23. tydzień ciąży – USG, brzuch, ruchy i ułożenie dziecka

16/02/2022


  • Ciąża

23. tydzień ciąży to właściwie końcówka drugiego trymestru. Na tym etapie brzuch przyszłej mamy rośnie intensywnie. Ciężarna czuje również ruchy dziecka. Zobacz, jak wówczas rozwija się dziecko, w jaki sposób mama może o siebie zadbać z korzyścią dla maluszka, w tym także jakie witaminy i minerały powinna wtedy przyjmować.

Spis treści:

Rozwój dziecka w 23. tygodniu ciąży

23. tydzień ciąży to kolejny bardzo ważny tydzień rozwoju maluszka. W dalszym ciągu mózg dziecka dojrzewa. Płód mierzy już około 28 centymetrów. Jego waga wynosi 540 gramów. Skóra dziecka staje się mocniejsza. Jednakże dopiero w kolejnych tygodniach pojawi się pod nią większa niż dotychczas warstwa tkanki tłuszczowej. Na tym etapie ciąży ruchy dziecka zaczynają być bardziej wyczuwalne

To właśnie pod koniec drugiego trymestru okresy snu i czuwania zaczynają być wyraźnie wyodrębnione. Co ciekawe, ułożenie dziecka w czasie snu zaczyna być zależne od jego preferencji. Pozycja ta stanie się jego ulubioną i najczęściej przyjmowaną przez resztę życia. Tę zależność w obszarze uczenia się nawyków i przyzwyczajeń stwierdził A. W. Lilley. Elementem zachęcającym do drzemki jest spokojne chodzenie i kołysanie. Płód może spać nawet 20 godzin na dobę. Natomiast gdy się budzi, a potem czuwa, zaczyna intensywnie się poruszać i gimnastykować. Ruchy te przyszła mama czuje w swoim brzuchu.

Pod koniec drugiego trymestru, w tym w 23. tygodniu ciąży, zaczynają rozwijać się płuca. Dziecko jednak nadal nie jest przygotowane do samodzielnego oddychania.

Badanie USG

Przyszła mama powinna zatroszczyć się o to, by maksymalnie do 23. tygodnia ciąży wykonać badanie ultrasonograficzne (USG) w drugim trymestrze. Na tym etapie ciąży robi się je właśnie między 18. a 23. tygodniem. Na obrazie USG można dostrzec między innymi rączki i nóżki dziecka. USG to także sposób na sprawdzenie prawidłowości pracy poszczególnych narządów, z których większość zaczęła już pełnić swą funkcję.

W tym czasie niezbędne jest także ocenienie przez lekarza stanu szyjki macicy. Dolna granica normy długości szyjki macicy to 2,5–3 centymetry. Skrócenie szyjki może grozić przedwczesnym porodem.

Płód w 23. tygodniu ciąży zaczyna przypominać z wyglądu małe dziecko. Wcześniak urodzony na tym etapie ciąży miałby już szanse na przeżycie. Niestety, powikłania po przedwczesnym porodzie mogą być dla dziecka zbyt poważne. Dlatego tak istotne jest zapobieganie wcześniejszemu porodowi. Okazuje się, że przyjmowanie witaminy D w dużym stopniu może przeciwdziałać jego wystąpieniu.

Jak mama powinna dbać o siebie w 23. tygodniu ciąży? Jod i kwas DHA to podstawa

Brzuch mamy w 23. tygodniu ciąży staje się coraz bardziej zaokrąglony. Postronne osoby raczej już wiedzą, że mają do czynienia z ciężarną. Kobieta w ciąży musi pamiętać o tym, by również w jej 23. tygodniu prowadzić spokojny tryb życia. Nie należy też się przeciążać. Istotna staje się także prawidłowa suplementacja jodem. Podstawowe źródła jodu w pożywieniu to nabiał, jajka, ryby, a także sól jodowana. Czasem jednak trudno pilnować odpowiedniej ilości tego składnika w diecie. Co można wtedy zrobić, by uzupełnić niedobory jodu?

