10. tydzień ciąży – zmiany, rozwój płodu, USG
13/07/2023
- Ciąża
13/07/2023
W 10. tygodniu ciąży kobieta zwykle już wie, że zostanie matką – to czas, gdy kończy się proces organogenezy i dynamicznie rozwija się twarz dziecka. Przyjrzyj się razem z nami zmianom zachodzącym w rozwoju płodu na tym etapie ciąży, a także sprawdź, jak wtedy może czuć się kobieta.
W 10. tygodniu ciąży kończy się proces kształtowania łożyska oraz błon płodowych, które są potrzebne do ochrony dziecka. Natomiast Ty, jako przyszła mama, powinnaś jeszcze bardziej skupić się na swoim zdrowiu i samopoczuciu, np. troszcząc się o swoją odporność czy odwiedzając regularnie swojego lekarza prowadzącego.
10. tydzień ciąży to okres, gdy kończy się organogeneza, czyli tworzenie podstawowych narządów wewnętrznych. Płód ma już około 3 centymetrów długości i waży 4–5 gramów. W badaniu USG można dostrzec serce maluszka, którego czynność na tym etapie ulega stopniowemu spowolnieniu. Bije wolniej niż w poprzednich tygodniach – teraz z częstotliwością około 140 uderzeń na minutę.
Szpik kostny płodu zaczyna podejmować funkcję krwiotwórczą. U dziecka pojawiają się mięśnie, które będą odpowiadać za ruchy jelit. Na tym etapie rozwoju maleństwo nierzadko połyka płyn owodniowy, wpływając tym samym na rozwój układów: oddechowego oraz pokarmowego.
Dziecko ma już rączki i nóżki, którymi zaczyna poruszać, ale ze względu na zbyt małe rozmiary kończyn kobieta nie wyczuwa jeszcze ruchów. Zaznacza się również zgięcie łokciowe. Na obrazie USG można dostrzec już paluszki u rąk, a także u stóp, które są jeszcze zrośnięte błoną. W przypadku niektórych dzieci pojawiają się również paznokcie.
Podczas 10. tygodnia ciąży wykształca się twarz dziecka – nos i usta – oraz zewnętrzne narządy płciowe. Płód posiada też powieki, które na razie pozostają jeszcze zamknięte. Trzeci miesiąc ciąży to także czas intensywnego rozwoju mózgu – może się to przejawiać poprzez pojawiające się wypukłości na czole dziecka.
Tak jak w 9. tygodniu ciąży i na tym etapie można wykryć poprzez USG ewentualne nieprawidłowości rozwojowe. Podczas badania najczęściej widoczne są wady twarzoczaszki oraz mózgowia, ale także:
- brak ciągłości klatki piersiowej lub przedniej ściany brzucha,
- poszerzenie przezierności karkowej (markera niektórych poważnych wad genetycznych).
Od tego momentu ciąży zaleca się przeprowadzenie nieinwazyjnych testów prenatalnych NIFTY. DNA płodu może być analizowane w celu wykluczenia obecności kilkunastu wad wrodzonych wywołanych przez nieprawidłowości chromosomów.
Warto wiedzieć 10. tydzień ciąży to ostatni moment, w którym ryzyko poronienia jest wysokie. Po tym okresie prawdopodobieństwo utraty dziecka jest niższe, choć nadal istnieje. |
W 10. tygodniu ciąży kobiecie towarzyszą charakterystyczne objawy, takie jak:
- tkliwość i powiększenie piersi,
- nudności i wymioty,
- zmiany nastroju,
- trądzik.
W 3. miesiącu ciąży wymioty mogą być najbardziej nasilone. Ten stan trwa zazwyczaj do 12. tygodnia, lecz niektórym kobietom nudności mogą towarzyszyć aż do dnia porodu.
W 10. tygodniu ciąży przyszła mama przybiera na wadze od 1 do 2 kilogramów. Należy jednak pamiętać, że czas największego przyrostu wagi przypada dopiero na II i III trymestr. W tym czasie pojawiają się nowe oznaki ciąży, takie jak powiększanie się macicy czy zwiększona ilość wydzieliny z dróg rodnych. Brzuszek staje się większy. Nierzadko na tym etapie ciężarnej towarzyszą także wzdęcia i zaparcia.
W 10. tygodniu ciąży u kobiety mogą wystąpić także zaburzenia widzenia wywołane nadciśnieniem tętniczym. Są one potencjalnie groźne dla przyszłej mamy. U niektórych kobiet pojawiają się również zawroty głowy. Wszystkie niepokojące dolegliwości należy skonsultować z lekarzem.
To może Cię zainteresować: Czynniki wpływające na zdrowie rozwijającego się płodu
Dziesięć tygodni ciąży to już niemal jedna czwarta tego okresu! Na tym etapie kobiecie mogą doskwierać problemy trawienne, dlatego powinna zrezygnować z pokarmów, które mogą zwiększać ryzyko powstawania wzdęć.
Dieta ciężarnej powinna być bogata w błonnik. Przyszła mama musi sięgać po owoce, warzywa czy pełnoziarniste produkty zbożowe. Powinna zadbać też o to, by pierwszy posiłek był lekki. Dobrym rozwiązaniem jest przyjęcie porannego jedzenia jeszcze przed wstaniem z łóżka. Po przebudzeniu kobieta nie powinna wstawać gwałtownie, by nie zwiększać ryzyka mdłości i wymiotów.
Każda przyszła mama musi pamiętać o częstym i odpowiednim nawadnianiu organizmu – najlepiej sprawdzi się przy tym woda, ale także różnego rodzaju herbaty oraz soki owocowe i warzywne. Kobieta w ciąży powinna wypijać od 2 do 2,3 litra płynów dziennie. Panie, które na co dzień borykają się ze wzdęciami, muszą zrezygnować z napojów gazowanych, a te skarżące się na nudności i wymioty – postawić na wodę z dodatkiem kilku plasterków imbiru. Jeżeli potrzebujesz więcej porad, co pić jako przyszła mama, sprawdź nasz artykuł o napojach w ciąży.
Oczywiście nie można także zapominać o znaczeniu kwasów DHA w ciąży. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca, aby kobiety w ciąży już od jej pierwszego miesiąca przyjmowały codziennie DHA.
Kwas DHA można znaleźć w suplemencie diety MamaDHA Premium+. Warto włączyć go do jadłospisu i potraktować jako codzienne uzupełnienie diety. DHA (kwas dokozaheksaenowy) spożywany przez matkę wspomaga prawidłowy rozwój mózgu oraz oczu u płodu i niemowląt karmionych piersią. Korzystne działanie występuje w przypadku spożywania 200 miligramów DHA dziennie ponad zalecane dzienne spożycie kwasów tłuszczowych omega-3 dla dorosłych, czyli 250 miligramów DHA i kwasu eikozapentaenowego (EPA).
Ciąża jest wzruszającym czasem w życiu kobiety. Dlatego pamiętaj – w tym okresie warto szczególnie o siebie dbać. To przyniesie wiele korzyści zarówno Tobie, jak i dziecku!
Na podstawie: