18. tydzień ciąży – zmiany, USG, brzuch

21/12/2021


  • Ciąża

18. tydzień ciąży to kolejny niesamowity czas przed spotkaniem z maluchem. To już prawie półmetek. Część mam, zwłaszcza tych, które już rodziły, może wyraźnie czuć ruchy dziecka. Kobiety w pierwszej ciąży mogą na to czekać nawet do 24. tygodnia (przeciętnie do 20.). Jakie zmiany towarzyszą kobiecie i dziecku na tym etapie? Przyjrzyjmy się temu w poniższym artykule.

Spis treści:

18. tydzień -rozwój płodu

18. tydzień ciąży – który to miesiąc? Jest to początek piątego miesiąca. W tym czasie serce dziecka bije już tak mocno, że można czasem usłyszeć je, przykładając ucho do brzucha mamy. Nie potrzeba do tego lekarskiego stetoskopu. Od 18. tygodnia ciąży można wykonywać już profilaktyczne USG połówkowe. Na USG możesz wtedy przyłapać malucha, jak robi miny. Wielu rodziców ma taką pamiątkę w postaci zdjęcia z USG, z ciekawą miną maluszka.

Na tym etapie lekarz może z dużym prawdopodobieństwem rozpoznać płeć dziecka, ale końcowy etap rozwoju narządów rodnych u płodu nastąpi dopiero za 1–2 tygodnie. Wówczas będzie można określić z jeszcze większą pewnością płeć, choć i w tym momencie jest to możliwe.

Dziecko waży już około 190 gramów i ma przeciętnie 14 centymetrów długości . Pod jego skórą zaczyna odkładać się tłuszcz. Należy jednak pamiętać, że skóra jest nadal przezroczysta. Mózg rozwija się bardzo szybko. Zaczynają działać także trzustka oraz wątroba. W jelitach formuje się smółka, która będzie pierwszą kupką maluszka po przyjściu na świat. Rozwinięte serce może zostać już tak dobrze zbadane, że jest szansa wykrycia jego większych wad. Wiele z nich można wyleczyć już w życiu płodowym dziecka.

18. tydzień ciąży – intensywne ruchy dziecka

W macicy mamy robi się dość ciasno dla stale rosnącego malucha, dlatego w 18. tygodniu ciąży ruchy dziecka są już tak intensywne, że czuje je większość przyszłych mam. Maleństwo może przewracać się w brzuchu, intensywnie wypychać konkretne części ciała czy kopać. Wszystkie te ruchy dziecka są mocno wyczuwalne. Co więcej, mama może zachęcić dziecko do poruszania się, głaszcząc brzuch. Takie dotykanie się po brzuchu poszerza sferę kontaktu o doznania zmysłu dotyku.

Mama może odczuwać, kiedy jej dziecko przeciąga się. Wie również, kiedy maluch śpi, a także rozpoznaje doskonale, gdy jest aktywny. Płód szuka także najwygodniejszej pozycji dla siebie.

Jak zadbać o siebie w 18. tygodniu ciąży?

Brzuch przyszłej mamy jest coraz bardziej wyraźny i trudno ukryć przed postronnymi fakt ciąży, choć luźne ubrania mogą go jeszcze zamaskować. W tym szczególnym czasie mama powinna intensywnie o siebie dbać. Przede wszystkim musi zadbać o profilaktykę przeciwobrzękową oraz swój kręgosłup. Wiele ciężarnych zaczyna myśleć, jak nie przytyć w ciąży. Przede wszystkim trzeba pamiętać o zdrowej diecie, piciu odpowiedniej ilości płynów, dobrym śnie, a także lekkiej aktywności ruchowej, na przykład spacerach czy pływaniu.

Rola witaminy D w ciąży

Kobieta w 18. tygodniu ciąży – tak jak przez wcześniejszy okres ciąży – powinna nadal stosować dietę bogatą w witaminę D lub ją suplementować. Dlatego ciężarna powinna pamiętać o tym, by dostarczać swojemu organizmowi tę substancję. Witamina D przyczynia się do prawidłowego rozwoju kości u płodu.

Warto wskazać, że preparatem, który zawiera witaminę D, jest suplement diety MamaDHA Premium+. Suplement ten jest także źródłem kwasu foliowego, DHA i jodu – substancji rekomendowanych do uzupełniania podczas ciąży i karmienia piersią.

W przypadku niedoborów ważne jest suplementowanie witaminy D.  Dobowa ilość tej substancji zalecana kobietom w ciąży to 1500–2000 IU. Ta wartość dotyczy jednak przyszłych mam o prawidłowym BMI. Natomiast w przypadku kobiet z otyłością ilość spożywanej w żywności (w tym suplementach) witaminy D w ciąży można zwiększyć do 4000 IU na dobę.

Na podstawie:

  1. Ewelina Stefanowicz, Suplementacja witaminy D u kobiet w ciąży, https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/przebiegciazy/61928,suplementacja-witaminy-d-u-kobiet-w-ciazy (dostęp: 19.07.2021).
  2. Zofia Kończewska-Murdzek, Maria Murdzek-Wierzbicka, Rozwój dziecka w łonie matki, „Kwartalnik Naukowy Fides et Ratio” 29, 2017, nr 1.

PRZEBIEG CIĄŻY
Zobacz też:

Powrót do listy artykułów