Jeżeli ilość jodu w jedzeniu jest niewystarczająca, należy dostarczać go w postaci suplementów diety. O ile u kobiety ciężarnej nie występują choroby tarczycy, wystarczająca ilość tego pierwiastka to 150–200 mikrogramów na dobę (oczywiście należy omówić z lekarzem własne zapotrzebowanie, ponieważ organizm każdej kobiety jest inny i ma indywidualne potrzeby). Doskonałym źródłem tego składnika jest suplement diety MamaDHA Premium+. Znajduje się w nim także niezbędny do rozwoju dziecka kwas DHA. Spożywanie kwasu dokozaheksaenowego (DHA) przez matkę wspomaga prawidłowy rozwój mózgu u płodu i niemowląt karmionych piersią. Korzystne działanie występuje w przypadku spożywania 200 miligramów DHA dziennie ponad zalecane dzienne spożycie kwasów tłuszczowych omega-3 dla dorosłych, czyli 250 miligramów DHA i EPA. Źródłem kwasu DHA jest oczywiście nie tylko suplement diety, ale przede wszystkim żywność bogata w kwasy omega-3, na przykład ryby.

Pamiętaj o witaminie D

Co ważne, wspomniany suplement diety MamaDHA Premium+ to także bogate źródło witaminy D. Odpowiednia ilość witaminy D ma wpływ na prawidłowy rozwój kości dziecka. Optymalna dawka witaminy D, którą dziennie powinny przyjmować zdrowe kobiety, to 1500–2000 UI. Dotyczy ona osób z Europy Środkowej. Ilość witaminy powinna być zależna również od wagi przyszłej mamy, dlatego u kobiet z otyłością dawka może być większa. Przed użyciem oczywiście należy skonsultować się z lekarzem. Warto rozważyć wcześniejsze oznaczenie poziomu witaminy D we krwi, by dobrać odpowiednią dawkę suplementu.

23. tydzień ciąży to kolejny niesamowity okres w rozwoju Twojego dziecka. To też dobry czas na to, by zapisać się do szkoły rodzenia. Może towarzyszyć Ci ojciec dziecka. Dzięki temu będzie Wam łatwiej, gdy nadejdzie „ten” czas i rozpocznie się poród. Świadoma mama i świadomy tata to najlepsze, co może przytrafić się dziecku. Dlatego zatroszczcie się o przyszłość Waszego dziecka już na etapie ciąży czy nawet podczas jej planowania.

Na podstawie:

  1. M. Wytyczak-Partyka, Kalendarz ciąży tydzień po tygodniu, Medycyna Praktyczna https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/przebiegciazy/159167,kalendarz-ciazy-tydzien-po-tygodniu,1  (dostęp: 14.03.2017).
  2. A. Bacz, Przebieg ciąży: od 13. do 40. tygodnia, Medycyna Praktyczna (portal), https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/przebiegciazy/63089,przebieg-ciazy-od-13-do-40-tygodnia (dostęp: 20.02.2017).
  3. Z. Kończewska-Murdzek, M. Murdzek-Wierzbicka, Rozwój dziecka w łonie matki, „Kwartalnik Naukowy Fides et Ratio” 29, 2017, nr 1, s. 109–139.
  4. E. Stefanowicz, Suplementacja witamin i mikroelementów w ciąży, Medycyna Praktyczna (portal)  https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/przebiegciazy/63110,suplementacja-witamin-i-mikroelementow-w-ciazy (dostęp: 3.08.2021).
  5. M. Dębska, Badanie ultrasonograficzne w drugim trymestrze ciąży, „Ginekologia po dyplomie” 2010, nr 2, s. 25–35

PRZEBIEG CIĄŻY
Zobacz też:

Powrót do listy artykułów