu wykluczenia obecności kilkunastu wad wrodzonych wywołanych przez nieprawidłowości chromosomów.

Warto wiedzieć

10. tydzień ciąży to ostatni moment, w którym ryzyko poronienia jest wysokie. Po tym okresie prawdopodobieństwo utraty dziecka jest niższe, choć nadal istnieje.

 

Możliwe objawy i wygląd brzucha w 10. tygodniu ciąży

W 10. tygodniu ciąży kobiecie towarzyszą charakterystyczne objawy, takie jak:

- tkliwość i powiększenie piersi,

- nudności i wymioty,

- zmiany nastroju,

- trądzik.

W 3. miesiącu ciąży wymioty mogą być najbardziej nasilone. Ten stan trwa zazwyczaj do 12. tygodnia, lecz niektórym kobietom nudności mogą towarzyszyć aż do dnia porodu.

W 10. tygodniu ciąży przyszła mama przybiera na wadze od 1 do 2 kilogramów. Należy jednak pamiętać, że czas największego przyrostu wagi przypada dopiero na II i III trymestr. W tym czasie pojawiają się nowe oznaki ciąży, takie jak powiększanie się macicy czy zwiększona ilość wydzieliny z dróg rodnych. Brzuszek staje się większy. Nierzadko na tym etapie ciężarnej towarzyszą także wzdęcia i zaparcia.

W 10. tygodniu ciąży u kobiety mogą wystąpić także zaburzenia widzenia wywołane nadciśnieniem tętniczym. Są one potencjalnie groźne dla przyszłej mamy. U niektórych kobiet pojawiają się również zawroty głowy. Wszystkie niepokojące dolegliwości należy skonsultować z lekarzem.

To może Cię zainteresować: Czynniki wpływające na zdrowie rozwijającego się płodu

Jak się odżywiać w 10. tygodniu ciąży?

Dziesięć tygodni ciąży to już niemal jedna czwarta tego okresu! Na tym etapie kobiecie mogą doskwierać problemy trawienne, dlatego powinna zrezygnować z pokarmów, które mogą zwiększać ryzyko powstawania wzdęć.

  • Dieta mamy w 10. tygodniu ciąży

Dieta ciężarnej powinna być bogata w błonnik. Przyszła mama musi sięgać po owoce, warzywa czy pełnoziarniste produkty zbożowe. Powinna zadbać też o to, by pierwszy posiłek był lekki. Dobrym rozwiązaniem jest przyjęcie porannego jedzenia jeszcze przed wstaniem z łóżka. Po przebudzeniu kobieta nie powinna wstawać gwałtownie, by nie zwiększać ryzyka mdłości i wymiotów.

  • Co można pić w 10. tygodniu ciąży?

Każda przyszła mama musi pamiętać o częstym i odpowiednim nawadnianiu organizmu – najlepiej sprawdzi się przy tym woda, ale także różnego rodzaju herbaty oraz soki owocowe i warzywne. Kobieta w ciąży powinna  wypijać od 2 do 2,3 litra płynów dziennie. Panie, które na co dzień borykają się ze wzdęciami, muszą zrezygnować z napojów gazowanych, a te skarżące się na nudności i wymioty – postawić na wodę z dodatkiem kilku plasterków imbiru. Jeżeli potrzebujesz więcej porad, co pić jako przyszła mama, sprawdź nasz artykuł o napojach w ciąży.

  • Suplementacja kwasów DHA w 3. miesiącu ciąży

Oczywiście nie można także zapominać o znaczeniu kwasów DHA w ciąży. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca, aby kobiety w ciąży już od jej pierwszego miesiąca przyjmowały codziennie DHA.

Kwas DHA można znaleźć w suplemencie diety MamaDHA Premium+. Warto włączyć go do jadłospisu i potraktować jako codzienne uzupełnienie diety. DHA (kwas dokozaheksaenowy) spożywany przez matkę wspomaga prawidłowy rozwój mózgu oraz oczu u płodu i niemowląt karmionych piersią. Korzystne działanie występuje w przypadku spożywania 200 miligramów DHA dziennie ponad zalecane dzienne spożycie kwasów tłuszczowych omega-3 dla dorosłych, czyli 250 miligramów DHA i kwasu eikozapentaenowego (EPA).

 

Ciąża jest wzruszającym czasem w życiu kobiety. Dlatego pamiętaj – w tym okresie warto szczególnie o siebie dbać. To przyniesie wiele korzyści zarówno Tobie, jak i dziecku!

 

Na podstawie:

 

Powrót do listy artykułów